Erken rezervasyon hakkında bilmeniz gereken her şey!

Turizm hayal satma işidir. Erken rezervasyon kampanyaları ile öne çıkan büyük markalar bu hayale önce kendileri inanıyor sonrada televizyon reklamları ile herkesin bu hayale inanmasını sağlamaya çalışıyorlar. Hayal ne kadar büyükse reklamda o kadar büyük ve inandırıcı oluyor. Erken rezervasyon kampanyaları hakkında bilmeniz gereken hayalleri ve gerçekleri sizin için derledik.

Geçen yıllarda bir televizyon programında “Türkiye’de saymaya çalışsak 3-5 marka olmuş acenta var” demişti Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy. Bizde bakanı haklı çıkaracak için o 3-5 markanın erken rezervasyon kampanyaları inceledik. Bunlardan biride Ersoy’un Kültür ve Turizm Bakanı olmadan önce yönettiği kendi şirketidir.

ETS tur erken rezervasyon afişi

Öncelikle en başta şunun altını çizmekte fayda var. Avrupa’da uygulanan erken rezervasyon kampanyaları ile Türkiye’deki kampanyalar arasında ciddi farklar var. Erken rezervasyon kampanyaları her ne kadarda yurt dışından örnek alınsa da uygulaması Türkiye’de tamamen farklıdır. Uygulama biçimleri, markaların vaat ettikleri alternatifler ciddi şekilde incelendiğinde kendi içlerinde tutarlı olduklarını da söylemek gerekiyor. Yani markalar tüketiciye yalan söylemiyor ama inandıkları hayali satıyorlar.

Erken rezervasyon nedir?

Erken rezervasyon; nisan – ekim ayları arasında düşündüğünüz bir tatili, aylar öncesinden ekonomik bir şekilde planlayıp satın almanızı sağlayan bir sistem midir? Tabiki değildir. 

Erken rezervasyon sayesinde; sezonda “lüks” olarak tanımlayabileceğiniz birçok ürün ve hizmeti indirimli değil ama cazip ödeme imkanları ile satın alabilirsiniz. Üstelik tüm bunları erkenden yaparak sezonda “yer kalmadı” engeline takılmazsınız. Gerçek budur. 

Erken rezervasyon kampanyaları ne zaman başlar ve ne zaman biter?

Aylık dönemler halinde düzenlenen erken rezervasyon kampanyalarının ilki kasım – aralık aylarında başlar ve yaz sezonunun başlamasıyla faklı biçim ve isimlerde devam eder.

Jolly tur erken rezervasyon afişi

Erken rezervasyon otelleri ekonomik mi?

Erken rezervasyon fırsatlarıyla tatil satın almanın tek artısı eğer sevdiğiniz bir otel ise sezonda muhtemelen o otelde yer bulamazsınız erken rezervasyon kampanyası sayesinde yerinizi aynı fiyata ayırtmış oluyorsunuz. Yani kimse size temmuzda geceliği 1.000 TL olan bir oteli aralıkta 700 TL’ye vermiyor. Yine 1.000 TL’ye ama kesin rezervasyonla veriyor. Peki, erken rezervasyon döneminde oteller nasıl bu kadar ekonomik olabiliyor? Çünkü bu dönemlerde oteller henüz doluluk oranına ulaşmadığı için müşterilerine başlangıç fiyatlarını uyguluyor. İlerleyen dönemlerde otellerde satış gerçekleştikçe talebin artmasıyla birlikte fiyatlar yükselebiliyor.

Setur erken rezervasyon afişi

Erken rezervasyon yaptırmanın avantajları nelerdir?

Erken rezervasyon yöntemi sayesinde indirim değil ama aynı ücreti ödeyerek elde edeceğiniz gerçekler şunlardır;

– Bütçenizi ve zamanınızı en ekonomik şekilde planlarsınız.
– Sezonda yükselen fiyatlardan etkilenmezsiniz.
– Son dakika tatil planlarının aksine, konaklama ve ulaşımda yer bulamama sıkıntısı yaşamazsınız.
– Sezonda kısıtlı sayıda seçenek yerine aynı ücreti ödeyerek daha iyi bir otelde konaklayabilirsiniz.
– Farklı konaklama seçenekleri sunan erken rezervasyon otelleri sayesinde dilediğiniz konsepte uygun tatil planı yapabilirsiniz.

Bu gerçekler bile aslında erken rezervasyonun neden gerekli ve kullanılması gereken bir yöntem olduğunu kanıtlıyor. Fakat erken rezervasyonda yaratılan “erken al daha az öde” hayali tam gerçeği yansıtmıyor. Ekşi Sözlük erken rezervasyon linkine tıklayarak kullanıcı ve yazar yorumlarını okuyabilirsiniz.

Tatil Budur erken rezervasyon afişi

Erken rezervasyon için hangi firmayı tercih etmelisiniz?

Erken rezervasyonunuzu TÜRSAB üyesi bir turizm firması aracılığıyla yapmanızı öneririz. Fakat pandemi bize gösterdi ve öğretti ki öyle bir firma da yokmuş. Erken rezervasyon döneminde otelinizi reklamlardan görüp seyahat acentası üzerinden aldınız. Acenta da ödediğiniz tutarı komisyonunu kesip otele iletiyor. Sonrasında siz vazgeçmek istediğinizde eğer iptal hakkı seçeneğindeki şartlara uymuyorsanız kimse size bir kuruş ödeme yapmıyor. Şartlarınız uysa bile oteli satın aldığınız acentanın otelden paranızı geri alıp size ödemesi gerekiyor. Pandemi de birçok otel bu ödemeyi yapmayı tercih etmediği için acentalar müşterilerine ödeme yapmakta oldukça zorlandı. O yüzden koşulsuz iptal hakkı olan erken rezervasyon kampanyaları tercih edin ve iptal şartlarını dikkatlice okuyun.