İstanbul’da ‘Gece Metrosu’ seferleri yeniden başladı

#GeceMetrosu
#GeceMetrosu

İstanbul’da gece metro seferleri yeniden başladı. Cuma’yı Cumartesi’ye ve Cumartesi’yi Pazar’a bağlayan gecelerde M1, M2, M4, M5 ve M6 metro hatlarında seferler kesintisiz olarak devam edecek. İşte İstanbul gece metrosu hatları…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Metro İstanbul’un işletmesini yaptığı 6 metro hattında ‘Gece Metrosu‘ seferleri yeniden başladı. Cuma sabah saat 06.00’da başlayan seferler pazar günü saat 00.00’a kadar kesintisiz olarak sürdürülecek. Yolcular seyahatler için çift geçiş ücreti ödeyecek.

GECE METROSUNUN HATLARI

 1. M1A Yenikapı-Atatürk Havalimanı
 2. M1B Yenikapı-Kirazlı
 3. M2 Yenikapı-Hacıosman (Sanayi Mahallesi-Seyrantepe arası çalışmayacaktır)
 4. M4 Kadıköy-Tavşantepe
 5. M5 Üsküdar-Çekmeköy
 6. M6 Levent-Boğaziçi Ü./Hisarüstü

UZATMA SEFERLERİ YAPILACAK HATLAR

Öte yandan özel bir durum olmadığı sürece uzatma seferleri yapılacak olan metro hatları ise şöyle olacak:

 1. M3 Kirazlı-Olimpiyat-Başakşehir Metro Hattı
 2. M7 Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı
 3. M9 Bahariye-Olimpiyat Metro Hattı
 4. T1 Kabataş-Bağcılar Tramvay Hattı
 5. T3 Kadıköy-Moda Nostaljik Tramvay Hattı
 6. T4 Topkapı-Mescid-i Selam Tramvay Hattı
 7. T5 Cibali-Alibeyköy Cep Otogarı Tramvay Hattı
 8. F1 Taksim-Kabataş Funiküler.

Gece Metrosu Seferleri Ne Zaman Başlar, Ne Zaman Biter?

Gece Metrosu, Cuma’yı Cumartesi’ye ve Cumartesi’yi Pazar’a bağlayan gecelerde gerçekleştirilecektir. Bu planlama ile; Cuma sabahı saat 06.00 ile Pazar günü saat 00.00 arasında kesintisiz 66 saatlik işletme yapılacaktır.

Spor Karşılaşmaları ve Özel Etkinlik Günlerinde Nasıl İşletme Yapılacak?

Gece Metrosu işletmesi yapılan günlere denk gelen Spor Karşılaşmaları, Özel Etkinlikler veya İBB Meclis Kararı ile sefer uzatma kararı alınan günlerde Gece Metrosu işletmesine dahil olan hatlarda herhangi bir saat ve sefer sıklığı değişikliği olmadan saat 00:00 itibari ile gece işletmesine geçilecektir. Bu 6 hat dışında kalan hatlarda ise, sadece sefer uzatması yapılacak ve daha önceki dönemlerde olduğu gibi uzatma bitimine kadar hizmet verilecektir.

Özel bir durum olmadığı ve duyurulmadığı sürece sadece uzatma seferleri yapacak olan işletmeler şunlardır:

• M3 Kirazlı-Olimpiyat-Başakşehir Metro Hattı
• M7 Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı
• M9 Bahariye-Olimpiyat Metro Hattı
• T1 Kabataş-Bağcılar Tramvay Hattı
• T3 Kadıköy-Moda Nostaljik Tramvay Hattı
• T4 Topkapı-Mescid-i Selam Tramvay Hattı
• T5 Cibali-Alibeyköy Cep Otogarı Tramvay Hattı
• F1 Taksim-Kabataş Funiküler
hatları bu prensip ile uzatma seferlerini yapacaktır.

Gece Metrosu Ücretlendirmesi

30 Ağustos 2019 itibari ile başlayan gece metrosunda Çift Ücret tarifesi uygulanmaktadır. Gece sefer tarifesinin başlangıcı olan saat 00:30 itibari ile turnikelerden geçiş için kart okuması yaptırıldığında, ilgili kartın dahil olduğu tarife üzerinden ÇİFT GEÇİŞ ücreti tahsil edilmektedir. Sistem sabah 05:30’da gece seferlerinin bitimi ile birlikte normal tarife üzerinden ücret tahsiline dönmektedir.

Entegrasyon

Gece Metrosu hatları İETT tarafından işletilen gece otobüs sistemi içerisindeki metrobüs ve otobüs hatları ile entegrasyon sağlamaktadır.

Marmaray gece seferleri, Marmaray 24 saat açık mı?

Marmaray işletmecisi Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’dır (TCDD). TCDD, hükümete bağlı bir kuruluştur. İstanbul’da 24 saat ulaşım sağlayan tek kurum İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ulaşım hizmetleridir. Marmaray veya TCDD, İBB’nin kuruluşu olmadıkları için İstanbul’da Marmaray trenlerinde gece ulaşımı yoktur. Marmaray, 24 saat hizmet vermez.

MARMARAY’DAN GECE SEFERLERİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin işlettiği metro ve otobüs hatlarında geceleri de hizmet verilmeye başlandı. Peki Marmaray da geceleri çalışacak mı? TCDD İstanbul’da işlettiği Marmaray hattında da 24 saat ulaşıma geçme kararı almadı. Şimdiye kadar İBB’nin kararlarından bağımsız kalan ve hatta bayramlarda ücretli tarifeye devam eden Marmaray, tepkilerin artmasına rağmen gece çalışma kararı almadı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun metro ve otobüslerin hafta sonu 24 saat çalışacağını açıklamasının ardından Marmaray’da da 24 saat ulaşım kararı alınmadı.

Marmaray; Yenikapı ve Ayrılık Çeşmesi arasında hafta sonları gece çalışamaz mı?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin işlettiği metro hatları ya Yenikapı’dan başlıyor ya da Yenikapı’da bitiyor. Yenikapı’ya hiç gece gittiniz mi bilmem ama gece 12’den sonra orada yalnız kalmayı pek isteyeceğinizi sanmıyorum. O yüzden Marmaray’ın da metronun çalıştığı saatlerde en azından insanları Yenikapı’dan alıp Ayrılık Çeşmesi’ne diğer metro hattına aktarma yapmaları sağlaması gerekmektedir. Sadece iki duraklık bu sefer ile Asya ve Avrupa arasındaki toplu ulaşımın en azından hafta sonları gece olsa kesilmemesi sağlanmış olacaktır.