Sosyal medya üzerinden villa kiralamayın!

Last Updated on 19 Ağustos 2022 by Yaşar Çelik

Sosyal medya üzerinden villa kiralamayın. Villa kiralama sektöründe sosyal medya üzerinden dolandırıcılık olayları artarken yetkililer bu mecralar üzerinden kiralama yapılmaması uyarısını yaptı.

Ülkemizde yeni bir tatil anlayışı olarak faaliyete geçen villa kiralama sektörü, gün geçtikçe büyümeye devam etmektedir. Bu büyüme sonucunda bir çok firma da sektöre dahil olarak, bu sistem ile tatil yapmak isteyen kişilere kiralama yapmaktadır.

Tatilcilerin bu tarz firmalara ulaşmak için kullandığı yöntemler arasında en çok sosyal medya hesapları gelmektedir. Ancak bu mecralar öncelikle bir ticaret yeri olmadığı için kontrol dışı kalmaktadır. Yani bu medya üzerinde her isteyenin istediği gibi bir sayfa açarak, sahte takipçiler ile gerçek bir sayfa görünümü vermesi çok kolay bir işlemdir. Bu da dolandırıcılara büyük kolaylık sağlamaktadır.

Sosyal medya üzerinden villa kiralamayın

Sosyal medya üzerinden villa kiralamayın
Sosyal medya üzerinden villa kiralamayın

Villa kiralama işi özel web siteleri aracılığı ile yapılmakta ve bu işi gerçekte yapan her firma kredi kartı ödeme sistemlerini kullanmaktadır. Bundan dolayı sizden havale yolu ile şahıs hesaplarına para isteyen kişilerden uzak durmanız gerekmektedir.

Konu ile ilgili olarak bilgi aldığımız, sektörde Kiralık Villada Tatil markası ile faaliyet gösteren Villa Kiralama Ltd. Şti. Genel müdürü Erdal OKURGAN şunları söyledi;

Villakiralama.com Kurucusu ve Genel müdürü Erdal OKURGAN
Villakiralama.com Kurucusu ve Genel müdürü Erdal OKURGAN

“2011 yılından bu yana faaliyette olduğumuz 12 yıllık süre içinde Villa kiralama sektöründe, dolandırıcılık olayları maalesef artmış durumda olup, sektör olarak bunları engellemek için elimizden geleni yapmaktayız. Ancak Instagram Facebook gibi yurt dışı kaynaklı sistemlerde bizim müdahale etmemiz, ifşa etmemiz ve engelleme yaptığımız süreç içinde maalesef insanlar dolandırılmakta. Bizimde üyesi olduğumuz seyahat acentaları birliği TÜRSAB’la beraber bunu önlemek için adımlar atmaktayız fakat bürokrasi sebebi bu adımlar çok geç sonuç vermektedir.. Bunların yanı sıra yine sosyal medya hesapları ve reklamlar ile desteklenen Klon siteler ve sahte web siteleri açılmakta, dolandırıcılar bu siteler üzerinden de yeni kurbanlarını dolandırmaktadırlar.

Villa kiralama sektörünün ülkemizde faaliyete başladığı dönemden bu yana, bir çok altyapı ve tanıtım yatırımı yaparak kendimize özgü sistemler ve yazılımlar oluşturduk. Yaptığımız bu sistemler şu an tüm Türkiye’de ki Kiralık villa firmalarına örnek olmuş ve sektörün ana altyapısı haline gelmiştir. Bundan dolayı şunu söyleyebiliriz ki; tatilciler rezervasyonlarını TURSAB üyesi acentalardan ve mutlaka Kredi kartı sistemleri ile ön ödemelerini gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Ayrıca sistemimizde %20 ila %35 arası ön ödeme yaparak rezervasyon yapabilmektedirler. Geriye kalan kısmını ise tatile geldiğinde ödeyebilirler. Bu Türk müşteriler için özel oluşturulmuş bir sistemdir. Bundan dolayı ücretin tamamını isteyen kişilerden de uzak durabilirsiniz“ dedi.