Somer Şef’in sıcacık hissettiren restoranı Efendy

Efendy Restoran

Başarısının sırrını yaşadığı şehrin kurallarına uymak olarak özetleyen sevilen isim Şef Somer Sivrioğlu, Efendy kapılarını İstanbul’a açtı.  Somer Şef’in sıcacık 

Şef, ilk önce Sidney’de Türk lezzetlerinden oluşan menüsüyle kendi restoranı Efendy’i açtı. Türk yemeklerini en güzel şekilde sunarak adını Avusturalya’da oldukça duyurmuş ve Hollywood ünlüleri tarafından ziyaret edilmeye başlamış. Başarının basamaklarını bir bir çıkan şef, birçok ödül sahibi olduktan sonra, bu eşsiz konsepte ve lezzetlere sahip Efendy restoranının bir şubesini de İstanbul’da açtı.

Yurtdışında birçok lezzeti viral yapan şef, Efendy’nin İstanbul şubesiyle taçlandırmanın gurunu yaşıyor. Restoran oldukça havadar ve aydınlık. Bu sayede içeri girildiği ilk andan itibaren kişinin canlı ve enerjik hissetmesini sağlıyor. Hiçbir şekilde abartıya kaçılmamış ve sadelikten yana olunmuş. Sade ama oldukça şık. Bu şık restoran her köşesinde Anadolu’nun esintilerini taşıyor.          Somer Şef’in sıcacık 

Efendy Restoran

Rahatlığınız öncelikleri

“Bizim müşterilerimiz yok; bizim konuklarımız, misafirlerimiz var.” diyor Somer Şef ve ekibi. Restoranı ziyaret ettiğiniz zaman evinizde gibi hissetmenizi istiyorlar. Bu yüzden önerdikleri yemekleri ve şarapları hikayeleriyle, kültür ve tarihleriyle birlikte sunarak her detaylarının diğer restoranlardan farklı olmasını istiyorlar.

Türk misafirperverliğini restoranda hissetmenizi isteyen ekip, oldukça samimi ve güler yüzlü. Şefinden garsonuna kadar herkes sizin rahat etmenizi ve mekandan memnun ayrılmanızı sağlamak için çalışıyor. Bu yüzden ürünlerini haddinden fazla överek zorla satış yapmaya karşı olduklarını da belirtiyorlar zaten. Böylesine sıcakkanlı mekan, civarında yaşayanları birer mahalleli olarak gördüğünü söyleyerek gerçekten de içtenlikle Türk kültürünü yaşatmak istediklerini belli ediyor.

Efendy Restoran, Somer Şef

Anadolu kültürünü yaşatmaya devam ediyorlar

Restoran geleneksel tariflere önem vermesinin yanı sıra kullanılan ürünlerin mevsiminde, taze ve lezzetli olmasına oldukça dikkat ediyor. Mevsimine göre tasarlanan tabakların her biri, Anadolu kültürünün etkisini taşırken aynı zamanda da oldukça besleyici ve rahatlatıcı.

Geleneksel teknikleri modern tekniklere tercih ediyorlar ve “Mangal, çanak çömlek/seramik kaplar, fırında güveç gibi Anadolu’nun kadim pişirme yöntemlerini kullanıyoruz.” diye bastıra bastıra söyleyerek sürdürülebilir yaşama dikkat ediyorlar. Pişirme yöntemine bu kadar dikkat eden restoran, sürdürülebilir kaynaklara sahip ve yalnızca belirledikleri kurallara uygun şekilde üretim yapan yerel güvenilir üreticilerle çalışarak mekanın bir artı puan daha almasını sağlıyorlar.

Efendy Restoran Menü

Menüde yok yok!

Mutfak ekibi çok sağlam. Somer Şef’ten sonra Emir Kaan ve Timur Mavibulut geliyor. Sektör hayatları boyunca oldukça güzel başarılara imza atan ekip, bu zamana kadar öğrendikleri tüm lezzetleri İstanbul halkına sergiliyorlar.

Lezzet konusundaki engin bilgilerini menüye döken Somer Şef ve ekibi menüde harikalar yaratmış. Kendinizi tamamen Türk lezzetlerine teslim edeceğiniz restoranda damak zevkinize göre bir yemek bulmamanız imkansız. Menüsünde, tütsülenmiş kuzu omuzdan muhannere soslu kadayıflı karidese kadar her tat var.

Ara sıcaklardan humus ile başlamanız sizi lezzetli yemeğin ilk basamağını attıracaktır. Ardından Somer Şef’in çok konuşulan Çökertme Kebabının damağınızda bıraktığı eşsiz lezzet ile mest olacaksınız. Yanına sevilen şarap Likya’yı da eklerseniz keyfinize diyecek olmaz. Yemekten sonra güzel bir tatlı söylemeden geçmeyin. Hem de mekanın Çingene Kızı tatlısı bu kadar övülüyorken. Herkesin tarifini aradığı bu tatlı günü noktalamak için oldukça ideal.

Adres: Levent, Nispetiye Cd No:13, 34330 Beşiktaş/İstanbul

Çalışma Saatleri: 12:00 – 00:00 (Pazartesi günleri kapalı)