DHMİ Sabiha Gökçen’in işletmecisi mi oluyor?

Güntay Şimşek: Sabiha Gökçen Havalimanı’nda çözüm için geliştirilen ve üzerinde konuşulan yeni model şu; “Mülkiyeti SSB’de olsun, işletmesini Devlet Hava Meydanları İşletmesi yapsın”

Habertürk Gazetesi’nin havacılık yazarı Güntay Şimşek, kaleme aldığı köşe yazısında “Bitmeyen ikinci pisti ile devletin en üst kademelerinde de rahatsızlığa sebep olan Sabiha Gökçen Havalimanı için işletmesini Devlet Hava Meydanları İşletmesi yapsın” önerisinin de gündeme olduğunu öne sürdü.

Güntay Şimşek’in konuya ilişkin kaleme aldığı satırlar şu şekilde:

Bitmeyen ikinci pisti ile devletin en üst kademelerinde de rahatsızlığa sebep olan Sabiha Gökçen Havalimanı’nın gündeme gelen sorunlarının hızla çözümü için arayışlarının hızlandığını öğrendim.

Ulaştırma Bakanlığı ile Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) arasında Sabiha Gökçen merkezli yoğun görüşmeler gerçekleşiyor. Çözüm için geliştirilen ve üzerinde konuşulan yeni model şu; “Mülkiyeti SSB’de olsun, işletmesini Devlet Hava Meydanları İşletmesi yapsın.”

Ancak SSB tarafı bu yaklaşıma pek sıcak bakmıyor. İkinci pistin gecikmesinde Ulaştırma Bakanlığı’nın sorumlu olduğunu, davulun SSB’nin boynunda tokmağın bakanlıkta olması sebebiyle de kendi sorumluluklarında olan havalimanında bir şey yapamadıklarını belirtiyorlar.

Ulaştırma Bakanlığı ise Sabiha Gökçen Havalimanı’nda işlerin hızla çözüme ulaştırılabilmesi için meydan işletmesinin kendilerine geçmesinin doğru olacağını düşünüyor. Böylece ikinci pistin kısa sürede hizmete sokulması için çalışmaların hızlandırılacağı ve paralelinde de yeni terminalin yapımı için de adım atılacağını önerdiklerini öğrendim.

Ayrıca bakanlık Türkiye’deki tüm havalimanlarının DHMİ kontrolünde olduğu, Sabiha Gökçen’in de geçmesiyle birlik sağlanacağına da vurgu yapıyorlarmış.

SSB yetkilileri her türlü ödemeyi kendilerinin yaptığını, ama nereye kadar harcandığına dair kontrolün kendilerinde olmadığını, hatta ikinci pist inşasında birçok hesabın şaşması sebebiyle sıkıntı yaşadıklarını gündeme getiriyorlar. Görebildiğim kadarıyla da bu yeni modele pek sıcak bakmıyorlar. Fakat konunun bu şekilde gündem olması bile bir şeyler yapılacağına işaret ediyor.

—O—

Güntay Şimşek’in yazısının tamamını okumak için tıklayınız.