Gençlere ücretsiz Müzekart

Gençlere ücretsiz Müzekart
Gençlere ücretsiz Müzekart

Gençlere ücretsiz Müzekart uygulaması başladı. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 18-25 yaş arasındaki tüm gençlere müze ve ören yerlerine ücretsiz girebilecekleri “Müzekart GNS” dağıtacaklarını açıkladı.

“Müzeleri ücretsiz hale getiriyoruz”

Bakan Kasapoğlu, 18-25 yaş aralığındaki gençlere müze ve ören yerlerine ücretsiz girebilecekleri “Müzekart GNS” vereceklerini söyledi.

Müzekart GNS nerden alınıyor?

Kartların “gencnesever.com” internet sitesinden alınabileceğini dile getiren Kasapoğlu, “Sayın Cumhurbaşkanı’mız yaz dönemi seyahat seven genç arkadaşlarımız için muhteşem bir haber vermişti. Gençlerimiz, 15 Temmuz-1 Eylül’de 81 ilde seçilen yurtlarımızda ücretsiz konaklama imkanına kavuşmuştu. Bu çalışmanın; genç seyyahlar için, ülkemizi gezmek isteyen, kültürel zenginliğimizi tecrübe etmek isteyen gençlerimiz için çok önemli bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Gençlerimizin yoğun bir şekilde bu fırsatı değerlendireceğine inanıyorum. Şimdi başka bir sürprizimiz var. Yaz dönemi için yurtlarımızı ücretsiz olarak açtık, şimdi de müzeleri ücretsiz hale getiriyoruz. 18-25 yaş aralığındaki tüm gençlere, müze ve ören yerlerine tamamen ücretsiz girebilecekleri bir Müzekart GNS hediye ediyoruz. Gençler yola çıkacak, konaklamalarını 81 ilimizdeki yurtlarda yapacaklar ve bu seyahatlerinde bakanlığımızın misafiri olarak, Galata Kulesi, Göreme Açık Hava Müzesi, Resim Heykel müzesi, Pamukkale Travertenleri, Zeugma Müzesi gibi 300’den fazla müzeyi ziyaret edecekler” ifadelerini kullandı.

MÜZEKART GNS’YE NASIL BAŞVURABİLİRİM?

“18-25 yaş aralığındayım, ben de tarihe ve kültüre yolculuk yapmak istiyorum!” diyorsan 2 basit adımla hemen Müzekart GNS dijital kartına sahip olabilirsin. Ücretiz müzekart için TIKLAYIN

Sitede aşağıda yer alan ücretsiz müzekart kayıt formunu doğru ve eksiksiz şekilde doldur.

Telefonuna indireceğin “Türkiye’nin Müzeleri” uygulaması üzerinden sisteme giriş yaparak karekod alanından Müzekart GNS’ni kontrol et!

Müze gişe girişinde bluetooth bağlantısını açarak barkod oluştur tarihi ve kültürü keşfetmenin keyfini yaşamaya başla!

MÜZEKART GNS'YE NASIL BAŞVURABİLİRİM ?
MÜZEKART GNS’YE NASIL BAŞVURABİLİRİM? Gençlere ücretsiz Müzekart

“Artık cüzdanınızda Türkiye’nin her yerinde ören yerlerinin kapısını size açan yaklaşık 6000 TL değerinde bir kartınız var.”

Turizmci Recep Yavuz‘da konuya ilişkin kendi blogunda bir yazı kaleme aldı. Yavuz, yazısında gemçlere seslenerek; “Artık cüzdanınızda Türkiye’nin her yerinde ören yerlerinin kapısını size açan yaklaşık 6000 TL değerinde bir kartınız var. Türkiye’yi tanımayan gencimiz kalmasın” dedi. İşte Yavuz’un Müze Kart GNS (Gençnesever) uygulamasına ilişkin o yazısı…

1 Temmuz- 1 Ekim 2022 tarihleri arasında 18-25 yaş arası gençlerimiz, Türkiye’nin 300 den fazla müze ve Ören yerini ücretsiz gezebilecekler.

Gençlik ve Spor Bakanlığının hayata geçirdiği Müze Kart GNS (Gençnesever) uygulaması gençlere bir yaz tatili hediyesi olarak 5 gün önce başladı. Bugüne kadar 18 yaşına kadar olan çocuk ve gençler ören yerlerini ücretsiz gezebiliyorlardı. Bu uygulama ile yaş aralığı 25 e çekilerek yaklaşık 15 milyon gencimizin bu fırsattan yararlanması sağlandı.

