Martı scooter’a soruşturma açıldı

Martı scooter'a soruşturma açıldı
Martı scooter'a soruşturma açıldı

Rekabet Kurulu, Martı scooter’lerin şirketi Martı İleri Teknoloji şirketine soruşturma açtı.

Rekabet Kurulu, Martı teknoloji şirketinin alanında hakim durumda olduğu ve rakipleri dışlayıcı adımlarıyla hakim durumu kötüye kullandığı gerekçesiyle şirket hakkında soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Rekabet Kurulu’ndan yapılan açıklamada şöyle denildi;

“Martı İleri Teknoloji AŞ’nin ilgili ürün pazarında hâkim durumda bulunduğu ve rakipleri üzerinde dışlayıcı eylemleri ile hâkim durumunu kötüye kullanmak suretiyle 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. ve 6. maddelerini ihlal ettiği iddiasına yönelik yürütülen önaraştırma Rekabet Kurulunca karara bağlandı.

Ön araştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri 21.07.2022 tarihli toplantısında müzakere eden Rekabet Kurulu, bulguları ciddi ve yeterli bularak; 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4.ve 6. maddesini ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik olarak; Martı İleri Teknoloji A.Ş. hakkında soruşturma açılmasına, 22-33/527-M sayı ile karar verdi.”

13 Eylül 2022

Rekabet Kurulu Martı’ya soruşturmayı sonlandırdı

Rekabet Kurumu, Martı İleri Teknoloji A.Ş. hakkında yürüttüğü soruşturmaya şirket tarafından verilen taahhüt üzerine sonlandırdı.

Rekabet Kurumu’nun resmi sitesinde yayımlanan karara göre soruşturma sürecinin devam ettiği sırada şirket tarafından bir taahhüt paketi sunuldu. Rekabet Kurumu, taahhüttün müzakeresi sonucunda soruşturmayı sonlandırma kararı verdi.

Kararda “08.09.2022 tarihinde Rekabet Kurulunca dosyanın müzakeresi sonucunda; taahhütlerin dosya kapsamında tespit edilen rekabet sorunlarını giderebilecek nitelikte olması nedeniyle kabulüne ve ilgili teşebbüs açısından bağlayıcı hale getirilerek soruşturmanın sonlandırılmasına karar verilmiştir.” denildi.

Martı’ya 21.07.2022 tarih ve 22-33/527-M sayılı kararı ile ürün pazarında hâkim durumda bulunduğu ve rakipleri üzerinde dışlayıcı eylemleri ile hâkim durumunu kötüye kullanmak suretiyle 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’u ihlal ettiği iddiasıyla soruşturma başlatılmıştı.