İşte 2022 tatil takvimi

2021’in ilk yarısında kapanmalar nedeniyle seyahat edemeyenler, ikinci yarıda tatil fırsatlarını değerlendirmeye çalıştı. Şimdi sıra 2022’de! Alacağınız izinlerle dini ve resmi bayramları birleştirerek önümüzdeki yıl Mayıs ayında 13 gün, Temmuz ayında 10 günlük uzun tatiller yapabilirsiniz.

Seyahat severler sadece 5 gün izin alarak tüm yıl toplamda 28 gün tatil yapabilecek. 2022’nin ilk yarısındaki tatillerin bir kısmı hafta sonuna denk gelse de Mayıs ayına denk gelen Ramazan Bayramı ve Temmuz ayına denk gelen Kurban Bayramı sayesinde uzun tatiller yapmak mümkün. Türkiye’nin lider seyahat sitesi Enuygun, önümüzdeki yıl seyahatlerini planlamaya düşünenler için 2022 yılı tatil takvimini hazırladı.

Mayıs ayında 13 gün tatil yapabilirsiniz

  • 2021’e Cuma gününe denk gelen 1 Ocak tatiliyle başlamıştık ama 2022’de 1 Ocak Cumartesi gününe denk geliyor.
  • 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı da yine Cumartesi günü kutlanacak.
  • Ancak 2022’de Ramazan Bayramı, Mayıs ayında olacak.
  • 1 Mayıs Pazar günü Ramazan Bayramı arifesi ve 2 Mayıs Pazartesi günü başlayan bayram 4 Mayıs Çarşamba günü bitiyor. Perşembe ve Cuma günleri için 2 gün izin alarak toplamda 9 günlük bir tatil planı yapabilirsiniz. Perşembe gününe denk gelen 19 Mayıs’ta Cuma günü için 1 günlük izin alarak 4 günlük tatilin tadını çıkarabilirsiniz.

Temmuz’da 2,5 gün izinle 10 gün tatil

  • Son yıllarda Kurban Bayramı’nın 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü ile denk gelmesiyle uzun bayram tatilleri yapabildik. Bu yıl da Kurban Bayramı, 15 Temmuz’un hemen öncesinde 8 Temmuz Cuma gününe denk geliyor.
  • Kurban Bayramı arifesinde sadece yarım gün izin alarak 12 Temmuz Salı gününe kadar sürecek bayramla birlikte 5 günlük bir tatile çıkabilirsiniz.
  • 15 Temmuz Cuma’dan önceki Çarşamba ve Perşembe günleri için 2 günlük izin alarak bu tatili 10 günlük bir plana çevirebilirsiniz.

Kısa tatil fırsatları

Yılın diğer yarısındaki resmi tatillerde ise kısa da olsa tatil yapma fırsatı oluşuyor. Salı gününe denk gelen 30 Ağustos için 1 gün izin alarak 4 günlük bir deniz kenarı kaçamağı planlayabilirsiniz. 29 Ekim ise 2022’de Cumartesi günü ancak 28 Ekim Cuma için yarım gün izin alırsanız 3 günlük tatil yapma şansınız var.

Bayram dönemi için erken davranın

Enuygun, bayram döneminde uzun tatillere çok talep olduğu için otel rezervasyonlarınızı, uçak ya da otobüs biletinizi son dakikaya bırakmamanızı öneriyor. Erken rezervasyon fırsatlarından yararlanarak otel rezervasyonunuzu uygun fiyata yapabilirsiniz. Uygun fiyatlı uçak bileti bulduğunuzda biletinizle beraber mutlaka Bilet İptal Güvencesi de alarak olası iptal durumlarında bilet tutarının %90’ını iade alabilirsiniz.

Tatil Gününün İsmi Tarih Gün İzin Süresi Tatil Süresi
Yılbaşı 1 Ocak Cumartesi
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 23 Nisan Cumartesi
1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü 1 Mayıs Pazar
Ramazan Bayramı 1 Mayıs (Arife) 2-4 Mayıs Pazar Çarşamba 2 gün 9 gün
19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı 19 Mayıs Perşembe 1 gün 4 gün
Kurban Bayramı 8 Temmuz (Arife) 9-12 Temmuz Cuma-Salı Yarım gün 5 gün
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü 15 Temmuz Cuma 3 gün
30 Ağustos Zafer Bayramı 30 Ağustos Salı 1 gün 4 gün
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı 29Ekim Cuma (Yarım) Cumartesi Yarım gün 3 gün