Mahkeme, Kızılbük projesinde ‘ÇED gerekli değildir’ kararını iptal etti

Sinpaş Kızılbük Wellness Resort
Sinpaş Kızılbük Wellness Resort

Last Updated on 4 Ağustos 2022 by Yaşar Çelik

Muğla’nın Marmaris ilçesinde bulunan Kızılbük’te inşaatı süren Sinpaş GYO projesine ilişkin “çevresel etki değerlendirmem (ÇED) gerekli değildir’ kararının iptali için açılan davada gerekçeli karar çıktı. Mahkeme kararın iptaline karar verdi. Sinpaş Kızılbük Wellness Resort

Kararda, projenin otel ve konut projelerini bir arada kapsamasından dolayı ÇED’den muaf tutulamayacağı belirtildi.

Sinpaş Kızılbük Wellness Resort projesi

Sinpaş Kızılbük Wellness Resort
Sinpaş Kızılbük Wellness Resort inşaatı bittiğinde proje böyle olacak.

Karar sonrası Marmaris Kent Konseyi ve Marmaris Ekolojik Mücadele Komitesi, “Sinpaş ÇED davasını kazandık. 4 Ağustos saat 13.00’te İçmeler Belediye Binasının önünde toplanıp Sinpaş’a gidiyoruz. Hukuk uygulansın, ruhsatlar derhal iptal edilsin” açıklamasında bulundu.

sinpas kizilbük termal resort
Marmaris Kızılbük Koyu’na Sinpaş GYO tarafından inşa edilen ve bilirkişi raporunun yasalara aykırı bulduğu otel-devremülk projesi

Sinpaş Kızılbük Wellness Resort projesi hakkında

 • Marmaris’in İçmeler Mahallesi Kızılkum mevkiinde Emin Hattat tarafından 30 yıl önce inşaatı başlatılan otel, 2009’da Sinpaş Holding’e satıldı.
 • 1988 yılında Hattat Ailesi tarafından Hema-Que Otel Yatırım A.Ş. adıyla, 150 dönümü ormandan tahsisli toplam 310 dönümlük denize sıfır araziye beş yıldızlı otel yapılması için inşaat başladı.
 • Fakat 550 oda, bin 100 yatak kapasiteli otel bitirilemedi. Emin Hattat, 2006’da iflas edince de inşaat tamamen durdu.
 • Sinpaş Holding, 2010 yılı başında iki koyu içine alan otel inşaatının bulunduğu bu araziye bin 400 lüks konut yapmak için o dönem belde olan İçmeler’de belediyenin fen işleri müdürlüğüne başvurdu.

Belediye imar planında belirtilen hükümler çerçevesinde konut yapımına izin vermemişti. Muğla Valiliğiyse devam eden Kızılbük Wellness Resort inşaatı için 13 Ağustos 2021’de ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verdi. Kızılbük Thermal Resort Otel ve Devremülk projesi için verilen “ÇED gerekli değildir” kararının iptali için Eylül ayında Marmaris Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyelerince, Muğla 3. İdare Mahkemesi’nde dava açıldı.

Sinpaş Kızılbük Wellness Resort
Sinpaş Kızılbük Wellness Resort

NE OLMUŞTU?

 • 1988: Hattat Ailesi 150 dönümü ormandan tahsisli toplam 310 dönümlük denize sıfır araziye beş yıldızlı otel yapılması için inşaat başladı.
 • 2006: Emin Hattat iflas etti, inşaat tamamen durdu.
 • 2009​: İnşaat alanı Sinpaş Holding’e satıldı.
 • 2010​: Sinpaş 1400 lüks konut yapmak için o dönem belde olan İçmeler Belediyesi’ne başvurdu. Belediye konut yapımına izin vermemişti.
 • 13 Ağustos 2021​: Muğla Valiliği devam eden Kızılbük Wellness Resort inşaatı için ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verdi.
 • Eylül 2021​: Kararın iptali için Marmaris Kent Konseyi dava açtı.
 • Ağustos 2022:Mahkeme kararın iptaline karar verdi. Kararda, projenin otel ve konut projelerini bir arada kapsamasından dolayı ÇED’den muaf tutulamayacağı belirtildi.