Konunun meraklılarına altın değerinde tavsiyelerle Çek Cumhuriyeti gezi rehberi

Prag Karl Köprüsü
Prag Karl Köprüsü

Çek Cumhuriyeti, Orta Avrupa’da yer almaktadır. Kuzeyinde Polonya, batı ve kuzeybatısında Almanya, güneyinde Avusturya ve doğusunda Slovakya bulunan ülkenin başkenti ve en büyük şehri Prag’dır. Toplamda 14 şehre sahip olan Çek Cumhuriyeti Bohemya ve Moravya bölgeleri olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. 2004 yılından bu yana Avrupa Birliği ülkesi olan Çek Cumhuriyeti’nde okuma yazma oranının ise %99 olduğu bilinmektedir. İşte size tavsiyelerle dolu Çek Cumhuriyeti gezi rehberi.

Denize kıyısı olmayan Çek Cumhuriyeti’nin genel olarak güvenli bir ortamı bulunmakta ve suç oranı düşük yerler arasında kabul görmektedir. Ilıman karasal iklimiyle ülke ziyaretçilerine, kış aylarında oldukça sert bir hava ve kar yağışı, yaz aylarında ise serin bir atmosfer yaşatmaktadır. Bu özellikleri nedeniyle Çek Cumhuriyeti gezi rehberi olanlar turistlere daha çok mayıs ve eylül aylarını tercih etmelerini önermektedir.

Çek Cumhuriyeti zengin yemek kültürü ile de ziyaretçilerini memnun etmeyi başarmaktadır. Turistler daha çok genel olarak et ağırlıklı yemeklere sahip olan Çek mutfağını çok beğenmektedir. Kısacası Çek Cumhuriyeti, tarihi ve kültürel birikimi, mimari yapıları ve mutfağıyla yerli ve yabancı turistlere keyifli bir tatil deneyimi sunmaktadır.

1. Prag

Çek Cumhuriyeti gezi rehberi
Prag gezi rehberi

Prag, Çek Cumhuriyeti’nin başkenti ve en büyük şehri olarak ilgi görmektedir. Avrupa’daki en otantik şehirlerden biri olan Prag’ın II. Dünya Savaşı döneminde tahribata uğramaması Orta Çağ’dan kalan mimari yapıların günümüze kadar varlıklarını korunmasını sağlamıştır. Gotik ve Barok mimarisiyle ilgi gören şehir tarihi ve kültürel gezi meraklıları için ülkede en ideal yerlerdendir. Prag; Karl Köprüsü, Astronomik Saat Kulesi, Dans Eden Ev, Lennon Duvarı, Altın Yol ve daha pek çok etkinlik noktasıyla yerli ve yabancı turistleri ağırlamaktadır.

Prag dünyadaki en büyük kalelerden birine ev sahipliği yapmaktadır. Lesser Town bölgesinde bulunan Prag Kalesi’nin geçmişi 9. yüzyıla kadar gitmektedir. Geçmişte Bohemya, Kutsal Roma İmparatorluğu ve Çekoslovakya’nın kullandığı tarihi yapı Guinness Rekorlar Kitabı’nda da dünyanın en büyük antik kalesi olarak yer almaktadır.

2. Brno

Çek Cumhuriyeti gezi rehberi
Çek Cumhuriyeti gezi rehberi

Çek Cumhuriyeti’nde Prag’dan sonra ikinci büyük şehir olan ve ilgi gören Brno, köklü geçmişe sahip yerlerden biridir. Brno’da özellikle 13. yüzyıldan günümüze kadar gelen eserler dikkat çekmektedir. Kültür, eğlence, spor faaliyetleri, özel konser alanları gibi etkinlik noktalarıyla rağbet edilen şehirde Spilberk Kalesi, Dietrichstein Sarayı ile Aziz Peter ve Paul Katedrali öne çıkan mimari yapılar arasında bulunmaktadır.

3. Ostrava

Çek Cumhuriyeti gezi rehberi
Çek Cumhuriyeti gezi rehberi

Ostrava, Çek Cumhuriyet’inde Polonya ve Slovakya sınırında yer almaktadır. Kültürel ve tarihi açıdan gezilecek yerler bakımından pek çok alternatif sunan şehir ülkede Prag’dan sonraki en kalabalık yerleşim yeridir. Divine Saviour Katedrali, Ostrava Hayvanat Bahçesi, Landek Parkı, Ostravice Nehri, Bira Fabrikası, İtfaiye Müzesi şehirde öne çıkan etkinlik noktaları arasında bulunmaktadır.

4. Karlovy Vary

Çek Cumhuriyeti gezi rehberi
Çek Cumhuriyeti gezi rehberi

Karlovy Vary, Çek Cumhuriyeti’nde küçük ve şirin bir şehir olarak yerli ve yabancı turistler tarafından ilgi görmektedir. Şifalı kaplıcalarıyla ismini duyuran Karlovy Vary adeta bir sağlık merkezi olarak dikkat çeken bir yerleşim yeridir. Karlovy Vary ayrıca Diana Gözlem Kulesi, Mill Colonnade, Loket Kalesi, Jan Becher Müzesi, Moser Müzesi, Karl Marx Anıtı ve Aziz Peter ve Paul Kilisesi gibi destinasyonları ile turistlerin rağbet ettiği şehirlerdendir.

5. Olomouc

Çek Cumhuriyeti gezi rehberi
Çek Cumhuriyeti gezi rehberi

Olomouc, tarihi, mimari ve kültürel özellikleriyle Çek Cumhuriyeti’nin öne çıkan şehirlerinden biridir. Moravya eyaletinin başkenti olan şehir pek çok etkinlik noktasıyla birlikte ismini sahip olduğu küçük yerleşim yeri Jeseniky ile de duyurmuştur. Birçok kayak merkezine ev sahipliği yapan Jeseniky kayak ve tırmanış başta olmak üzere çeşitli doğa sporlarına imkan veren destinasyonlardan biridir.