Mayıs tatilleri sonrası Rusya’da tur fiyatlarında son durum

Rusya’da Mayıs tatilleri sonrası tur fiyatlarında düşüş kaydedildi. İşte detaylar…

Rusya’da faaliyet gösteren çevrimiçi seyahat hizmeti Level.Travel araştırmaları, Mayıs tatillerinin sona ermesiyle yaz tatili için sunulan tur paketlerinde ortalama fiyatların yüzde 14 oranlarında düştüğünü gösterdi.

Tur fiyatlarındaki düşüşün hem yurt içi hem de yurt dışı paket turları etkilediğinin altını çizen Level.Travel uzmanları, Mayıs tatilleri için bir haftalık Türkiye tur paketinin 130 bin Ruble’ye mal olduğunu, tatiller sonrasında ise yüzde 7 düşüşle 121 Ruble ortalamalarına gerilediğini bildirdi.

YÜZDE 20 DÜŞÜŞ

Yurt içi tatillerde ise ortalama maliyetler Mayıs tatillerine kıyasla yüzde 20 düşüş gösterirken, ortalama tur paketi fiyatı 52 bin Ruble’den 41 bin 500 Ruble’ye geriledi.

Yurt dışı destinasyonlar arasında en çok Ermenistan ve Maldivler’e düzenlenen tur maliyetlerinin düştüğü vurgulanırken, Mayıs tatillerine kıyasla Ermenistan tatilinin yüzde 65 düşüşle ortalama 102 bin Ruble’den 36 bin Ruble’ye indiği, Maldivler’de ise fiyatların 497 bin Ruble’den 295 bin Ruble’ye düştüğü gözlemlendi.

Level.Travel Pazarlama Direktörü Evgeny Ginzburg, Mayıs tatillerinden sonraki ve yaz tatili sezonunun başlangıcından önceki tur paketlerinin geleneksel olarak en karlı fiyatlara sahip olduğunu aktarırken, Maldivler’deki keskin fiyat indiriminin ise kısmen tur operatörlerinin koltuk kontenjanına sahip olduğu direkt Aeroflot seferlerinin başlatılması ile meydana geldiğini sözlerine ekledi.

EN EKONOMİK DÖNEM

Uzun tatiller sonrası Mayıs ayının ikinci yarısında tatil için en iyi fiyatların olduğuna işaret eden uzman, “Yüksek tatil talebinin olduğu Mayıs tatilleriyle taleplerin patlayacağı yaz sezonu arasındaki dönem, birçok turist için en ekonomik tatil seçeneğidir. Bu dönemde oteller ve tur operatörleri, müşteri çekmek için indirim ve ek hizmetler sunmaktadır” diye konuştu.

POPÜLER DESTİNASYONLAR

Gazetemru.com’un haberine göre; bir diğer seyahat acentesi Tutu.ru, Rusların çoğunluğunun bu yaz için tatil planladığını ortaya çıkardığı araştırmasında, aynı zamanda son birkaç yılda popülaritesi artan yeni tatil beldelerine yoğun ilgi gösterdiğini bulmuştu.

Özellikle Kafkaslar’da bulunan Mineralnye Vody’ye yoğun ilgi olduğunu söyleyen Tutu.ru uzmanları, bu destinasyonla birlikte Rusya’nın güney tatil beldesi Soçi’nin yaz tatili seçimlerinde lider olduğunu belirtti.

İç turizmde başkent Moskova ve St. Petersburg’un da popülerliğini sürdürdüğünü, aynı zamanda yurt dışı seyahat imkanları kısıtlı olan Rusların Gürcistan tatil turlarına da ilgi duymaya başladığını ifade eden uzmanlar, yaz tatilleri için Türkiye’nin de taleplerde lider yurt dışı noktaları arasında yer aldığını vurguladı.

Tutu.ru seyahat servisi tarafından yapılan açıklamada, şu anda Rusya sınırları içerisinde yaz tatili için seçilen destinasyonların payının yüzde 87 olduğu belirtilirken, yurt dışı tatil seçimlerinin ise toplamdaki payının yüzde 13 olduğu aktarıldı.