Orhan Sancar 2022 için Akdeniz rekabetine dikkat çekti

Yayına Hazırlayan: Cem Bişkin


Pegas Touristik BDT Ülkeleri Koordinatörü Orhan Sancar’dan 2021 yılı değerlendirmesi ve 2022 yılına yönelik öngörüler…

Pegas Touristik BDT Ülkeleri Koordinatörü Orhan Sancar 2021 yılına yönelik değerlendirmelerini, 2022 ön görülerini ve 2022 için Türkiye turizminin karşı karşıya kalabileceği, muhtemel riskleri paylaştı.

“2022 yılı için, potansiyeli yüksek bir sezon olacak” diyen Orhan Sancar, “2022 yılı için rakiplerimizin de pandemi sonrası için ciddi hazırlıkları olduğuna; rakiplerimizin faaliyetlerini göz önünde bulundurarak, 2022 sezonuna rakiplerimizi göz ardı etmeden hazırlanmamız gerektiğine” dikkat çekti.

📌 2021 DEĞERLENDİRMESİ

Pandeminin gölgesinde geçen ikinci yılı nasıl geçirdiniz? 2021 yılını değerlendirebilir misiniz?

2021 yılı, Rusya ve BDT pazarı genel olarak yılın ikinci yarısında kısıtlamaların kalkması ile ciddi bir toparlama yaşadı.

Tur operatörleri, sezonun geç başlaması nedeniyle yüksek sezonu iyi değerlendirerek karlı bir operasyon yaptı diyebiliriz.

Yalnız iki sezondur durağan olan turizm sektörünün ani bir şekilde hızlanması ile otellerde ve ulaştırma alanlarında personel sıkıntısı çekildi; sektörden umudunu kesip başka sektörlerde çalışmaya başlayan personelin yerine acemi çalışanlar istihdam edilmek zorunda kaldı. Bu da kalite sorununu ortaya çıkardı.

Sayısal anlamda da 2019 yılının %50 rakamlarına ulaşıldı. Ukrayna pazarının sezonu erken açması nedeniyle sayısal olarak ciddi bir rakam yakalandı diyebiliriz.

“KENDİ İMKÂNLARIMIZ İLE KISITLI TANITIM YAPMAK ZORUNDA KALDIK”

2021 yılında turizm sektörüne yeterli maddi destekler sağlandı mı? Yeterli değilse destek konusunda hangi alanlarda eksiklikler yaşandı? Neler yapılmalıydı?

2021 yılında TGA’dan ödenek sıkıntısı nedeniyle herhangi bir destek alamadık. Dolayısıyla kendi imkânlarımız ile kısıtlı tanıtım yapmak zorunda kaldık.

TGA’nın tur operatörleri ile veya bağımsız bir şekilde ülkemize talebi arttırıcı faaliyetler yapması, bize destek olurdu.

2021 yılına yönelik hedeflerinizi tutturabildiniz mi? Hedeflerinizden sapmalar yaşadıysanız bunların nedenlerinin detaylarını paylaşabilir misiniz?

2021 yılı hedefimiz, kısıtlamalar nedeniyle tutmadı ama karlılık anlamında bütçemizi pozitif anlamda tutturduk.

2021’de pandeminin ikinci yılında Türkiye turizminin aktörleri (devlet ve özel sektör temsilcileri) pandemi krizini yönetebildi mi?

Genel olarak alternatif ülkelerin kapalı olması, sağlık altyapımızın yeterli olması, turizm personelinin aşılanması sektörü ciddi bir şekilde rahatlatmıştır.

“2022 SEZONUNA RAKİPLERİMİZİ GÖZ ARDI ETMEDEN HAZIRLANMALIYIZ”

Pandemi sonrasındaki koşulları düşünerek 2022 sezonuna Türkiye ve Türk turizmciler nasıl hazırlanmalı? Hangi alanlarda hazırlıklar yapılmalı ve çalışma yürütülmeli?

2022 yılı bence potansiyeli yüksek bir sezon olacak, ama yine de rakiplerimizin de pandemi sonrası için ciddi hazırlıkları var, onları göz önünde bulundurmalıyız. 2022 sezonuna rakiplerimizi göz ardı etmeden hazırlanmalıyız.

📌 2022 YILINA YÖNELİK ÖNGÖRÜLER

2022 yılı için turizm sektörüne hangi alanlarda, nasıl destekler sağlanmalı?

Turizm sektörüne ciddi bir tanıtım desteği sağlanmalı ve pandemi sonrası değişen trendler ve alışkanlıklar öne çıkartılmalıdır.

Pandemi sonrasında 2022 yılında Türkiye turizminin yaşayabileceği en önemli sıkıntılar sizce neler olabilir? 

Pandemi sonrası müşteri alışkınlarına ayak uydurmak; daha bireysel ve özel hizmet vermek gerekmektedir.

Kalifiyeli, tecrübeli personel sıkıntısı göz önünde bulundurulmalıdır.

“2022 REKORLAR YILI OLABİLİR”

Pandeminin etkisinin azaldığını göz önünde bulundurursak 2022 yılını nasıl bir performansla kapatırız?

2022 yılı güzel bir sezon olarak görünüyor; rekorlar yılı olabilir.

📌 2022 YILI İÇİN MUHTEMEL RİSKLER

2022 yılında Türkiye turizmini olumsuz etkileyecek muhtemel riskler sizce neler olabilir?

2022 yılı için muhtemel riskler; iki yıldır ara veren ülkelerin ciddi rekabeti, Türkiye’deki seçim hazırlıkları, siyasi gerginliğin negatif algıları risk olarak görülebilir.