Turizm Bakanı Ersoy’un köyünde sit alanına duvar ördüler

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Antalya temasları kapsamında baba ocağı İbradı’yı 27.07.2018'de ziyaret etmişti.

Antalya’nın İbradı ilçesinde Ormana Köyü’nde bulunan Erymna Antik Kenti’nin arazisinde, kimsenin bilgisi olmadan duvarlar örüldü, çit çekildi. Köy sakinleri, birinci derece sit alanı olan antik kentin içindeki arazilerin AKP’li iş insanlara satıldığını iddia etti.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un köyü olan Antalya’nın İbradı ilçesine bağlı Ormana Köyü’nde, birinci derece sit alanına duvarlar örülmeye başlandı.

halktv.com.tr’nin ulaştığı görüntülerde, Helenistik Dönem’den (M.Ö 323- M.Ö 146) kaldığı bilinen Erymra Antik Kenti içine duvar örüldüğü, bazı alanların ise çitlerle kapatıldığı ortaya çıktı.

‘İçerideki tarihi taşlar ve sütunlar dışarıya çıkarıldı’

Antik kentin içinde bulunan tarihi sütun ve taşların dışarıya taşındığını aktaran kaynaklar, duvar örülen ve çit çekilen bölgenin temizlendiğini söyledi.

AKP’li ilçe başkanı aracı oldu iddiası

Yerel kaynaklar, AKP’li ilçe başkanının, sit alanındaki arazilerin satılması konusunda aracı olduğunu belirtirken, “Normalde sit alanlarını çok düşük ücretlerle satabilirsiniz. Bu iş insanları buralara yüksek paralar vererek satın aldı” diye konuştu.

Turizm Bakanı Ersoy’un babasının büstü var

Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un babası, sit alanında inşaat yapılan Ormana Köyü’nde doğdu. 2018’de hayatını kaybeden baba Ali Haydar Ersoy, Ormana’ya 500 bin dolarlık yatırım yapılması vasiyetinde bulunmuştu.

BAKAN MEHMET NURİ ERSOY BABA OCAĞI İBRADI’YA 2018 YILINDA ZİYARET ETMİŞTİ

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Antalya temasları kapsamında baba ocağı İbradı’yı 27.07.2018’de ziyaret etmişti.

İlçe merkezinde vatandaşlarla buluşan Bakan Mehmet Ersoy, bölgenin simgesi olan düğmeli evlerin restorasyonlarıyla ilgili yöre halkının sorunlarını dinlemişti.

Vatandaşlara, Kültür ve Turizm Bakanlığının düğmeli evler gibi geleneksel sivil mimari örneklerinin restorasyonu konusunda destek sağladığını anlatan Bakan Ersoy, bölgenin ciddi bir turizm potansiyeline sahip olduğunu, doğal güzelliklerinin ve düğmeli evlerinin yöreye çok fazla turistin gelmesini sağlayacağını aktarmıştı.

Çok sayıda düğmeli ev bulunan köyde Kültür ve Turizm Bakanlığının çalışmaları olduğunu aktaran Bakan Ersoy, yapıların aslına uygun bir şekilde restore edilmesi için birlikte hareket edilmesi gerektiğini söylemişti. Bakan Ersoy, şunları söyledi:

CHP Antalya Milletvekili ve Sanayi ve Ticaret Komisyonu Üyesi Çetin Osman Budak

“Evlerin restorasyonu noktasında Bakanlık olarak mali destek sağlayacağız. Evlerinizi aslına uygun olarak yaparsanız turizmden daha fazla gelir elde edersiniz. Dört ay önce vefat eden babamın vasiyetiyle Ormana Vakfına ciddi miktarda bağış yapıldı. Vakıfla birlikte hazırlanacak proje sayesinde mahalle halkı bu paradan faydalanabilecek.”

BUDAK, ERİMNA ANTİK KENTİNDEKİ YAĞMAYI TBMM GÜNDEMİNE TAŞIDI

CHP’Lİ BUDAK: “KÜLTÜR BAKANI BABA OCAĞININ YAĞMALANMASINA GÖZ YUMUYOR”

“ERİMNA’DA ORGANİZE BİR TALAN HAZIRLIĞI VAR”

CHP Antalya Milletvekili ve Sanayi ve Ticaret Komisyonu Üyesi Çetin Osman Budak, Antalya’nın İbradı ilçesinde bulunan Erimna (Erymna) Antik Kenti’nin Ak Parti İbradı İlçe Başkanı Hatice Sekmen koordinasyonunda parsellere ayrılarak yağmaya hazırlandığı iddialarını TBMM gündemine taşıdı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması talebiyle TBMM Başkanlığına bir soru önergesi veren Budak, “Erimna Antik kenti Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un memleketi İbradı’da bulunuyor. Bakanın ata toprağı mensubu olduğu partinin ilçe başkanı koordinasyonunda parsellere ayrılarak yağmaya hazırlanıyor. Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy baba ocağının kültürel mirasının yağmalanmasına göz yumuyor” dedi.

Erimna Antik Kenti’nin bölgenin kültürel mirası için son derece önemli olduğunu vurgulayan Budak, şöyle konuştu:

“Dünya’da nadir olarak korunabilen antik kentler insanlık tarihine ışık tutuyor. Bölgede rant ve talan zihniyeti Antik Döneme savaş açmış durumda. Ormana ve Ürünlü mahallelerinin arasında bulunan bu antik kent duvarlar, teller ile parsellere ayrılarak adeta talana hazırlanıyor. Bölge halkı bu yasa dışı düzenlemenin başında Ak Parti İbradı İlçe Başkanı Hatice Sekmen’in olduğunu ifade ediyor. Konu Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Başkanlığı’na defalarca iletilmesine rağmen Kurul harekete geçmiyor.

Bölge sakinlerinin iddiaları ve bölgenin son hali Erimna’nın yok edilişinin organize bir iş olduğunu bize gösteriyor. Erimna Antik Kenti’nin içinde bulunan ağaçlık alanda düzenli olarak ateş yakılarak doğal dokuya bilinçli bir şekilde zarar veriliyor. Antik kentin yakınında turizm işletmesi bulunan Ak Parti İbradı İlçe Başkanı Hatice Sekmen’in bu organize eylemi yürüttüğü iddiaları da yöre halkı tarafından dile getiriliyor”

Budak, soru önergesinde şu soruların yanıtlanmasını istedi:

“Erimna (Erymna) Antik Kenti’nin Sit alanı statüsünde herhangi bir değişiklik planlanmakta mıdır? Erimna (Erymna) Antik Kenti’nin içindeki yasadışı imar faaliyetlerine dair herhangi bir ihbar Bakanlığınıza ulaşmış mıdır? Antik Kent sınırları içerisinde İmar Barışından faydalanmış herhangi bir yapı var mıdır? Antik kentin içindeki tarihi taşların ve sütunların alanın dışına taşındığı iddialarına dair herhangi bir işlem yapılmış mıdır? Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın konuyla ilgili başlattığı herhangi bir soruşturma var mıdır? Basında iddia edildiği gibi Ak Parti İbradı İlçe Başkanı antik kentin içindeki yapılaşmayı koordine etmekte midir? Bu iddialara yönelik herhangi bir soruşturma yapılmış mıdır?”