Seyahat acentalarının çözüm ortağı: BookingAgora

Bookingagora.com’un kurucu ortakları Murat Kahraman, Mahmut Ciga ve Kadri Ciga.

Last Updated on 8 Kasım 2021 by Yaşar Çelik

“Kaliteli hizmet”, “şeffaflık” ve “insan odaklı” çalışma prensipleriyle yazılım teknolojilerini yakından takip eden bookingagora.com yönetiminin üç önemli ismi, markanın serüvenini, sundukları hizmetleri ve acentalara sundukları avantajları anlattı.

2016 yılında kurulan “ürün tedarikçisi konsolidatör” firması bookingagora.com seyahat acentalarına; uçak bileti, konaklama, araç kiralama, transfer, paket turlar gibi ürünler ve vize danışmanlığı alanlarında hizmet sunuyor.

Bookingagora.com’un aralarında Almanya, Fransa, Gürcistan, Irak, İran, Libya, Cezayir, Bulgaristan gibi ülkelerin de yer aldığı toplamda 13 ülkede temsilciliği bulunuyor.

BookingAgora’nın kurucu ortakları Mahmut Ciga, Kadri Ciga, Murat Kahraman ve Sezgin Kara’dan oluşuyor. Kurucu ortaklar, aynı zamanda bölüşümlü yönetim sistemi ile hareket ederek; tüm konulara vakıf ve ulaşılabilir bir yönetim sergiliyor.

Gerçekleştirdiğimiz söyleşi kapsamında BookingAgora Yönetim Kurulu Başkanı ve Finansmandan Sorumlu Yöneticisi Mahmut Ciga markanın yönetim anlayışı, sunduğu hizmetler ve izledikleri “insan (müşteri ve personel) odaklı” yönetim anlayışı sayesinde pandemi krizinin üstesinden nasıl geldiklerini anlattı.

İlk olarak BookingAgora Kurucu Ortağı Murat Kahraman, markanın sunduğu hizmetler, profesyonel çözüm odaklı yaklaşımla çalıştıkları acentalara sundukları avantajlar hakkında açıklamalarda bulundu.

13 ÜLKEDE TEMSİLCİLİK, GLOBAL ÖLÇEKTE 5 BİNDEN FAZLA ACENTA

BookingAgora kurucu ortaklarından Murat Kahraman

Dünya çapında, 13 ülkede temsilciliklerinin bulunduğunu açıklayan Murat Kahraman; Türkiye’de 2 bin 600 acenta, yurt dışında da yaklaşık 2 bin 400 acenta olmak üzere global ölçekte 5 binden fazla acenta ile çalıştıklarını belirtti.

BookingAgora’NIN SUNDUĞU AVANTAJLAR

Hizmet sundukları alanlardan sadece birine odaklanmadıklarına dikkat çeken Kahraman; “Teknolojiyi en iyi şekilde kullanarak hem tedarikçilerimiz hem de acentalarımıza kullanıcı dostu bir sistem üzerinden hizmet veriyoruz” diyerek şu açıklamalarda bulundu:

“SATIŞ ACENTALARIMIZ TEK BİR KANAL ÜZERİNDEN BÜTÜN İŞLERİNİ HALLEDEBİLİYOR”

“Sistemimiz sadece uçak biletine veya otel rezervasyonlarına odaklanmak yerine, çalıştığımız seyahat acentalarına ihtiyaç duydukları tüm alanlarda birçok ürünü aynı kalitede, aynı standartlarda sağlıyor. Satış acentalarımız tek bir kanal üzerinden; bookingagora.com üzerinden bütün işlerini halledebiliyor. Sistemimiz üzerinden, çalıştığımız acentalara uçak bileti, otel, transfer, araç kiralama, paket tur, online olarak Dubai vizesi satıyoruz. Dinamik paket özelliğimiz de var. Hazır paketlerin haricinde bu söylediğimiz ürünleri tek seferde paketleyerek, tek fiyat halinde, tek seferde ödeme yaparak satın alabiliyorlar. Böylece tek bir firmayla muhatap oluyorlar.”

“TEDARİKÇİ VE SAĞLAYICI SEÇİMLERİNDE DE TİTİZ DAVRANIYORUZ”

“Çalıştıkları alanlarda tedarikçi ve sağlayıcı seçimlerinde de oldukça titiz davrandıklarını” söyleyen Murat Kahraman; “Araç kiralama alanında broker’larla çalışmamalarının ve sadece Sixt Rent a Car Türkiye, Enterprise Grubu, Europecar, Green Motion, Ekar Global gibi kurumsal araç kiralama firmalarıyla çalışmalarının; bunun önemli kanıtlarından biri olduğunu” belirtti.

BookingAgora PANDEMİ SÜRECİNDEN GÜÇLENEREK ÇIKTI

Murat Kahraman, son olarak pandeminin ilk dönemlerinde Dünya çapında turizmin durduğu bir dönemde BookingAgora’nın ilke edindiği “şeffaflık”, “güven” ve “insan odaklılık” değerlerinden sapmadıklarını; acentalara para iadelerini titizlikle yürüttüklerini, personel çıkarmadıklarını, personellerine yönelik motivasyon toplantıları düzenlediklerini ve pandemi sürecinden daha güçlü bir şekilde çıktıklarını söyledi.

