Sağlık turizmi Heal in Türkiye ile marka haline geliyor

Sağlık Turizminde Tehlike Çanları
Turizm Günlüğü'nün görsel partneri: Depositphotos

Last Updated on 28 Eylül 2022 by Yaşar Çelik

Türkiye turizmin yükselen yıldızı sağlık turizmi “Heal in Türkiye” ile marka olma yolunda ilerliyor. Heal in Türkiye, Orta Vadeli Programda da yer aldı. 

Ticaret Bakanlığı öncülüğünde kurulacak “Heal in Türkiye” portalıyla ülkenin sağlık turizminin tek elden tanıtımının yapılacak. ‘Heal in Türkiye’ adı aynı zamanda bir marka olacak ve her yerde tanıtımları yapılacak.

Ticaret Bakanlığı tarafından Türkiye’nin sağlık hizmeti ihracatının tanıtımı için “Heal in Türkiye” portalının kurulması kararlaştırılırken bu sistemin kuruluş ve işletilmesini Hizmet İhracatçıları Birliği üstlenecek. Portalın adı, Türkiye’nin sağlık turizminin markası ve sloganı olarak da kullanılacak. Böylece, Türkiye’nin sağlık hizmeti ihracatının bir bütün olarak tanıtılması sağlanacak. Portal bünyesinde bir çağrı merkezi oluşturulacak ve yabancı hastalar şikayet ve önerilerini iletebilecek.

Türkiye’de tedavi görmek isteyen hastalar, tek bir portal üzerinden ülkedeki sağlık kuruluşlarını, doktorları ve tedavi yöntemlerini görebilecek. Yurt dışında sağlık hizmeti almak için araştırma yapan her hastanın önüne bu portal çıkacak, reklam alanında devletin de desteğiyle güçlü olacak portal, Resmi Gazetenin 4 Eylül sayısında yayınlanan “Orta Vadeli Program”da da yer aldı.

Türkiye ekonomisinin 2023-2025 dönemine ilişkin yol haritası niteliği taşıyan yeni Orta Vadeli Program, Resmi Gazete’nin 4 Eylül 2022 – Sayı: 31943 mükerrer sayısında yayımlandı.

Maymun çiçeği virüsü için ‘küresel acil durum’ ilan edildi
sağlık turizmi Heal in Türkiye ile marka olma yolunda ilerliyor.

İşte; Orta Vadeli Programda yer alan turizmin hedef pazarları, turizmin çeşitlendirilmesi, Ulusal Sürdürülebilir Turizm Programı ve Heal in Türkiye ile ilgili bölümler. 

  • Değişen tüketici eğilimleriyle teknolojik gelişmeler doğrultusunda turizmin çeşitlendirilmesi amacıyla alternatif turizm ürünleri belirlenecek, hedef pazarlarda tanıtım faaliyetleri yürütülecektir.
  • Mevcut pazarlarımızın gelişmesinin yanı sıra pazar çeşitliliğini sağlamak amacıyla başta uzak doğu ülkeleri olmak üzere dünyada yükselen pazar konumundaki ülkelerden gelen ziyaretçi sayısını artırmaya yönelik çalışmalar yürütülecektir.
  • Ülkemiz turizmin sürdürülebilirlik ilkesi çerçevesinde geliştirilmesi amacıyla Ulusal Sürdürülebilir Turizm Programı kapsamında yeni standartlar belirlenecek ve programı tanıtımı uluslararası alanda yapılacaktır.
  • Sağlık turizmi alanında ülke tanınırlığı ve tercih edilirliği artırılacak, sağlık turizmi hizmet kapasitesi nitelik ve nicelik olarak geliştirilecek ve “Heal in Türkiye” markasıyla sağlık hizmet ihracatına yönelik tanıtım faaliyetleri yürütülecektir.