Costa, Türkiye pazarından çekilmiyor

Costa Cruises - Costa Venezia
Costa Cruises - Costa Venezia

Last Updated on 3 Eylül 2022 by Yaşar Çelik

Costa Venezia, Türkiye pazarından çekildi haberleri üzerine bir açıklama yapan İZKUDET başkanı Korhan Bilgin, Costa’nın Türkiye de olmaktan mutlu olduğunu önümüzdeki ki sezon da, Türkiye destinasyonlarında olmasının planladığını açıkladı.

AY Group başkanı Çetin AY neden bu açıklamayı yaptı? İzmir Kruvaziyer ve Deniz Turizm Derneği Başkanı Korhan Bilgin bu konuya açıklık getiriyor.

İzmir Kruvaziyer ve Deniz Turizm Derneği Başkanı (İZKUDET) Korhan Bilgin imzalı yapılan açıklama şöyle;

Costa Türkiye temsilcisi ve TÜRSAB Kruvaziyer İhtisas Komisyonu başkanı, Ercan Abitaoğlu’nu telefonla arayarak görüş istedim. Kendisi yazının Costa Venezia’nın Türk-Alman ortaklarından olan AY Group tarafından paylaşıldığını ve Costa firmasının görüşlerini yansıtmadığını belirtti.

Costa olarak önümüzde ki hafta bu konuda bir açıklama yapacaklarını, Costa olarak Türkiye de olmaktan mutlu olduklarını ve önümüzde ki sezon da, Venezia dışında ki diğer kruvaziyer gemilerinin de Türkiye destinasyonlarında olmasının planladığını açıkladı.

Sadece Costa Venezia’nın, Kasım ayında planlanan 11 geceleme ekstra bir programının iptal edildiğini, bunun sebebinin de, Venezia’nın Amerika satışlarının iyi gittiğini ve Amerika kış sezonunu erkene alma nedeniyle olduğunu açıklamıştır.

Peki Costa Cenezia Kruvaziyer gemisinin Nisan sonunda başlayan Türkiye indi-bindi limanı olarak Galata Port seçilen ve Türk Hava Yollarının İstanbul’a yolcu taşıması anlaşması ile ortak olan, AY Group’un başkanı Çetin AY neden bu açıklamayı yapmıştır?

Tamamıyla kendi görüş ve düşüncelerimi açıklayacağım bu yorumumda paylaşacağım konular, Türk turizm kamuoyunda herkesin bildiği gibi, bu bir sponsorluk anlaşmasının sonucu oluşan bir ortaklıktır.

THY yönetim kurulu, AY Group ile bir taşıma anlaşması yapmıştır ve dünyanın belli yerlerinden, Costa Venezia’ya yolcu taşıması üzerine bir anlaşmadır.

Lakin Nisan sonu başlayan, sektörün en büyüğü bu geminin seferlerinin yeterince dolmadığı, yeterince yolcu olmayınca da hedeflerden sapılması söz konusudur. Örneğin sırf bu sponsorluk adına İstanbul’da konaklayacak onlarca hotel anlaşması zarar etmiştir.

Türk Hava Yollarının Charter seferleri boş olarak gerçekleşmiştir. 4.500 yolcu kapasiteli gemi, seferlerini 1.000-1.500 ortalamalarla gerçekleştirmiş olup, yolcu sayısı kadar yolcuların profili de hayal kırıklığına neden olmuştur.

Yolcu sayısı ve profili istenilen ölçülere ulaşmayınca da, Turizm Bakanlığı sanırım söz verdiği desteği geri çekti. Dünya Kruvaziyer turizminin pandemi sonrası emeklediği bu sezon, böyle bir anlaşmayla, risk üstlenmenin hiç kolay olamayacağı belliydi.

Ay Group’un bu şartlar altında THY, Galata Port ve Turizm Bakanlığını suçlayıcı böyle bir yazı yazması, sektör adına talihsizliktir.

Costa Group önümüzde ki seneler, gerek Galata Port, gerekse Kuşadası Ege Port’daki indi bindi anlaşmalarını devam ettireceklerini, Türkiye ile uzun seneler sorunsuz bir şekilde çalışacaklarını Ümit ediyorum.

Korhan Bilgin
İZKUDET (İzmir Kruvaziyer ve Deniz Turizm Derneği Başkanı)