İki tur operatörünün lisansı iptal edildi

Rusya Federal Turizm Ajansı (Rosturizm) Başkanı Zarina Doguzova / instagram.com/doguzova_zv

Rusya Federal Turizm Ajansı (Rosturizm) ülkede faaliyet gösteren tur operatörleri Region Povolzhye ve Visit Karelia isimli şirketlerin ağır ihlaller nedeniyle Federal Tur Operatörleri Sicili’nden çıkarıldığını duyurdu.

Turizm faaliyetlerine imkan veren lisanslarının geri alındığı ifade edilen Rosturizm açıklamasında, iç turizmle uğraşan iki seyahat acentesinin tüketici haklarını sistematik olarak ihlal ettiği, müşterilerden bu firmalar hakkında Federal Turizm Ajansı’na birçok şikayet geldiği belirtildi.

Region Povolzhye tur operatörünün açık icra takibi miktarı 1.1 milyon Ruble’yi aşarken, ajanstan yapılan açıklamada, şirketin CEO’su ve kurucusunun ölümü nedeniyle operatörün finansal ve organizasyonel zorluklar yaşadığı bildirildi.

Visit Karelia tur operatörünün ise turistlerden gelen şikayetlerin ardından gönderilen Federal Turizm Ajansı taleplerini görmezden geldiği vurgulanırken, Federal Vergi Servisi verilerine göre şirketin toplam açık icra takibi tutarının 1 milyon rubleyi aştığı, aynı zamanda Birleşik Devlet Tüzel Kişi Sicili kayıtlarına göre şirketin resmi adresinin bulunmadığı ve banka hesaplarının bloke edildiği aktarıldı.

Buna rağmen tur operatörünün faaliyetlerini sürdürdüğünü ileten Rosturizm, şirket üzerinde soruşturma başlatıldığını da ekledi.

PARA İADESİ İÇİN TURİZM SİSTEMİNDE REFORM ÖNERİSİ

Gazetemru.com’un aktardığı habere göre; daha önce, Rosturizm Başkanı Zarina Doguzova, tur operatörlerinin iflas etmesi durumunda turistlere para iadesi için turizm sisteminde reform yapmayı önermiş, paket tur sözleşmeleri yönetmeliğinde değişiklik yapılması için yeni yasa taslağı geliştirdiklerini açıklamıştı.

Teklif edilen yeni yasa tasarısında paket tur sözleşmelerinde turistlerin seyahat acentelerine yaptığı ödemelerin konut sektöründeki emanet hesap (Escrow) mekanizmasına benzer bir Rosturizm kontrollü bir havuzda toplanması öneriliyor.

Seyahat acentesine müşteri tarafından tur için ödenen paranın, emanet hesapta dondurulması ve seyahatin sonuna kadar şirketlere aktarılmamasını öngören yeni sisteme göre, ödemelerin turistlerin eve döndükten üç gün sonra operatörlerin tüzel hesaplarına geçirilmesi isteniyor.

Tatilcilerin satın aldığı turun gerçekleşmemesi durumunda ise müşterilerin bu parayı emanet hesaptan geri alabileceğini söyleyen Doguzova, aynı zamanda tur firmalarının Turizm Tazminat Fonu kesintilerinde de artış yapılması gerektiğini vurguladı.