“Üç doz BioNTech aşısı Omicron varyantına karşı koruyor”

Koronavirüse karşı dünyada başarı oranı en yüksek aşıyı geliştiren Almanya merkezli BioNTech'in kurucuları Prof. Dr. Uğur Şahin ve Prof. Dr. Özlem Türeci

Süper varyant da denilen Kovid-19’un Omicron mutasyonu için önemli açıklamalarda bulunan BioNTech’in Kurucuları Uğur Şahin ve Özlem Türeci, Omicron varyantına karşı daha iyi korunmak için üçüncü doz aşıların olunması gerektiğini söyledi.

Sputnik’te yer alan habere göre BioNTech kurucuları Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci, Omicron varyantı hakkındaki bulgularına ilişkin düzenledikleri basın toplantısında şunları kaydetti:

Şahin ve Türeci: 3 doz aşı Omicron varyantına karşı etkili

Şahin: İlk veriler üçüncü doz BioNTech aşısının Omicron varyantına karşı yeterli düzeyde koruma sağlayabileceğini ortaya koymuştur. Elimizdeki veriler üçüncü dozun değerini açıkça göstermektedir. Gerekli olması halinde Omciron varyantına karşı yeni bir aşıyı mart ayına kadar hazır hale getirebiliriz. Bu aşamada en iyisi daha iyi koruma sağlamak için hatırlatıcı dozu olmak böylece antikor ve t hücre seviyelerini artırmaktır.

Türeci: Üç doz BioNTech aşısı Omicron varyantını etkisiz hale getirdiğini gözlemledik. İlk veri setimiz, üçüncü dozun Omicron varyantının neden olduğu şiddetli hastalıktan yeterli düzeyde koruma sağlayabileceğini gösteriyor.

Türkiye’de 17 noktada Omicron taraması yapılıyor

Güney Afrika’da ortaya çıkan ve dünyada hızla yayılan koronavirüsün Omicron varyantı için Türkiye’de 17 noktada tarama yapılıyor. Ancak bu kadar hızlı yayılmasına rağmen, henüz ağır hastalık veya ölüm vakası bildirilmeyen Omicron’la ilgili olarak Türkiye’de ilave bir tedbir veya kısıtlama kararı alınması beklenmiyor.

Sağlık Bakanlığında ve hükümette yapılan değerlendirmelerde de “önümüzdeki günlerde Omicron’la ilgili veriler netleşene kadar geleneksel korunma yöntemlerinin sürdürülmesi” görüşü hâkim.