TeaShop’tan otel müşterilerine özel Luxury Tea for Coast Hotels serisi

TeaShop Kurucusu Veysel Berk
TeaShop Kurucusu Veysel Berk

Günlük hayatın her anına eşlik eden çayı yeniden yorumlayarak bir yaşam şekline dönüştüren TeaShop, ezber bozan yeni konseptiyle turizm sektörüne de dinamizm katıyor.

Otelde konaklayan misafirlerin günlük yaşam deneyimine entegre olarak tasarlanan ve sektörde bir ilk olan TeaShop Luxury Tea for Coast Hotels serisi, beş özel çaydan oluşuyor. Bu özel konsept misafirler otele girdiği andan itibaren; karşılamadan kahvaltı sonrasına, güneşlenmeden akşam yemeğine, eğlenceden uyku öncesine kadar otelde yaşayacakları günlük deneyime eşlik ediyor ve tamamlıyor. TeaShop Kurucusu Veysel Berk, “Misafirlerin kendilerini özel hissedeceği ve otelin dışında başka bir yerde bulamayacağı bir ‘exclusively blended tea’ deneyimi sunuyoruz” diyor.

Bugün hızla büyüyen ve Türkiye’nin en büyük çay zincirlerinden olan TeaShop’ın hikayesi nasıl başladı?

Akademik kariyerim dolayısıyla yurt dışında geçirdiğim sürede basit bir soru hep aklımdaydı: “Kahveye dair her köşe başında bir global zincire rastlıyorken, çay için neden benzer bir girişim bulunmuyor?” Bu sorudan hareketle 2014 yılında Türkiye’ye dönünce TeaShop’u kurduk. Amacımız hayatımızın her anına eşlik eden ve zenginlik katan çayı, günlük rutin bir içecekten ziyade üst düzey bir yaşam tarzına dönüştürmek. Bugün Türkiye’nin en büyük çay zinciri olarak mağazalarımızda ve online satış kanalımızda, tüketiciye premium bir çay deneyimi sunuyoruz.

TEASHOP OTEL GRUBU

 

TeaShop’ın şu an Türkiye genelinde kaç şubesi var? Yurt dışına açılma hedefiniz var mı?

Bugün İstanbul, Ankara ve İzmir’in yanı sıra Antalya, Konya ve Malatya’da toplam 30 mağazamız bulunuyor. Yakın zamanda yeni şubeler de misafirlerimizle buluşacak. 2021 sonunda zincir bünyesindeki mağaza sayısının ise 50’yi geçmesini öngörüyoruz. Güçlü franchise sistemimiz yurtdışından da ilgi görüyor. İspanya’dan Almanya gibi Avrupa ülkelerinin yanı sıra Orta Doğu coğrafyasından da franchise talepleri artarak geliyor.

TeaShop misafirlerine neler sunuyor?

Tüketiciye tam bir marka deneyimi sağlayarak hayatın her anında onlara eşlik eden zengin bir ürün gamımız var. Teashop.com.tr adresinde sadece çay değil yine farklı formlarda üretilen kahve, çay özlü kolonyalar, çay bazlı artizan sabunlar, demlik, termos ve tütsü gibi ürünler sunuyoruz. Bununla beraber bir İngiliz klasiği olan Earl Grey, Afrika’nın kırmızı çayından Çinlilerin beyaz, Japonların yeşil çayına kadar tüm dünya çaylarını bulunduruyoruz. Ayrıca tüketicilerimizin günlük ruh halleri ve yaşamak istedikleri deneyimleri yansıtan çaylar geliştirdik. Enerji için Tea for Energy, eğlence için Tea for Joy, ilham için Tea for Inspiration, İngiliz Kraliyet Ailesi’nin 5 çayında kendini hissetmek isteyenler için Tea for Royalty… Liste bu şekilde uzayıp gidiyor. Yazın çok ilgi gören doğal ve sağlıklı bronzlaşmaya katkı sağlayan güneşlenme çayını da ürettik. Ülkemizin kaliteli ve tüm dünyaca beğenilen çayını, demliklere özel yüzde yüz saf pamuktan üretilmiş organik müslin kumaşların içerisinde tasarladık. “Tea for Royalty” ise Türk çayının lezzette ve deneyimde zirvesini temsil edecek şekilde harmanlandı.

Otel müşterilerine özel ‘TeaShop Luxury Tea for Coast Hotels’ ile sunduğunuz konseptten bahsedebilir misiniz?

Öncelikle bu konseptin bir ilk olduğunu söylemek isterim. “Misafir deneyimi” bugün otel sektöründeki en önemli kavramlardan birisi. Bunu farklılaştırmanın yolu ise onların oteldeki günlük yaşam deneyimini zenginleştirmekten geçiyor. TeaShop Luxury Tea for Coast Hotels serisi de otel misafirlerinin ‘iyi düşünülmüş zengin bir deneyim’ beklentisi düşünülerek, bütünsel bir bakış açısıyla hazırlandı. TeaShop Luxury Tea for Coast Hotels serisi ile misafir deneyimine entegre, özel bir çay konsepti oluşturduk. Otele girdiği andan itibaren karşılamadan kahvaltı sonrasına, güneşlenmeden akşam yemeğine, eğlenceden uyku öncesine kadar misafirlerin otelde yaşayacağı tüm deneyime eşlik eden ve tamamlayan 5 özel seri çaydan oluşuyor.

