“En iyi senaryo gerçekleşecek gibi…”

Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, pandemi öncesi ve sonrası olmak üzere son 3 yılın verilerini değerlendirerek; yıl sonuna yönelik öngörüde bulundu.

Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, kendi blog’unda “Ana pazarların corona öncesi ve sonrası seyri” başlıklı bir değerlendirme yazısı kaleme aldı.

Antalya turizminin ana pazarlarındaki üç yıllık seyri göz önünde bulunduran Recep Yavuz; bir simülasyon oluşturarak “En iyi senaryo gerçekleşecek” öngörüsünde bulundu.

İşte Recep Yavuz’un yıl sonu simülasyonu ve yıl sonu öngörüsü:

—O—

Ana pazarların corona öncesi ve sonrası seyri

ANA PAZARLARIN ÜÇ YILLIK SEYRİ

Ana pazarların korona öncesi, korona esnasında ve korona ertesi performanslarına, ilk 9 ayın verilerden yola çıkarak bir göz atalım.

2021 yılının ilk 9 ayında 5 milyon 948 bin 830 yabancı misafir tur operatörleri ile Antalya’ya geldi. Aynı dönemde Antalya’ya gelen toplam turist sayısı 7 milyon 16 bin 276 kişi olarak gerçekleşti.

2021 yılında Antalya’ya gelen turistlerin %85 bir tur operatörü vasıtası ile seyahatini yaptı.

2020 yılına göre 2021 yılında İngiltere hariç bütün pazarlarda artış olurken; 2019 yılına göre sadece Ukrayna ve Sırbistan artış kaydettiler.

Bütün ana pazarlar dikkate alındığında ilk 9 ayda acenteler 2019 yılının yarısını yakalamış oluyor.

Yaklaşık 50 seyahat acentasının turist getirdiği 2021 yılında Antalya’ya en çok turist getiren ve ilk 5’te yer alan seyahat acentaları:

Anex – Tantur – Odeon – Pegas – Meeting Point oldu.

Eldeki verilerle acenta performansları üzerinde yıl sonu simülasyon çalışmamız şu şekilde:

AYT ACENTA YOLCULARI 2021 KALAN DÖNEM SENARYOLAR

En iyi senaryo gerçekleşecek gibi…