Mavişehir’in çehresini değiştirecek bir kitabevi

Robin kitabevi keyifli zamanınızı geçirebileceğiniz, lezzetli yiyecek ve içecekleri ile sizleri bekliyor.

Last Updated on 27 Kasım 2021 by Yaşar Çelik

Bir İzmirli olarak; şehirdeki, tekrardan uzak ve kendi içinde gizli bir yolculuk hikayesi ile hedef kitlesi olan, tasarımı düşünülmüş yeni mekanlar ile tanışmak beni her zaman heyecanlandırıyor. Geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirdiğim kısa İzmir kaçamağımda, “oğlumla gidilecekler” listeme not aldığım Robin Kitabevi’ne keyifle bir tik atma şansım oldu!

Yazarımız Mürde Deniz Berksan ve oğlu Atlas.

Çocuklu Ailelere Keyifli Bir Mola

No 35 Mimarlık’ın kurucusu sevgili Işıl Turan Davas elinden çıkan tüm mekanın kendi içindeki akışı bir yana, beni en çok çocuklar için tasarlanmış alanı mest etti.

Ticaretin farklı kollarında çalışan 3 yakın arkadaşın senelerdir birlikte, keyifle iş yapmak istemeleri ile başlıyor hikaye. Farklı zevklere sahip, farklı iş kollarında emek veren arkadaşların ortak paydası, özellikle yurtdışı seyahatlerinde keyifle kitap okuyup, yorulunca birer kahve içtikleri kitap&kafeler oluyor. Ülkemizde son yıllarda sayıları artan kitap kafelerin pek çoğu ne yazık ki birkaç parça popüler kitabın raflarda toplandığı küçük pastanelerden öteye gidemezken, Robin Kitapevi içeri girer girmez zeminden tavana uzanan kitap örgüsü ile farkını ortaya koyuyor.

Mekan çocukların hayal dünyasına ve ölçeğine uygun tasarlanmış.

Tasarımları ile olduğu kadar zarifliği ile de seneler önce gönlümü çelen No 35 Mimarlık’ın kurucusu sevgili Işıl Turan Davas elinden çıkan tüm mekanın kendi içindeki akışı bir yana, beni en çok çocuklar için tasarlanmış alanı mest etti. Çocukların hayal dünyasına ve ölçeğine uygun tasarlanmış bu mekanda oğlumla toplamda 3 saat geçirdik desem sanırım ne demek istediğimi daha rahat anlatabilirim.

Unsuz Belçika Çikolatalı Kek….

İhtiyaç Duyanlar İçin Kahve&Kek Molası

Yeni açılan pek çok mekanda, ne yazık ki, mekanın büyüsü ile ziyaretçileri içeri buyur eden, ancak iş yeme&içme tarafına gelince havalı isimlerden öteye gidemeyen lezzetsiz ürünler ile karşılaşmaktan siz de bıktınız mı? Bu hissiyatlar ile biraz ön yargılı yaklaştığım ürünleri çocuk ile dışarıda olmanın mecburi bir uzantısı olarak denedikten sonra yıllardır yapmadığım havuçlu anne keki tarifini uzunca bir süre aradım tarif defterimde. Ekşi kreması ile günümüze uyarlanmış havuçlu kek bizim tavsiyemizdir, tadınız!

Kitap Tarafı Ağır Basan Gerçek Bir Kitapevi

İki uzun kitap turu arasında bir kahve molası verdikten sonra, mekanın ortaklarından Göker Bey ile kısa bir sohbet etme şansım da oldu. Kitapevi olarak internetin gücü altında ezildiklerinin altını çizse de, yegane amaçlarının ilerleyen zamanlarda gerçek kitapseverlerin tercih ettiği ismi bilinir ve şubeleşmiş bir kült kitapevi olmak olduğunu belirtince, kitap ve kafe arasında şu anki gidişatın nasıl olduğunu sormadan edemedim. Uzun vadede istediklerini elde edebilmek için ve günlük döngüyü tamamlayabilmek adına kafenin olmazsa olmaz olduğunu belirten Göker Bey, ne istediğini bilen bir işletme sahibi olmaya devam ederse bence Robin Kitabevi’nin geleceği epey parlak!

Instagram: @robinkitabevi

Mavişehir mahallesi Caher Dudayev Bulvarı No:26/H Livin Mavişehir İzmir
Revervasyon: 0535 977 3040