“Krizlere karşı bağışıklık elde etmeliyiz; bunun da aşısı…”

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 2022 yılı turizm sezonu ve Rusya – Ukrayna Savaşı’ndan sonra atılacak adım ve alınacak önlemlere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, FOX TV’de yayınlanan Çalar Saat programında İsmail Küçükkaya’nın konuğu oldu.

Bakan Ersoy, 2022 turizm sezonu ve turizm hedeflerine, yürütülen tanıtım çalışmalarına, Rusya – Ukrayna savaşı ve Rusya’ya yönelik ekonomik yaptırımlar sonrasında alınacak önlemler, atılacak adım ve yürütülecek çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu.

“2022 YILI İÇİN, İKİNCİ BİR “V ÇIKIŞI” PLANI BELİRLEDİK”

Bakan Ersoy öncelikle pandemi sürecinde ve 2021 yılında Türkiye turizminin performansına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bakan Ersoy bu alanda şunları kaydetti:

“Pandemide rakamlar dibe vurdu. 52 milyon turistten 16 milyon turiste, 12 milyar dolar turizm gelirine kadar geriledi. Ondan sonrasında V çıkışı için bir hedef belirledik. Sektörden birçok kişi inandırıcı bulmamıştı. 2021 için 30 milyon turist 24 milyar dolar gelir hedefimiz vardı. Geçen seneyi 30 milyon turist 24.5 milyar dolar turizm geliriyle yılı kapattık.

2022 yılı için, ikinci bir “V çıkışı” planı belirledik. Burada da yeni hedefimiz 42 milyon turist, 35 milyar dolar turizm geliri olarak belirledik”

RUSYA – UKRAYNA SAVAŞI SONRASI TURİZM İÇİN NELER YAPILACAK?

“Bu hedefi belirledikten sonra birçok gelişmenin yaşandığına, Rusya – Ukrayna Savaşı’nın başladığına” dikkat çeken Bakan Ersoy; bu bağlamda Türkiye’nin yürüttüğü çalışmalar ve hazırlıklar hakkında açıklamalarda bulundu.

“KRİZLERE KARŞI BAĞIŞIKLIK ELDE ETMENİZ GEREKİYOR”

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy konuya ilişkin şunları söyledi:

“Ukrayna Savaşı başladı. Bu bağlamda Türkiye nasıl hazırlanıyor? Öncelikle ülke olarak, sektör olarak krizlere karşı bağışıklık elde etmeniz gerekiyor. Bunun da en önemli ilacı, aşısı pazar çeşitliliğidir. Bu diğer ticari sektörler için de geçerli. Pazarlarınızı ne kadar çeşitlendirirseniz bağışıklığınızı da o kadar geliştirirsiniz. Bunun için biz 2019 yılında, 2023 turizm hedeflerini belirlerken zaten ilk açıkladığımız maddelerin başında bu vardı. Bunun için de TGA’yı kurduk ve yoğun tanıtım yaptık.

“140 ÜLKEDE TANITIM ÇALIŞMASI YÜRÜTÜYORUZ”

2021 yılı Kasım ayı itibarıyla tanıtım alanımızı çok genişlettik. Şu anda Türkiye 125 ülkede, ay sonuna kadar 140 ülkeye çıkacak. Buralarda ulusal kanallarda televizyon tanıtımı yapıyor ve sosyal medyada tanıtım yapıyoruz. Dünya’nın birçok ülkesinden kanaat önderlerini, editörleri, youtuber’ları ülkemize getirmeye başladık. Ülkemizin bütün turizm zenginliklerini tanıtıyoruz.”

34 ÜLKEDEN 120 TUR OPERATÖRÜ İLE TANITIM ÇALIŞMASI

Bakan Ersoy bu tanıtım çalışmalarının yanı sıra 34 ülkeden 120’den fazla tur operatörleriyle tanıtım kampanyasını başlattıklarını açıklayarak; “Bu kadar geniş kapsamlısı daha önce yapılmamıştı” dedi.

“İSTANBUL’A HAFTADA ORTALAMA 40 BİN TURİST GELİYOR”

Pazar çeşitlendirmesi alanında İstanbul destinasyonu için önemli bir yol kat ettiklerini ifade eden Ersoy; “İstanbul’da şu anda, son bir haftadır ortalama günlük 40 bin turist girişi oluyor. Bu 2019 yılı rakamları, pandemi öncesi rakamlardır” açıklamasında bulundu.