MAHMUT CİGA: 1987 YILINDAN BERİ TURİZM SEKTÖRÜNÜN İÇERİSİNDEYİZ

BookingAgora Yönetim Kurulu Başkanı ve Finanstan Sorumlu Yöneticisi Mahmut Ciga

BookingAgora Yönetim Kurulu Başkanı ve Finanstan Sorumlu Yöneticisi Mahmut Ciga ise bookingagora.com’un 2016 yılında kurulduğunu buna karşın 1987 yılından beri turizm sektöründe faaliyet gösterdiklerini; 1998 yılında Karacı Tour DMC’yi kurduklarını ve seyahat teknolojileri alanındaki son gelişmeler doğrultusunda BookingAgora’yı kurduklarını ifade etti.

“ACENTALARIN İŞ YÜKÜNÜ VE RİSKLERİNİ EN AZA İNDİRİYORUZ”

Mahmut Ciga, finansal açıdan acentaların bookingagora.com’u neden tercih ettiklerine ilişkin şu açıklamalarda bulundu:

“Günümüzde bu alanda ciddi teminatlar söz konusu, bugün anlaştığınız sağlayıcılara, tedarikçilere ciddi teminatlar ödüyorsunuz. Bu yüksek maliyetleri her acenta sağlayamaz. Bu tarz anlaşmalar için ciddi finansman kaynağınızın olması lazım. Diğer yandan sağlayıcıların istediği belirli gereklilikler ve kriterler söz konusu… Bu işleri Dünya çapında takip edebilmeniz için geniş bir kadroya sahip olmanız gerekiyor. İşte bu noktada BookingAgora olarak biz küçük – orta ölçekli acentaların iş yükünü, maliyetlerini hafifletip; alacakları riskleri en aza indiriyoruz.”

“BookingAgora PANDEMİDE GÜVEN TAZELEDİ”

BookingAgora olarak “karşılıklı güven” unsuruna büyük önem verdiklerinin altını çizen Mahmut Ciga; “Pandemide tüm Dünya bir anda el frenini çektiğinde, nakit akışı bir anda durdu. Biz, pandeminin en başından bu yana acentalarımıza bütün iadeleri en hızlı şekilde gerçekleştirdik. Diğer yandan sağlayıcılar tarafında da hiç borcumuzun olmamasından dolayı kredileri kapatılan firma konumuna gelmedik. Aksine kredilerin devamlılığı sağlanarak; iş akışımız daha da genişledi. Şu anda işlerimizin hızlanmasındaki en büyük etkenlerden biri budur” ifadelerini paylaştı.

KADRİ CİGA: HEM TURİZM HEM YAZILIM TECRÜBEMİZİN OLMASI AVANTAJ SAĞLIYOR

BookingAgora kurucu ortaklarından Kadri Ciga

Son olarak ise BookingAgora Kurucu Ortağı, teknoloji ve yazılım işlerinden sorumlu olan Kadri Ciga; firmanın yazılım özellikleri, artıları, bu alanda sundukları ve sahip oldukları avantajlar hakkında açıklamalarda bulundu.

Birçok farklı alanda faaliyet gösteren bir yapıya sahip olmanın büyük faydasını gördüklerini ifade eden Kadri Ciga, “Yazılım alanına da 20 yıl önce kendi işlerinde kullanmak için oluşturdukları basit yazılımlarla adım attıklarını ve ilerleyen süreçte bu alanda da kurumlaşmaya giderek; 2005 yılında KPlus A.Ş. isimli yazılım şirketini kurduklarını” açıkladı.

BookingAgora’NIN YAZILIM ALANINDAKİ FARKI

Hem turizm alanında hem de yazılım alanında belli bir birikim ve tecrübeye sahip olmalarının bookingagora.com’un yazılım altyapısı için önemli bir avantaj sağladığını belirten Kadri Ciga; “İki alanda da tecrübeye sahip olmamız; bookingagora.com ile ilgili planlamayı yaparken işin gideceği yönü ve boyutlarını öngörerek teknik altyapımızı kurgulamamızı sağladı. Bizim diğerlerden bir diğer farkımız da bundan kaynaklanıyor” dedi.

“YAZILIMCIYA TURİZMİ ANLATMAMIZA GEREK KALMIYOR”

Kadri Ciga, bu konuya ilişkin açıklamalarını şu ifadelerle sürdürdü: “Aslında buradaki asıl nüans şu şekilde: Herkes yazılımcılara turizmi, turizmin işleyişini anlatır. Turizmi öğretmeye çalışır. Doğal olarak da bu işin asıl zorluk noktası budur. Biz, hem yazılımı hem de turizmi bildiğimiz için kimseye turizmi öğretmiyoruz. Tecrübelerimizi, yazılıma aktarıyoruz. Bu da bizim hızlı yol almamızı, işi sağlıklı şekilde organize etmemizi sağlıyor.”

KİLİT NOKTAMIZ “İNSAN ODAKLI” OLMAK

“İnsan odaklı” yönetim anlayışının en önem verdikleri değer olduğunu vurgulayan Kadri Ciga; “Günümüzde herkes kapital üzerine yoğunlaşmış durumda… İnsana önem geri plana düşmüş durumda ama biz bunun karşısında duruyoruz. Biz, “kazan – kazan” anlayışla yola çıkarak; “insan odaklı” bakış açısıyla yol almak istiyoruz. Bizim için en önemli nokta budur” ifadeleriyle sözlerini tamamladı.

BookingAgora Call Center & Help Desk Departmanı
BookingAgora Finans Departmanı
BookingAgora Pazarlama Departmanı