Güvenli seyahatler için siber önlemler

Güvenli Seyahatler için Siber Önlemler
Güvenli Seyahatler için Siber Önlemler

Seyahate çıkarken genellikle gideceğimiz yerin hava koşullarına göre hazırlık yapmayı tercih ederiz. Daha güvenli seyahatler geçirmek için seyahate çıkmadan önce artık siber önlemlerin de alınması gerekiyor. İş gereği sık seyahat eden biri, bir gezgin veya dünyanın herhangi bir yerinden çalışabilen dijital bir göçebe veya sık doğa kamplarına giden biriyseniz bile aşağıdaki siber önlemler işinize yarayacaktır.

1. Teknolojik Seyahat Kiti Hazırlayın

Seyahate çıkarken veya doğa kampına giderken yanınıza alacağınız teknolojik bir seyahat kiti hazırlayın. Örnek olarak, ExpressVPN’in kitini inceleyebilirsiniz.

Teknolojik seyahat kitinde online olmanıza yardımcı olacak malzemeler bulundurabilirsiniz. En önemlisi yüksek kapasiteli bir powerbank bulundurmak olacaktır. Powerbank haricinde gideceğiniz yere göre evrensel adaptör ve yedek USB şarj kabloları da bulundurmayı unutmayın.

Sıkça doğa kampına giden veya Wi-Fi veya hücresel verinin çekmediği yerlere giden biriyseniz bir uydu telefonu ile nerede olursanız olun iletişimde kalabilirsiniz.

2. Cihazlarınızı Şifreleyin

Akıllı telefon, akıllı saat, tablet veya bilgisayar gibi neredeyse her cihazda ekranı FaceID, parola veya PIN ile şifrelemenizi sağlayarak güvenlik ayarları bulunur. Normal şartlarda ekranlarınızı şifrelemiyorsanız bile seyahate çıkmadan önce kesinlikle her cihazınıza ekran şifresi koymayı unutmayın.

Cihazlarınızı kullanmadığınızda otomatik olarak ekranın şifrelenmesini sağlayın. Cihazlarınızı havaalanında, kafede veya park gibi ortak alanlarda kısa süreliğine de olsa yalnız bırakmayın, bırakacaksanız da kesinlikle ekranı şifreleyerek bırakın.

3. Otomatik Bağlanmayı Kapatın

Akıllı telefonunuz veya bilgisayarınız otomatik olarak bulduğu şifresiz Wi-Fi ağlara bağlanıyorsa bu özelliği kapatın. Aynı şey Bluetooth bağlantınız için de geçerli. Sadece güvenli bulduğunuz ağlara bağlanmak için bu özelliği her cihazınızda kapatın.

4. Önemli Bilgilerinizi Yedekleyin

Pasaport, kimlik, ehliyet gibi önemli belgelerinizin dijital kopyalarını oluşturun ve bunları yedekleyin. Bu belgeleri hem bir buluta yükleyebilir hem de bir USB flaş bellekte şifre ile koruyabilirsiniz.

Kişiler listenizi, fotoğraf ve videolarınızı da seyahate çıkmadan önce yedeklemeyi unutmayın. Telefon veya bilgisayarınızın çalınması durumunda ihtiyaç duyacağınız her bilgiyi yedekleyin.

5. Güncellemeleri Yükleyin

Telefon, bilgisayar veya tabletinizin güvenliği için onları seyahate çıkmadan önce güncellemelisiniz. Güncellemeler bazen mevcut siber saldırıları önlemek için yayınlanır. Ayrıca, gittiğiniz yerde iyi bir Wi-Fi bağlantısına sahip olmayabilirsiniz ve güncellemeyi gerçekleştirmeniz mümkün olmayabilir. Bu yüzden, güncellemeleri yolculuğa çıkmadan yükleyin.

6. Parolalarınızı Güncelleyin

Online hesaplarınızın parolalarını seyahate çıkmadan önce güçlü parolalar ile güncelleyin. Online hesaplarınızda hala aktif değilse iki faktörlü kimlik doğrulamayı (2FA) aktifleştirin. İki faktörlü kimlik doğrulama için SMS veya e-posta ile kod almak yerine doğrulama uygulamalarını tercih edin.

7. Cihaz Hafızasını Temizleyin

Seyahate çıkmadan önce telefon veya tabletinizdeki gereksiz uygulamaları, fotoğraf ve videoları silin. Çok önemli bilgiler içeren dosyaları da başka bir yere yedekleyin ve telefonunuz veya tabletinizde saklamayın. Cihazlarınızın çalınması durumunda bu bilgilere ulaşabileceğiniz başka bir yerde yedeklenmiş olsunlar.

8. Ortak Wi-Fi Ağlara Karşı Dikkatli Olun

Ortak Wi-Fi ağlara otel, havaalanı veya kafede bağlanmak isteyebilirsiniz. Ücretsiz ve şifresiz bu ağlara bağlandığınızda bağlantınız şifrelenmez. Örneğin, şifresiz bir Wi-Fi ağa bağlandınız ve akabinde banka hesabınıza şifreniz ile giriş yaptınız. Bir siber saldırgan banka hesap şifrenizi görebilir çünkü bağlantınız şifreli değildir. Aynı şey e-postalarınız, gönderdiğiniz ve aldığınız mesajlar ve oturum açtığınız her hesap için geçerlidir.

Ortak Wi-Fi ağlara bağlanmanız gerekiyorsa özellikle şifreli olanları tercih edin. Şifresiz Wi-Fi ağlara bağlanırken VPN kullanarak bağlantınızı şifreli hale getirin.