4 senaryoda Omicron varyantı ekonomiyi nasıl etkiler?

Turizm Günlüğü'nün görsel partneri: Deposit Photos

Goldman Sachs, omicron varyantının yaratabileceği farklı etkilere dayanan dört farklı senaryo geliştirdi.

Çok uluslu ABD yatırım bankası Goldman Sachs’ın ekonomistleri yeni koronavirüs varyantı Omicron’un küresel ekonomik büyüme üzerinde yaratacağı muhtemel etkileri değerlendirdi.

BloombergHT’nin aktardığı habere göre; Goldman Sachs ekonomistleri Omicron varyantının yaratabileceği farklı etkilere dayanan dört farklı senaryo geliştirdi.

İLK SENARYO: HIZLI YAYILMASI

Omicron varyantının Delta varyantına göre daha hızlı yayılması senaryosunda Goldman ekonomistleri 2022 ilk çeyrek küresel büyümesinin yaklaşık 2.5 yüzde puan gerilemeyle yüzde 2’ye düşmesini bekliyor.

Aralarında Jan Hatzius’un da bulunduğu ekonomistler bu senaryoda 2022 geneli için ise önceki tahminlerine göre 0.4 yüzde puan düşüşle yüzde 4.2 büyüme tahminini yapıyor.

İKİNCİ SENARYO: DAHA AĞIR GEÇMESİ

Goldman Omicron’un Delta’ya göre daha ağır geçmesi ve hastaneye yatışları artırması senaryosunda ise küresel büyümenin daha ağır zarar göreceğini, enflasyon etkisinin ise muğlak olacağını öngördü.

ÜÇÜNCÜ SENARYO: YANLIŞ ALARM

Üçüncü senaryo olan “yanlış alarm” senaryosunda ise Goldman ekonomistleri küresel büyüme ve enflasyon üzerinde ciddi bir etki beklemiyor.

DÖRDÜNCÜ SENARYO: HIZLI YAYILIP DAHA HAFİF GEÇMESİ

Omicron varyantının daha hızlı yayılıp daha hafif geçmesi senaryosunda ise küresel büyümenin baz senaryosundan hızlı gerçekleşeceğini, enflasyonun ise talebin dengelenmesi ve arz zincirindeki düzenlemelerle hız kaybedeceğini öngörüldü.