VISA ve Mastercard’a alternatif: Mir ve Unionpay

VISA ve Mastercard’a alternatif arayışı… Rusya’daki faaliyetlerini askıya VISA, MasterCard’a karşılık Mir ve UnionPay… Ruslar, Mir ve UnionPay’i yurt dışında kullanabilecek.

Uluslararası ödeme sistemleri VISA ve Mastercard, Rusya’daki faaliyetlerini askıya aldı.

Bu kapsamda Rusya Merkez Bankası, Rus bankaları tarafından verilen VISA ve Mastercard ödeme kartlarının kullanım süreleri dolana kadar Rusya’da çalışmaya devam edeceğini duyurdu.

Rusya Merkez Bankası’ndan yapılan yazılı açıklamada, ülkede VISA ve Mastercard ile yapılan işlemlerin, Ulusal Ödeme Kartı Sistemi ile gerçekleştirildiği ve yaptırımlardan etkilenmediği belirtildi.

YURT DIŞI UYARISI

“Rus bankaları tarafından verilen VISA ve Mastercard kartları, son kullanma tarihlerine kadar Rusya’da normal bir şekilde çalışmaya devam edecek” ifadesine yer verildi.

VISA ile Mastercard ile yurt dışına yönelik para transferlerinin ise artık yapılamayacağı, bu nedenle yurt dışındaki internet alışveriş sitelerine de ödeme yapılamayacağı kaydedildi.

Rusya’nın en büyük bankası Sberbank’tan yapılan açıklamada ise ülkenin ulusal ödeme sistemi Mir’in Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri, Vietnam ve Orta Asya ülkelerinde kullanılabileceği vurgulandı.

Bu tür kartlarla ilgili işlemler “Ulusal Ödeme Kartları Sistemi” (NSPK) tarafından yapılmaya devam edilecek.

Ancak, Rus VISA ve Mastercard kartları ile yabancı online mağazalardan alışveriş yapmak da imkansız artık.

NSPK, yurt dışındaki satın alma işlemleri için ödeme yapmak ve nakit para çekmek için 180 ülkede kabul edilen bir Mir-UnionPay ortak rozetli kart alabileceğinizi belirtiyor.

MİR VE UNIONPAY HANGİ ÜLKELERİN ÖDEME SİSTEMLERİ?

UnionPay, Çin’in ulusal ödeme sistemidir. 2002 yılında kurulmuş, 2005 yılından bu yana uluslararası bir statü kazanmıştır. MİR ise Rusya’nın kendi kurduğu bir ödeme sistemidir.

UnionPay ödeme sistemi kartını Rosselkhozbank, Gazprombank, Solidarity Bank, St. Petersburg Bank, Promsvyazbank, VBRR Bank, Primsotsbank, Primorye Bank, Zenit Bank ve Bank Posta Bank’dan alınabiliyor.

haberrus.com’un aktardığı habere göre; çevrim içi ödeme platformu PayPal da dün Rusya’daki servislerini askıya aldıklarını açıklamıştı.

RUS MİR SİSTEMİ HANGİ ÜLKELERDE KULLANILIYOR?

Rusya Merkez Bankası, Bloomberg’in aktardığına göre, Rus vatandaşlarına yaptığı çağrıda yurt dışında nakit para kullanılması tavsiyesinde bulundu.

Bankanın açıklamasında Mir altyapılı kredi kartlarının Türkiye, Vietnam, Ermenistan, Belarus, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan ile Güney Osetya ve Abhazya’da kullanılabileceği belirtildi.