2022 yılı için Rusya’daki turizm trendleri açıklandı

Rusya’da faaliyet gösteren seyahat servisi Tivil.ru, 2022 yılında iç turizm sezonunun ana eğilimlerinin nasıl değiştiğini açıkladı.

Tivil.ru uzmanları, her şeyden önce tercihlerini iç turizmden yana kullanan Rus tatilciler için seyahat coğrafyasının değiştiğini belirtirken, bunu konaklama rezervasyonlarındaki verilerle anlaşılabildiğini iletti.

YENİ GÖZDE: UFA, VOLGOGRAD, KALININGRAD

Daha önceki turistlerin tatillerini Yalta, Soçi ve Aluşta’da geçirmeyi tercih ettiğini hatırlatan Tivil.ru uzmanları, bu yıl iç turizmde Ufa destinasyonu için müşteri taleplerinde yüzde 500’lük artış kaydedildiğini, Volgograd gezi taleplerinde artışın yüzde 400, Kaliningrad gezi taleplerinde yüzde 350 ve ayrıca Voronezh, Bahçesaray, Lermontovo ve Moskova tatillerine olan taleplerde de önemli ölçüde artış kaydedildiğini açıkladı.

KONSEPT VE TEMALI OTELLERE İLGİ ARTTI

Seyahat servisi tarafından yapılan açıklamada, “Ayrıca özel sektörde klasik konaklama tesisleri de yavaş yavaş tarihe karışmaya başladı. Klasik oteller, yerini tasarımcı iç mekanlara sahip konsept ve temalı otellere bırakıyor” denilirken, konaklama tesisi sahiplerinin ayakta kalabilmek için esnek olmaya çalıştıkları da kaydedildi.

Tivil.ru, ülkedeki otelcilik sektörünün giderek artan bir şekilde yeni bir turist türü olan “uzaktan formatta çalışanlar” kategorisini devamlı konukları haline getirmeye çalıştığını belirtirken; konaklama fiyatlarının ise 2021’e kıyasla yüzde beş arttığını ifade etti.

Gazetemru.com’un haberine göre araştırma sonuçları, Rusya’da ortalama olarak gezginlerin günlük 5 bin 400 Ruble konaklama harcaması olduğunu gösterdi.