Türkiye tatili için yarım milyon Ruble ödedi

Türkiye’de tatil için birikmiş nafaka borcunu ödemek zorunda kaldı…

Rusya’nın Sibirya Federal Bölgesi başkenti olan Novosibirsk’te Türkiye’de tatil yapmak isteyen Rus vatandaşı, yurt dışına çıkabilmek için 430 bin rubleye (49 bin 700 TL) ulaşan gecikmiş nafaka borcunu ödemeyi kabul etti.

Novosibirsk’te yaşayan Rus vatandaşının eski eşinden olan çocuğuna mahkeme kararıyla düzenli nafaka ödemesini aylarca ertelediği belirtilen Moskovsky Komsomolets haberinde, Türkiye’ye tatil turu aldıktan sonra nafaka borcu yüzünden yurt dışına çıkamayacağını anlayınca Rusya Federal İcra Servisi’ne başvurarak tüm gecikmiş borçlarını ödediği aktarıldı.

BORCUNUN TAMAMINI KAPATTI

Gazetemru.com’un aktardığı haberde, Noskosibirsk’te yaşayan ve ismi açıklanmayan Rus vatandaşının yerel mahkeme tarafından çocuğunun ihtiyaçları için eski eşine nafaka ödemesi kararını kabul etmeyip belirlenen tutarda nafaka ödeme yükümlülüğünü aylarca yerine getirmediği, ancak Türkiye’de dinlenmek isteyince her şeyin değiştiği ifade edilirken, borcu yüzünden yurt dışına seyahat etme hakkına sahip olmadığı ortaya çıkınca 430 bin Ruble’ye ulaşan nafaka borcunun tamamını kapattığı açıklandı.

Sonuç olarak Türkiye tatili neredeyse yarım milyon Ruble’ye mal olurken, yurt dışına çıkma yasağının borcun kapanmasından hemen sonra iptal edildiği bildirildi.

7 MİLYON RUS VATANDAŞI

Mayıs ayında Rusya Federal İcra Servisi tarafından yapılan açıklamada, yaklaşık yedi milyon Rus vatandaşının borçları nedeniyle yurt dışına seyahat sınırı bulunduğu açıklamıştı.

Yurt dışına çıkış yasağı bulunanların, toplam 19 milyon borçlu kişi sayısının yaklaşık üçte biri olduğunu belirten servis yetkilileri, Rusya’da geçen yılın aynı dönemine göre borçlu sayısını 2 milyon arttığını da bildirmişti.

Rusya’da borcu otuz bin rubleyi aşan ve ödeme süresi 90 günü aşan borç yükümlülerine yurt dışı yasağı getirildiğini belirten Federal İcra Servisi, bu borçluların çoğunun bankaya borcu olduğunu belirterek, yüzde 95’lik kısmının da hem banka kredisi borcu olduğunu hem de mikrofinans kuruluşlarından mikro kredi aldığını bildirdi.

Borçlu vatandaşların yurt dışına çıkışını kısıtlayan kararname ile Rusya Federal İcra Servisi tarafından vergi, kredi ve benzeri borçları bulunanlara bildirim gönderilerek ülkeden çıkış yasağı uygulanıyor. Nafaka ödemeyenler için ise borç limiti 10 bin ruble olarak biliniyor.