Gençler bu yaz 300’den fazla ören yerini ücretsiz gezebilecek

Ben bu karara gerçekten çok ama çok sevindim. Özellikle ülkenin hemen her yerini gezmiş profesyonel bir Turist Rehberi olarak gençlerimize bu fırsatın verilmesi, onlara ülkenin değerlerinin, kültürünün kapılarının açılmasını çok isabetli buluyorum. Tek eklemek istediğim bunun sadece bu yıl için değil, kalıcı olması olur. Bu uygulama şimdilik 3 ay sürecek.

Bu fırsat bahsi geçen Z kuşağında karşılık bulur mu? Yaşayıp göreceğiz. GNS kart başvurularından ve Ören yeri ziyaret istatistiklerinden bu 3 aylık pilot çalışmanın ne kadar efektif olup olmadığını ölçme imkanımız olacaktır. Ben burada önemli bir potansiyel olduğunu deneyimliyorum sürekli. Çok ilgili, çok meraklı, araştıran, öğrenmeye istekli çok fazla gencimiz var.

Avrupa’nın en genç nüfusu ve en çok örenyeri olan ülkesiyiz. Şimdi bu ikisi birbirine kavuşuyor. Yeter ki gençler bu fırsatı iyi değerlendirsinler ve aileler gençleri teşvik etsinler.

Ören yerlerini önce diziler ve filmlerle tanıdık. Ardından merak ettiğimiz bu doğal film platolarına ziyaretlerimiz başladı. Bununla birlikte birçok tarihi bölgemizin ziyaretleri patlama yaptı ve yeni mekanlar, yeni gizemli ve kültürel zenginlikler araştırılmaya başladı. Mardin’den, Çanakkale’ye, Muğla’dan Kars’a birçok şehrimiz ve beldemiz film seti oldu. Patara’nın kum tepeleri yıllarca Yeşilçam’ın doğal çöl dekoruydu.

Şimdi gençlerin eline bu zenginlikleri görebilmek henüz filmi çekilmeden gidip görebilmek için iyi bir fırsat geçti. Hiç beklemeyin! Bence her genç öncelikle yaşadığı şehirden başlamalı ve bu vesile ile şehrindeki bugüne kadar görmediği ören yerlerini önümüzdeki 3 ay içinde ziyaret edebilir.

Bu konuda Antalya gençliğinin çok şanslı olduğunu söyleyebilirim. Zira Antalya örenyeri ve müzeler açısından en zengin şehirlerimizden biri. İçlerinde UNESCO dünya mirası listesinde olan ve aday listesinde olan dünyaca bilinen 18 ören yeri şimdi gençlerimize kucak açıyor. Toplam giriş ücreti 875 Tl olan aşağıdaki ören yerlerini gençlerimiz ücretsiz ziyaret edebilecek. Aşağıya giriş ücretleri ile birlikte listeliyorum. Kim nerede oturuyorsa hiç beklemeden en yakınındaki yerlerden başlayabilir. 3 ayda hepsi yetişir mi bilmiyorum, 320 kilometrelik sahil şeridinde antik dünyanın büyüsünü yaşamak mümkün…

Alanya kalesi 50
Alanya müzesi 15
Aspendos 75
Karain mağarası 15
Lymra 15
Antalya müzesi 70
Olympos 70
Perge 75
Phaselis 70
Termessoss 15
Aziz nikolaus anıt müzesi 100
Andriake ve likya uygarlıkları müzesi 15
Myra kaya mezarları 70
Patara örenyeri 70
Simena örenyeri 20
Xanthos 20
Side müzesi 40
Side örenyeri 70

Komşu şehirlerimiz de bu konuda önemli değerlere sahip; Burdur’da Kibrya ve Sagalassos, Isparta’da Antiocheia mutlaka gezilmeli. Hele Mersin, her yerinden kültür fışkırıyor adeta: Anemurium Örenyeri, Mamure Kalesi, Kanlı Divane, Kız Kalesi, Cennet-Cehennem obrukları, Uzuncaburç örenyeri insanın aklını alabilecek güzellikte yerler.

Gençler!.. Eğer Yaz tatilindeyseniz burada da sizi bekleyen güzellikler var. Bulunduğunuz yerdeki ören yerlerini gezme fırsatını kaçırmamalısınız. Nereye giderseniz gidin, bütün sahil bölgelerimizden tarih fışkırıyor. Aydın’da 13, İzmir’de 22, Muğla’da 25, ören yerini Müzekart GNS ile gezebilirsiniz. Hele Kapadokya civarına yolunuz düşerse yaşadınız!…

Artık cüzdanınızda Türkiye’nin her yerinde ören yerlerinin kapısını size açan yaklaşık 6000 TL değerinde bir kartınız var.

Bu yaz bir Açıkhava müzesi olan ülkemizin ören yerleri gençlerle dolmalı…

Türkiye’yi tanımayan gencimiz kalmasın!…