Drone çekimi yapılabilecek en güzel 10 ülke

İskoçya drone çekimi
İskoçya / Görsel: Melih Daşgın

Last Updated on 12 Mart 2023 by Turizm Günlüğü

Bir seyahat sever iseniz gittiğiniz yer kadar oradan getireceğiniz anılarınız da çok özeldir. Anılar ise kimi zaman yaşananlar kimi zaman da görülenler ve tecrübe edilenlerdir. Ama çoğu zaman ise somut olanlar akıllarda her daim ilk sırada yer bulur. Bunların başında da şüphesiz beraberinde getirilen fotoğraf ve videolar vardır. Drone çekimi.

Fotoğraf ve videolar önceleri seyahatlerin sonucu iken artık yön vereni konumundalar. Görülen bir fotoğraf veya izlenen bir video oraya seyahat için aranan sebeplerin ilk sırasında. Hele ki bir drone sahibi olup, uçuş tutkusunu seyahatle birleştiren biriyseniz…

Birbirinden güzel şelale, dağ, göl, orman, manzara ve bunların yanındaki anormal yapıların gökyüzünden görülebileceği, drone ile uçmanın yasal olduğu ve drone kameranızı doğrulttuğunuz her yerde muhteşem manzaralar bulacağınızdan emin olabileceğiniz 10 destinasyonu sizin için listeledim. Listeme geçmeden önce drone ile ilgili önceki seyahat yazılarıma göz atmak isterseniz linklerini hemen aşağıya bırakıyorum:

Drone ile seyahat: Yurt dışında drone kullanma rehberi
Drone nedir? Nerelerde uçurulabilir? Drone ehliyeti nereden alınır?

Melih Daşgın ile İzlanda gezi rehberi.

1. İZLANDA

Uzaya mı gitmek istiyorsunuz? Çok mu imkânsız geldi, sorun yapmayın çözümü var hem de daha kolay! İzlanda’ya alalım sizi…

İzlanda, lagünler, gayzerler, nehirler, buzullar, şelaleler, volkanlar ve dağlar dahil olmak üzere inanılmaz bir topografyaya sahip. Mevsimlerin bir başka yaşandığı İzlanda’da bu doğal güzellikler değişen sahne koşulları ile bambaşka halleriyle karşılıyor sizi. Kışın karla kaplı araziler ve buzullar, yazın ise volkanik siyah topraklar arasına serpiştirilmiş yeşil ve bu yeşillikler arasından süzülen şelaleler… Tüm bu güzellikleri gökyüzünden görebilmek ise paha biçilmez. Drone kullananların mutlaka ziyaret etmesi gereken İzlanda için acele edin! Acele edin ki hala aktif olan Fagradalsfjall Yanardağı’nı tepesinden çekme fırsatını yakalayın!

İzlanda ile ilgili drone kullanım kurallarına buradan ulaşabilirsiniz.

Faroe Adaları drone çekimi
Faroe Adaları / Görsel: Melih Daşgın

2. FAROE ADALARI

Deklanşöre her basışınızda harikulade kareler yakalama garantisi verilen bir ülke duydunuz mu? Evet bunun garantisini veren bir ülke var; Faroe Adaları…

Sadece 18 adadan oluşan, okyanusun ortasında kaybolmuş bir ülke Faroe Adaları. Koyun nüfusunun insan nüfusundan fazla olduğu, dik yamaçların okyanusa karşı bir duvar edasıyla yükseldiği ve yeşilin her tonunu bulabileceğiniz küçük ama boyundan büyük güzellikte bir ülke! Faroe Adaları’nın aykırı yeryüzü şekillerine sahip oluşu yürüyerek ulaşamayacağınız yerlerin çarpıcı görüntüleri için ise mükemmellik arz etmekte! Dağların tepelerinden vadilere dalmak, bir uçurumun kenarından okyanusa doğru uzaklaşmak veya doğada desen aramak drone sahiplerini çok heyecanlandıran deneyimlerden sadece birkaçı. Bunlar ve çok daha fazla güzellikleri drone ile keşfetme olanağı bulacağınız Faroe Adaları için hazır mısınız?

Faroe Adaları ile ilgili drone kullanım kurallarına buradan ulaşabilirsiniz.