“Günlük yaşam deneyimine entegre” tanımını açar mısınız?

Örneğin sahil bölgesinde lüks bir otelde bir günün nasıl geçtiğini düşünelim. Misafir otel girişinde ihtişamlı bir lobi alanında karşılanıyor, özenle hazırlanmış içeceklerden ikram ediliyor. Rahat bir alanda oturup sohbet ederken, işlemleri hızla yapılıyor ve odasına doğru alınıyor. Bu süreçte misafirlerin kendilerini iyi hissetmeleri ve zengin bir deneyim yaşamaları için her şey düşünülmüş oluyor.

Sabah uyanan misafir öncelikle kahvaltı için hazırlık yapıyor ve güne iyi bir kahvaltı ile başlıyor. Kahvaltı sonrasında ise dostları ya da yakınlarıyla sıcak bir içecek ile keyifle sohbet ettiği bir rutin var. Daha sonra plaj hazırlıklarına başlayıp sahile ya da havuza gidiyor.

TEASHOP OTEL GRUBU

Güneşlenme ise günün en öne çıkan aktivitesi oluyor. Akşam üstü güneşin batışıyla birlikte güneşlenmenin ve yüzmenin verdiği rahatlık ile misafir yavaş yavaş toparlanıp odasına çekiliyor, biraz dinlenip akşam yemeğine hazırlık yapıyor. Akşam yemeği çok önemli, hem güzel yemek hem de ortamın ambiyansını deneyimlemek ve kaliteli bir zaman yaşamak istiyor. Yemeğe eşlik eden hafif bir eğlence ve müzik, sonrasında dost/aile sohbetlerine eşlik eden sıcak ve soğuk içecekler ile gece daha da güzelleşiyor. Bu kısa ara sonrasında başlayan gösteri ve animasyonlar misafirler için tam zamanında gelen ve iyi düşünülmüş, hazırlanmış bir aktivite olarak zengin bir otel deneyimini tamamlıyor. Animasyon sonrası misafirler ya hafif müzikli sohbet edebilecekleri ve bir şeyler içebilecekleri genelde lobi yakınlarında olan alanlara gidiyorlar ya da gece moduna geçip daha aktif olan beach club alanına geçiyorlar. Her iki durum da zengin ve iyi düşünülmüş bir deneyimle tamamlanıyor.
TeaShop Luxury Tea for Coast Hotels; bu döngüye eşlik ederken, lezzetinin dışında her aşamayı işlevsel olarak da tamamlayacak içerikte özel harmanlarla hazırlandı. Kahvaltı öncesi veya sonrası için Tea for Hangover, güneşlenme ve plaj keyfine eşlik edecek Tea for Sunbath, iyi bir akşam yemeğini tamamlayacak Tea for Dinner, uyku öncesi rahatlama sağlayacak Tea for Sleep ve keyifli her anına eşlik edecek Tea for Royalty… TeaShop Luxury Tea for Coast Hotels ile misafirlerin kendilerini özel hissedeceği ve otelin dışında başka bir yerde bulamayacağı bir ‘exclusively blended tea’ deneyimi sunuyoruz.

Türkiye’de kapsül çay üretimiyle çay sektöründe de bir ilke imza attınız? Nedir bu kapsül çay?

Pandemi dönemiyle birlikte Nespresso kapsül makinelerine talep hiç olmadığı kadar arttı. Aynı şekilde bu cihazlarda kullanacağınız kapsül kahveler de hayatımıza, evlerimize girdi. TeaShop olarak aynı deneyimi ve kolaylığı çay tutkunlarına da sunmak istedik. Dökme çay yaprakları ve organik meyve parçaları ile tamamen doğal yöntemlerle hazırlanan Nespresso uyumlu bu kapsüller çaya yeni bir yorum kazandırdı. 92 derece sıcaklıkta yüksek basınçlı suyla çayları yakmadan ideal demleme kontrolüyle yumuşak içim sağlayan bu yöntem ile tüketiciler, sadece 30 saniye içerisinde, mükemmel aroma ve tattaki doğal çayları hem sıcak hem soğuk olarak evlerinde ve ofislerinde makinelerinden elde edebiliyor. Tat profilleri de muhteşem keyifli oldu. Deneyenlerden demleme çay ile aynı olmuş yorumunu çok sık alıyoruz.

Veysel Berk Hakkında

TeaShop kurucusu Veysel Berk, Boğaziçi Üniversitesi’nde Moleküler Genetik ve Fizik bölümlerinde okudu. Ardından doktora eğitimi için Amerika’ya gitti; doktorasını University of California Berkeley’de Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü’nde tamamladı. Aynı dönemde MIT ve Stanford üniversitelerinde bilimsel çalışmalar yürüttü. Burada Amerikan Enerji Bakanı ve Nobel Ödüllü Fizikçi Steven Chu ile yaptığı çalışmalar, kariyerin de önemli bir kırılma noktası oluşturdu. Yaptıkları buluşlar 2013 yılında Science ve 2017 yılında Cell dergilerinde yayınlandı. Aynı yıl Silikon Vadisi’nde bilişim ve teknoloji şirketi kurdu. Global listelerde ve “40 yaş altı 40” gibi başarılı girişimciler arasında yer aldı.