Türkiye’nin 7 tescilli doğal güzelliği

Last Updated on 13 Ocak 2022 by Yaşar Çelik

UNESCO Dünya Mirası Listesi, Türkiye’nin eşsiz güzellikte olan pek çok bölgesini kapsıyor. Buna karşın ülkemizde yer alan bu eşsiz güzellikteki yerlerin pek çoğunu gezmemiş, görmemiş olabilirsiniz. Dünyanın neredeyse her ülkesinden çok sayıda turistin görmek için ülkemize adeta akın ettiği o yerleri merak ediyor musunuz? İşte UNESCO Dünya Mirası Listesi içerisinde yer alan yerlerden bazıları…

1. Göreme Milli Parkı ve Kapadokya

1985 yılında bu listeye alınan Göreme Milli Parkı ve Kapadokya bölgesi Nevşehir’de bulunuyor. Çoğu zaman ülkemizdeki gezi programlarından görmeye alışkın olduğunuz bu yeri kendiniz gezdiniz mi? Muhteşem bir coğrafya olması ve sıra dışı görünümü ile sizi de kendine hayran bırakacak olan bu bölgeye en kısa sürede siz de gitmelisiniz.

2. Nemrut Dağı

Pek çok kişi bilmez ama Adıyaman’da bulunan Nemrut Dağı da bu listedeki yerini alalı yıllar oluyor. 1987 yılında listeye giren Nemrut Dağı’nın eteklerinden göreceğiniz manzaraya başka hiçbir yerde rastlayamazsınız. Turistik yerleri ile de ön plana çıkan Adıyaman’da gezilmesi ve görülmesi gereken pek çok yer olduğunu da belirtmeliyiz.

3. Pamukkale

Güzelliğini çok uzun yıllardan bu yana korumayı başaran Pamukkale de 1988 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girdi. Denizli’de bulunan Pamukkale doğal güzellik dendiğinde ülkemizde ilk akla gelen yerlerden biri oluyor.

Pamukkale travertenleri

4. Safranbolu

Kendine has evleri ve dar sokakları ile Safranbolu istisnasız herkesin görmesi gereken yerler arasında yer alıyor. Kastamonu’da bulunan bu bölgeye gitmek istediğinizde gezi rotanıza çok daha farklı yerler de ekleme şansınız olacak.

5. Truva Arkeolojik Alanı

Çanakkale’de yer alan ve Truva Atının da bulunduğu arkeolojik alan izi geçmişe bir yolculuğa çıkaracak. Çanakkale’de gezilmeye değer alanlar sadece bu bölge ile sınırlı değil.

6. Selimiye Camii ve Külliyesi

Edirne’de yer alan bu cami en eski camilerden biri olma özelliği taşıyor. 2011 yılında bu listeye girdi ve daha önce görmemiş olanlar kendini muhteşem bir mimariye tanıklık etmek için şimdiden hazırlasın.

7. Efes

İzmir’de bulunan Efes bölgesini daha önce görmediyseniz hemen harika bir gezi için programınızı yapmaya başlayın. Bu arada yukarıda sıraladığımız yerler dışında görülmeye değer çok daha farklı bölgeler de bulunuyor. Hemen araç kiralama hizmetinden de faydalanarak siz de aileniz ya da arkadaşlarınız ile beraber keyifli bir yolculuk yapabilirsiniz. Bunun için Yolcu360.com adresine tıklamanız yeterli olur. En uygun fiyatla araç kiralama hizmeti alabilirsiniz.