Norveç Trollstigen

3. NORVEÇ

Drone uçuşu için mükemmel yeri bulmak bazen zor olabilir. Özellikle gökyüzünden güzel bir çekim yapacağınızı düşündüğünüz anda kadrajınıza yakında bulunan ve kaydetmek istemediğiniz bir yer, kişi veya cisim dahil oluyorsa. Dert etmeyin! Tüm bu rahatsızlıklardan uzak bir ülke var kuzeyde! Drone çekimi.

Norveç… Olağanüstü coğrafyasını cömertçe sunan Norveç’te tüm yıl boyunca gece veya gündüz fark etmeksizin çarpıcı ışık ile muhteşem manzaralar yakalayacağınızdan emin olabilirsiniz. Tek yapmanız gereken bu güzellikleri uzun süre kaydedebilmek için drone’nuza fazladan bataryalar getirmek! Drone çekimi.

Norveç ile ilgili drone kullanım kurallarına buradan ulaşabilirsiniz.

İsviçre - drone ile seyahat
İsviçre / Görsel: Melih Daşgın

4. İSVİÇRE

Bir ülke düşünün, her yeri futbol sahası gibi yemyeşil çimlerle kaplı, gökyüzünü delecekmişçesine yükselen, tepeleri karla kaplı dağlara sahip, şirinlerin köyleri gibi yerleşim yerleri olan ve her mevsim kabuk değiştirircesine yenilenen… İşte burası Avrupa’nın ortasındaki kartpostalların ülkesi, İsviçre! Drone’unuzu nerede uçuracağınıza karar vermekte zorlanacağınız İsviçre’de o kadar büyüleyici manzara var ki! Bu muhteşem doğal güzellikler üzerinde uçarken, manzaraların sizi büyülemesiyle rehavete kapılıp drone’unuzu Alp Dağları’ndan uzak tutmayı ihmal etmeyin! Drone çekimi.

İsviçre ile ilgili drone kullanım kurallarına buradan ulaşabilirsiniz.

5. YUNANİSTAN

En maviyi en güzel kara ile buluşturan yerde sıra! Açık denizden yaklaşan bir drone’a Santorini’nin bembeyaz fonundan mı poz vermek istersiniz ya da Zakynthos’un kıyısına vurmuş batık gemi önünden mi? Ya da şunu deneyelim, dağların erişilemez noktalarına konuşlu Meteora Tapınağı’ndan göğe doğru uzaklaşan bir çekim veya antik çağların beşiği olan ülkenin göz bebeği Partenon Tapınağı’ndan bir kadraj mı? Hangisi olursa olsun keyif alacağınız Yunanistan’da kesin!

Yunanistan ile ilgili drone kullanım kurallarına buradan ulaşabilirsiniz.

Eden Island, Seychelles
Eden Island, Seychelles / Turizm Günlüğü’nün görsel partneri: Depositphotos

6. SEYŞELLER

Gökyüzünden turkuaz rengi nasıl görünüyordur? Ya da granit taşlar gerçekten yanında durduğumuz kadar yukardan da heybetli ve sıra dışılıkta mı? Peki ya bu palmiye ağaçları? Onlar da birer çiçek gibi açmış vaziyette bakıyorlar mıdır drone’nuzun kamerasına?
Seyşeller’den bahsediyoruz evet! Hint Okyanusu ortasında kalmış adalar topluluğu olan ülke Seyşeller’den!

Zaten ülkede tatil esnasında mutlu olmamak ya da Seyşeller’den mutsuz dönmek neredeyse imkânsız, peki ya bu güzel seyahati drone’nuz ile güzel ötesine taşımaya ne dersiniz? Hayranlık seviyesinde fotoğraf ve videolara sahip olmanız için tek yapmanız gereken Seyşeller seyahatinizde yanınıza drone’uzu almak.

Seyşeller ile ilgili drone kullanım kurallarına buradan ulaşabilirsiniz.