“2022 YILI İÇİN 3 MİLYON İNGİLİZ TURİST SAYISINA ULAŞMAYI HEDEFLİYORUZ”

Gazeteci İsmail Küçükkaya’nın “Rus ve Ukraynalı turist için ne yapılacak?” sorusuna ilişkin Bakan Ersoy şu yanıtı verdi:

“Bu sene İstanbul’da sıkıntı yaşanmayacak. İstanbul’da 2019 yılı rakamlarını yakalayacağız. pazar çeşitlendirmesi bakımından en başarılı destinasyonumuz İstanbul. Ege’de pazar çeşitlemesi alanında bazı sıkıntılar var ama o İngiltere pazarına bağımlı olması nedeniyle… Bu sene İngiltere pazarında çok iyi işler gerçekleştirdik; en yoğun yoğun turist aldığımız 2019 yılında 2.5 milyon turist almıştık. Muhtemelen biz bu sene 3 milyon İngiliz turist alacağız. Satışlar çok iyi gidiyor. Batı pazarlarında satışlar çok iyi gidiyor bize göre çok büyük sıkıntı yaşamayız.

“ANTALYA BÖLGESİNDE, PAZAR ÇEŞİTLİLİĞİ İLE İLGİLİ SIKINTI VAR”

Antalya bölgesinde, bu destinasyonda pazar çeşitliliği ile ilgili sıkıntı var. Biz yine diğer pazarlarda çok yoğun tanıtım yaparak bu açığı kapatmaya çalışacağız.

Ama dediğim gibi bizim ülke olarak, Bakanlık olarak veya TGA olarak pazar çeşitliliği ve tanıtım yapmamız tek başına yeterli değil. Biraz zahmetli ve uzun soluklu bir iş, bizim yatırımcımızın 100 metre değil de kendini maraton koşmaya alıştırması gerekiyor. Bizim bu sisteme alışmamız, pazar çeşitliliğini yapmamız gerekiyor.

“İNŞALLAH YIL SONUNDA HEDEFİMİZİ YAKALAYACAĞIZ”

Ama herkes şunu bilsin; bizim 2022 yılı için açıkladığımız bir hedef var. 42 milyon turist 35 milyar dolar turizm geliri. En kolay şey bahanelere sığınıp hedefi değiştirmek. Bizim öyle bir şeyimiz yok. Bu sene de devlet ve sektör el ele vererek önceliğimiz hedefi yakalamak olmalı bunun için de yapılması gereken her şey ilgili kişilerle, ilgili sektör paydaşlarıyla hepsiyle tek tek konuşuluyor mutabakatla gerekli adımlar atılıyor. İnşallah yıl sonunda biz hedefimizi yakalayacağız.

“KONUYU TAKİP EDİYORUZ; YAPILACAK NE VARSA YAPILACAK”

“Birçok ülke hava sahasını Rus havayollarına kapattı. Rus havayolları krizle karşı karşıya… Bu bizi nasıl etkileyecek?” sorusuna yönelik ise Bakan Ersoy; şu yanıtı verdi:

“Biz ilgili paydaşlarla görüşüyoruz. Gerekli önlemleri alıyoruz, koşullar her gün değişiyor bunları da tartışıyoruz. Değişen yaptırım koşul ve olasılıklarını da tartışıyoruz. Müsaitliklere göre ne yapılması gerekiyorsa adım adım atılıyor. Biz konuyu takip ediyoruz. Yapılacak ne varsa, yapılacak Türkiye’de…”

Önceki İçerikHavayolu firmalarından kar yağışı nedeniyle uçuş iptalleri…
Sonraki İçerikTurizmde kadın yok
1983 yılında İstanbul’da doğdu. Sakarya Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldu. Ardından Sakarya Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı’nda “ABD-AB-Rusya Üçgeninde Ukrayna ve Gürcistan’da Güç Mücadelesi” başlıklı teziyle yüksek lisans eğitimini tamamladı. İş hayatına otomotiv sektörüne yönelik yayınlarda çalışarak başladı. Bir süre iş dünyası dergisi Brandmap bünyesinde içerik editörü olarak görev aldı. 2016 yılında Anadolu Üniversitesi’nin ikinci üniversite programı kapsamında “Medya ve İletişim” bölümünü tamamladı. 2016 yılının Eylül ayından beri online turizm haberciliği alanında çalışan Cem Bişkin, Turizmgunlugu.com'un Genel Yayın Koordinatörü olarak görevini sürdürüyor.