Georgiy Muradov: Bu yıl 10 milyon turist bekliyoruz

Last Updated on 8 Nisan 2022 by Turizm Günlüğü

Rusya Devlet Başkanı’nın Kırım daimi temsilcisi Georgiy Muradov, Kırım’ın yaklaşık 10 milyon turist ağırlayabileceğini söyledi.

Rusya Devlet Başkanı’nın Kırım daimi temsilcisi Georgiy Muradov, jeopolitik gerilim nedeniyle birçok yabancı ülkeyle hava trafiği kapalı olan Rusya’da bu yıl Kırım’ın yaklaşık 10 milyon turist ağırlayabileceğini söyledi.

Birçok yurt dışı tatil destinasyonunun Ruslara kapatılmasıyla bu yıl yarımadada turist patlaması yaşanmasının tahmin edildiğini söyleyen Muradov; gazetecilere yaptığı açıklamada “Bu yıl yaklaşık 10 milyon turist bekliyoruz” ifadelerine yer verdi.

YENİ BİR REKOR BEKLENTİSİ

Geçen yılın sonunda Kırım’a turist akışı, 9 milyon 500 bin kişiyle Sovyet sonrası dönemin tamamı için rekor bir rakama ulaşmıştı.

ALEKSANDR OSAULENKO: İÇ TURİZMDE 2022 YILI ÇOK CANLI GEÇECEK

Yakın zamanda Rusya’da turistlere yardım amacıyla kurulan ve birçok tur operatörünü bünyesinde barındıran Turpomoshch Birliği Genel Müdürü Aleksandr Osaulenko, Rusya’da iç turizmde 2022 yılının çok canlı geçeceğini söylerken, yapılan rezervasyon sayısının geçen yılın aynı dönemine göre üç kat arttığını vurgulamıştı.

Osaulenko konu hakkında yaptığı açıklamada, muhtemelen bu yılın iç turizmin yurtdışı engellerinden dolayı sektör için belirleyici olacağını vurgularken, “Ön rezervasyon rakamlarının bir önceki yıla göre yaklaşık üç kat daha yüksek olduğunu görebiliyoruz. Muhtemelen bu yıl iç turizmde gayet iyi rakamlara ulaşacağız” diye konuştu.

Rusların son 30 yılda tatil yapmayı ve tatilini profesyonelce bir şekilde planlamaya alıştığını belirten Osaulenko, özellikle pandemi ile birlikte tatil planlarını çok öncesinden planlayan Rusların bu dönemde aynı alışkanlığını sürdürdüğünü sözlerine ekledi.

Gazetemru.com’un haberine göre; yakın zamanda Rusya’da faaliyet gösteren iş ilanları servisi Zarplata.ru anketleri, ülke vatandaşlarının yüzde 92’sinin bu yıl mutlaka tatil yapmayı planladığını göstermişti.