İskoçya drone çekimi
İskoçya / Görsel: Melih Daşgın

7. İSKOÇYA

O dramatik karamsar ama bir o kadar da gizemli drone görüntülerini arıyorsanız, o zaman İskoçya, drone’unuzu bir sonraki macerasına götüreceğiniz yerdir. Derin karanlık göller, yeşil dağlar, uzayıp giden viyadükler ve bu dünyaya en güzel mirasları olan o efsanevi şatolar… İskoçya, üzerinden uçulacak o kadar çok güzelliğe sahip ki, tüm gün boyunca uçuş yapabilirsiniz. İskoçya’da uçarken nefes kesen manzaralara dalıp, aniden değişen havaya ve beraberinde gelen yağışa dikkat etmeyi unutmayın!

İskoçya ile ilgili drone kullanım kurallarına buradan ulaşabilirsiniz.

Palawan Island
Aerial view of Coron Island in Palawan, Philippines. / Turizm Günlüğü’nün görsel partneri: Depositphotos

8. FİLİPİNLER

Nefes kesen manzaralar, simetrik doğal oluşumlar ve olağanüstü yapılar, drone keşfi için bariz rüya senaryolarıdır. Bunların tamamını ise Filipinler’de bulabileceğiniz kesin.
Masmavi göllerden, turkuaz renkli tropik sahillere, pirinç tarlalarından bereketli dağlara, drone ile Filipinler gezisi aynı gün içinde pek çok farklı manzarayı keşfetmenizi sağlayacak. Su üzeri uçuş yapmaktan çekiniyorsanız bu saydıklarımız sizin için geçerli olmayabilir. Çünkü drone’u her kaldırdığınızda kadrajınıza bir deniz girecek kadar mavi ile iç içe olacağınız Filipinler’de sert rüzgâr ve tropik fırtınalara dikkat etmeyi unutmayın!

Filipinler ile ilgili drone kullanım kurallarına buradan ulaşabilirsiniz.

9. YENİ ZELANDA

Dünyanın en uzak ama en güzel ülkelerinden birisi… Hem yerden hem de gökyüzünden harika manzaralara sahip iki ada ve bu adalar üzerinde yaşayan seyrek nüfus tarafından dokunulmamış ve keşfedilmeyi bekleyen sonsuz doğal arazi oluşumları. Yeni Zelanda’ya hoş geldiniz!

Yeni Zelanda, sahip olduğu özel konumu itibari ile her daim seyahat severler tarafından merak edilir. Peki bu merakı drone ile gidermek sizce nasıl bir haz olacaktır? Birbirinden farklı arazileri, buzulları, yağmur ormanlarını ve fiyortları gökyüzünden keşfetmek… Belki Yeni Zelanda’ya çok kez gitme fırsatınız olmayabilir ama en azından bir kez dahi gidecekseniz yanınıza ilk olarak drone’nuzu almayı ihmal etmeyin!

Yeni Zelanda ile ilgili drone kullanım kurallarına buradan ulaşabilirsiniz.

Arjantin - Perito Moreno Buzulu
Perito Moreno glacier, patagonia, Argentina. / Turizm Günlüğü’nün görsel partneri: Depositphotos

10. PATAGONYA (ŞİLİ VE ARJANTİN)

Patagonya… Keşfedilmemiş diyarlar! Dünyanın bir ucu, ulaşılması güç ve bir o kadar da zahmetli. Ulaşanın hayatı boyunca unutmayacağı güzelliklerle döneceği, ulaşamayanınsa hayalini dahi kurmakta güçlük çekeceği, ötesi olmayan yerler.

Şili ve Arjantin gibi iki Güney Amerika ülkesinin güneyinde yapacağınız bir drone uçuşu size dünyanın sonuna ulaştığınız hissi yaratabilir. Buzullar üzerinden bir anda el değmemiş doğaya geçişlerde heyecan patlaması yaşanabilir. Tüm bunlara hazırlıklı olarak drone’unuz ile yeni Kristof Kolomb ya da Macellan olabilirsiniz! Aşırı güneyde olmanızın drone’unuzda yaratacağı olumsuzlukları mümkünse göz ardı etmeyin, aksi halde Patagonya’ya drone armağanı etmiş bir şekilde dönmeniz an meselesi olabilir. (:

Şili ile ilgili drone kullanım kurallarına buradan ulaşabilirsiniz.

Arjantin ile ilgili drone kullanım kurallarına buradan ulaşabilirsiniz.