Pozitif vakaların karantina süresi 7 güne düşürüldü

Last Updated on 6 Ocak 2022 by Yaşar Çelik

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrası alınan yeni kararlarla birlikte pozitif vakaların karantina süresinin 7 olarak belirlendiğini duyurdu.

Ayrıca Koca, Omicron varyantının vaka sayılarını artırdığını ve kalabalık ortamlardan uzak durulması gerektiğinin altını çizerek şu açıklamalarda bulundu:

  • Omicron varyantı beklendiği üzere önemli bir vaka artışına neden olmuş durumda. Omicron varyantının en çok yayıldığı İstanbul’da hastane yükünde belirgin bir artış gözlemlenmemiştir.
  • Karantina sürelerinin mevcut koşullar dikkate alındığında yeniden düzenlenmesinin uygun olacağına karar verilmiştir. Pozitif vakaların karantina süresi 7 gün olarak belirlenmiştir. 7. günden sonra hafif ya da hiç semptom göstermeyen kişiler için karantina süresi sona erer.
  • Pozitif vakalar 5. gün test yaptırmaları durumunda ve test sonucu negatife dönmüşse karantina süresi sona erer. Temaslı kişiler son 3 ay içinde hatırlatma dozu aşısını olmuş ya da hastalığı geçirmiş ise karantinaya alınmaz. Semptom takibi yaparak maske kullanımı ile günlük yaşamına devam eder.
  • Aşısız ya da hatırlatma dozu aşısı üzerinden 3 ay geçmiş temaslı kişiler 7 gün karantinaya alınır. Semptom takibi yapılır. 5. gün test yaptırıp negatif olan kişiler karantinayı erken sona erdirebilirler.
  • Vatandaşlarımızın hatırlatma dozu aşılarını olması son derece önemlidir. Aşı olmuş kişilerin virüse karşı koruma altında olduğu, hastalığa yakalansa bile hastalığı hafif geçirdiği unutulmamalıdır.
  • Kişisel koruyucu ekipman kullanımı, kapalı ve havalandırması kısıtlı ortamlarda uzun süre geçirilmemesi ve sosyal mesafeye dikkat edilmesi gerekmektedir.

İstanbul’da yetkilendirilmiş Covid-19 test merkezleri