Avrupa’daki en iyi kayak merkezleri

Last Updated on 10 Ocak 2022 by Yaşar Çelik

Yeni başlayanlar ve profesyoneller için en iyi kayak merkezleri nerede; tesislerde günlük geçiş ücretleri ne kadar; en geniş pistlere hangi merkezler ev sahipliği yapıyor? Netflix dizisi Kitz de listede yer alıyor. 

Avrupa’da kayak tatili yapmak isteyenler en uygun tesisi seçmekte zorlanabilir.

OVO Network’teki seyahat uzmanları, 40’tan fazla Avrupa tatil beldesini karşılaştırarak en iyi 10’unu seçti ve tr.euronews.com editörleri listeledi. 

İşte kayak tatili için rezervasyon yapmadan önce ihtiyacınız olan tüm bilgiler.

7. Kitzbühel, Avusturya

Şu sıralar Türkiye’de oldukça popüler olan Netflix dizisi Kitz‘in çekildiği yer listesinin yedinci sırasında yer alsa da muhteşem doğası ile bizce ilk sırayı hak eden yerlerden biri.

Avusturya’nın Innsbruck şehrine yakın Ortaçağ Alp kasabası Kitzbühel, her yıl yapılan Hahnenkamm yokuş aşağı yarışıyla (downhill) ünlü.

Kokteyl barlarından kumarhanelere ve bowling salonlarına kadar kayak sonrası birçok eğlence noktalarına ev sahipliği yapan tesiste günlük kart fiyatı 59,50 Euro.

Yerel sanatçı Alfons Wade’in tablolarının bulunduğu Museum Kitzbühel, bölgeyle ilgili geniş bilgiler sunuyor.

Netflix Kitz dizisinin çekildiği yer

6. Saalbach Hinterglemm, Avusturya

Avusturya’nın en büyük ikinci kayak alanının bulunduğu Saalbach ve Hinterglemm, Alpler’deki en iyi tatil yerlerinden birini oluşturan birbirine bağlı iki kasaba. 270 km’lik karlı pistler 70 telesiyej ile birbirine bağlı. Tesiste ısıtmalı koltuklu gondollar da dahil olmak üzere yüksek özellikli bazı telesiyejler de var.

İkiz tatil köyleri, kolay olarak derecelendirilen 90 eğimi ile yeni başlayanlar için de harika bir yer. Günlük kayak kartı 60,50 Euro.

Barları ve gece kulüpleri olan tesis, sessiz, mütevazı restoranlara da sahip.

5. Megeve -​ Saint-Gervais, Fransa

Fransa’nın güney doğusunda dünyaca ünlü Pays du Mont Blanc’ın kalbinde yer alıyor. 1920’lerden beri popüler bir kayak merkezi olan Megeve, ziyaretçilerine otantik bir dağ köyü deneyimi sunuyor. Burada sizi seçtiğiniz piste götürecek konforlu 81 telesiyej ile birlikte keşfedilecek yedi yakın kasaba daha var.

İlk beşte en ucuz kayak merkezi olan Megeve’de günlük bilet fiyatı 50,50 Euro.

Chamonix gibi komşu tatil yerlerinden daha sessiz bir yer olan Megeve lüks bir tatil beldesi. Üç Michelin yıldızlı bir restoran olan Les Flocons de Sel, kendi havaalanına da sahip.

4. St Anton, Avusturya

Avusturya’daki St Anton, 302 km’lik yamaçları ile uzman kayakçılar için mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer.

65 km ile Alpler’deki en uzun kayak pisti olan “Run of Fame”, St Anton’da başlar ve Warth’a kadar uzanır.

‘Alp disiplini kayağının beşiği’ lakaplı köy partileriyle de ünlü. Mooserwirt, diğer Avusturya barlarından daha fazla bira satmasıyla biliniyor. Tesiste günlük kayak kartı fiyatı 61 Euro.

3. Tignes ve Val d’Isere, Fransa

Yamaçlarla birbirine bağlanan iki bölge, Fransa’nın Espace Killy olarak da bilinen en büyük kayak merkezlerinden biri. Burada tüm zorluk seviyelerinin yer aldığı 300 km’lik yamaçlar bulunuyor.

Tesis düzenli olarak kayak dünya kupası yarışlarına da ev sahipliği yapıyor. Kasım’dan mayıs ayına kadar kar örtüsüyle kaplı tesis deneyimli kayakçılar için harika bir yer olarak değerlendiriliyor.

Bu bölgeyi ziyaret ederken Tignes’te mi yoksa Val d’Isere’de mi kalacağınıza karar vermelisiniz. Yüksek alanı tercih ederseniz Tignes sizin için doğru yer olabilir. Val d’Isere ise kayakçılar arasında popüler hale gelmeden önce bir köy olduğu için daha geleneksel hava sunuyor. Buradaki sokaklar karla kaplı ahşap dağ evleriyle çevrili.

2. Portes du Soleil, Fransa ve İsviçre

İki ülkeyi kapsayan Portes du Soleil, dünyanın en büyük kayak alanlarından biri. Bölge, Morzine, Chatel ve Les Gets dahil olmak üzere 12 farklı tatil beldesinden oluşuyor. Burada bulunan 580 kilometrelik yamaçlar dünya şampiyonu ya da tamamen acemi olan herkese hitap ediyor.

165 kayak pisti ve yakındaki 14 kasabanın bulunduğu bölge Instagram kullanıcıları tarafından da tavsiye ediliyor.

Kendine güvenen kayakçılar dört pist dışı alandan oluşan ‘Snowzone’un keyfini çıkarmak için Avoriaz’a gidebilir.

Les Gets, yeni başlayanlar ve aileler için özel bir öğrenme alanı ve bir aile snowparkı sunuyor.

1. Les Trois Vallees, Fransa

Les Trois Vallees aynı zamanda 600 km’lik devasa kayak pistleri ile dünyanın en büyüğü. ABD’nin en büyük beş kayak bölgesini kaplayacak kadar bir genişliğe sahip.

Fransa’nın Savoie bölgesindeki Tarentaise Vadisi’nde, tek geçişle üç eşsiz vadide kayak yapabilirsiniz.

Kayak pistlerinin yüzde 85’i 1.800 metre veya daha yüksek rakımda bulunan tesiste kayak sezonu Aralık’tan Nisan’a kadar beş ay sürüyor.

Bölgeye giriş ücreti 66 Euro. Kayak sonrası civardaki 27 kasaba ve köyü ziyaret edebilirsiniz.

Val Thorens, Avrupa’nın en yüksek tatil beldesi; Courchevel ise Michelin restoranları, lüks daireleri ve hatta kendi havaalanı ile konuklarına üst düzey hizmet sunuyor.

Bölge, her seviyeden kayakçı için uygun pistlere sahip. Merkez, yüzde 17 yeşil, yüzde 29 mavi, yüzde 33 kırmızı ve macera arayanlar için yüzde 11 siyah pistlere sahip.

İlk 10’da bulunan diğer kayak merkezleri:

8. Les 4 Vallees, İsviçre

9. Cervinia – Breuil, İtalya

10. Zermatt, İsviçre