Abant nerde, nasıl gidilir? Abant’ta gezilecek yerler

Abant, Bolu

Last Updated on 4 Ağustos 2022 by Turizm Günlüğü

Yerli ve yabancı turistlerin her mevsim akın ettiği Abant, Bolu’ya bağlı doğa harikası bir bölge. Sık ve gür ormanları, dört mevsim yemyeşil doğası doğa tutkunlarının Abant’ı tercih etmesinin başlıca sebeplerinden. Milli park statüsünde olan Abant Gölü ve çevresi Türkiye’nin en güzel yürüyüş parkurları arasında sıralanıyor. Doğanın en güzel manzaralarının bulunduğu bölge aynı zamanda su saburlarının doğal yuvası olma özelliği taşıyor. Fotoğraf çekmeyi sevenler dört mevsim Abant ve çevresinde harika manzaralar yakalayabilir.

Abant Nerede?

Ankara ve İstanbul’un ortasında bulunan Abant, Bolu’nun Mudurnu ilçesine bağlı bir milli parktır. Türkiye’nin kuzeybatısında bulunan bölge coğrafi konumunun getirdiği özellikler sayesinde yılın dört mevsimi sık ve yeşil kalan ormanlara sahiptir. İstanbul’dan 3 saat uzaklıkta olan Abant’a her mevsim gidebilir, doğayla baş başa olmanın keyfini çıkarabilirsiniz.

Abant’a Nasıl Gidilir?

İstanbul, Ankara gibi büyükşehirlerden ve yakın illerden sıklıkla ziyaretçi alan Abant’a ulaşım oldukça kolay. İstanbul’dan 3 saatlik bir karayolu ulaşımıyla Abat Milli Parkı’na ulaşabilirsiniz. İstanbul, Ankara, Düzce, Sakarya gibi illerden kalkan otobüslerle de kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Abant’ta Gezilecek Yerler

Abant’ta dolu dizgin bir tatil için hafta sonunuzu ayırmanız yeterlidir. Abant ve çevresinde gezilip görülmesi gereken doğa harikası yerlerin listesi epeyce uzun. İlk olarak Abant Milli Parkı’nı ve Abant Gölünü mutlaka görmelisiniz. Abant Milli Parkı içerinde yer alan ve giriş ücreti olmayan Abant Tabiat Müzesi’ni mutlaka gezmelisiniz. İçinde bölgede yaşayan ve kaza sonucu hayatını kaybeden hayvanların içleri doldurularak müzeye konmuş.
Abant’a yakın bir konumda bulunan Yedigöller Milli Parkı da mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Birbirinden farklı özelliklere sahip göllerde balık tutabilir, çevresinde piknik ve yürüyüş yapabilirsiniz. Bunların dışında Gölcük de yapacağınız bir gezinti hafta sonunuza keyif katacaktır. Bölgede bulunan birbirinden güzel şelaleler en güzel fotoğrafların arka fonunu süsleyecek.

Abant’ta Nerede Kalınır?

Abant, doğanın kalbi konumda olduğu için bölgede bulunan oteller ve konaklama tesisleri de doğaya uyumlu yapılarıyla dikkat çekiyor. Uzun yürüyüş parkurları bulunan, Abant Gölü manzaralı oteller en çok tercih edilenleri. Bölgede her bütçeye uygun konaklama seçenekleri bulunuyor. Abant otelleri arasından dilediğinizi ve bütçenize en uygun konforlu oteli seçerek hafta sonunuzu değerlendirin!