Iraklı, Suriyeli ve Yemenli vatandaşları taşımayı durdurdular

Last Updated on 15 Kasım 2021 by Yaşar Çelik

Polonya ile Belarus arasında yaşanan göçmen krizi nedeniyle Türk Hava Yolları’nın ardından Belarus Havayolu şirketi de Irak, Suriye ve Yemen vatandaşlarını uçaklarıyla Belarus’un başkenti Minsk’e taşımayı durdurdu.

12 Kasım 2021’den itibaren Iraklı, Suriyeli ve Yemenliler Türkiye’den Minsk’e Belavia uçaklarıyla uçamayacak. Uçaklara sadece diplomatik pasaportu olan yolcular binebilecek. Elinde bileti olan yolcular ise bilet satın aldıkları yerde kesinti yapılmadan iade paralarını alabilecek.

Haberrus.ru’da yer alan habere göre Orta Doğu ve Kuzey Afrika’dan gelen mülteciler, Türkiye üzerinden Belarus’a oradan da Batı Avrupa’ya geçmeye çalışıyor. Belarus ve AB ülkeleri arasında sınır bölgesinde bir süredir göçmen krizi yaşanıyor.

AB, göçmen akışını durdurmak için, yasadışı insan kaçakçılığı yaptıkları iddiasıyla aralarında THY’nin de bulunduğu bazı hava yolu şirketlerini suçlamış ve yaptırım tehdidinde bulunmuştu. THY ise iddiaları reddetmişti.

Fakat sonrasında yaşanan gelişmeler sonucu Türk Hava Yolları, Minsk’e giden uçaklarına Irak, Suriye ve Yemen vatandaşlarını almayacağına dair Polonya’ya güvence verdiğini; Polonya Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Jakub Kumoh tarafından Twitter’da yapılan açıklamada dile getirildi: THY’nin diplomatik pasaport sahipleri haricinde Iraklıları, Suriyelileri ve Yemenlileri Minsk’e giden uçaklara kabul etmeyeceklerini doğruladık.

Konuya ilişkin THY’den ise herhangi bir açıklama yapılmadı.