Dünya Turizm Federasyonu’nda bir Türk isim

Pergamon, Türkiye
Pergamon, Türkiye

Paris, Amsterdam, Barcelona gibi dünya markası haline gelmiş şehirlerin arasında artık bir Türk şehri de yer alacak! Dünya Turizm Federasyonu’na ülkemizden ilk kabul edilen şehir unvanına Ege’nin incisi İzmir nail oldu…

223 Üyeli Toplulukta Bir Türk İsmi de Yer Alacak

Dış İlişkiler ve Turizm Dairesi Başkanlığı aracılığıyla iletişim kurulan Dünya Turizm Kentleri Federasyonu (WTCF) Pekin’in girişimiyle dünyadaki ünlü turizm şehirlerinin ve turizmle ilgili kurumların gönüllü olarak oluşturduğu dünyanın ilk uluslararası turizm organizasyonu olarak biliniyor. Federasyona turizm sektöründe öncü 223 kent üye. Üye kentler arasında Barcelona, Paris, Amsterdam, Dubai, Moskova ve Xiamen de yer alıyor. Böylelikle İzmir federasyona Türkiye’den kabul edilen ilk şehir olarak dünya turizm kentleri arasındaki yerini aldı.

‘Cittaslow’ ve ‘Slow Food’ Hareketlerinin Ardından Gelen Mutlu Haber

İzmir’i bir dünya markası yapma hedefini her daim vurgulayan İzmir Büyükşehir Başkanı Tunç Soyer, İzmir’in bilinmeyen yönleri, gizli kalmış tarihi, yöresel lezzetleri ile her daim bu ünvana layık olduğunun altını çiziyor. İzmir Çeşme’deki Germiyan Köyü ülkemizde ‘Slow Food’ akımına katılan ilk yerleşim yeri iken, Sığacık Kasabası ise 2009’da dahil olduğu, küreselleşmenin kentleri aynılaştırmasına karşı çıkan ‘Cittaslow’ hareketi ile her daim adından söz ettiriyor. Geçmişi günümüze kadar taşımayı başaran Bergama Pergamon Antik Kenti ve dünyanın en büyük açık hava müzelerinden biri olan Selçuk’taki Efes Antik Kenti İzmir’in markalaşmış bir turizm kenti olması için sadece 2 küçük neden!

Bakir Kalmayı Başaran Küçük İzmir Kasabaları da Turistlerin Yeni Gözdesi

Artık global bir turizm kenti olarak anılacak olan İzmir’in bu unvana layık olmasında sadece gizli ve etkileyici tarihi yatmıyor. Özellikle yaz aylarında tercih edilen Alaçatı, Foça gibi yazlık beldelerin yanı sıra kalabalıktan uzak, bakir kalmayı başarmış küçük köy ve kasabaları ile İzmir, şehrin gürültüsünden uzaklaşmak isteyenlerin de yeni gözdesi. Büyüleyici doğası ile bir geleni kendine hayran bırakan Karaburun, incir kokulu sabahların ev sahibi Birgi ve Şirince Köyleri, kışın karı yazın oksijen dolu göl havası ile doğal bir arınma merkezi olan Bozdağ ve Gölcük bunlardan sadece birkaçı…

Bu yaz, rotanızı Ege’ye doğru çevirirseniz, Dünya Turizm Federasyonu’nun ülkemizdeki ilk temsilcisi güzel İzmir’i görmeden seyahatinizi sonlandırmayın!