Rusya’da tatilin kalitesi artıyor

Rusya’nın en büyük sosyolojik araştırma şirketlerinden Rusya Kamuoyu Araştırmaları Merkezi’nin (VTSIOM) Kamu İlişkileri Müdürü Kirill Rodin, Rusya’da yurt içi tatillerinden memnun olmayan turist sayısının düştüğünü belirtirken, ülke içerisinde tatil kalitesinin arttığını söyledi.

Geçen yıl Rusya’daki tatil koşullarını eleştirenlerin sayısının neredeyse beşte bir olduğunu hatırlatan Rodin, “Bu yaz ise bu oranlar yüzde sekize düştü. Bu sonuç güzel ve cesaret verici bir başarı” diye konuştu.

Rodin giderek daha fazla yurttaşın ülkedeki tatil kalitesinin arttığına dikkat çektiğini de vurgularken, 2021’deki tatil kalitesi oranının yüzde 43 olduğunu, şimdi ise yüzde 47’lere ulaştığını kaydetti.

Sınırsız seçeneğe sahip olan Rusların Baykal’a ya da Kırım’a tatile gitmekten vazgeçmediğini söyleyen uzman, ülke sınırları içinde diğer popüler tatil destinasyonları arasında Altay, St. Petersburg, Soçi, Adler, Kamçatka, Karelya, Uzak Doğu ve Krasnodar’ın yer aldığını da sözlerine ekledi.

Rusya Federal Turizm Ajansı Başkanı Zarina Doguzova, Mayıs – Ağustos 2022 döneminde yaklaşık 25 milyon kişinin tatillerini Rusya’da geçirdiğini belirtirken, iç turizmde rakamların pandemi öncesi ve geçen yılki rakamları aştığını söyledi.

Kişisel Telegram hesabında açıklamalarda bulunan Doguzova, yaz sezonu olarak tabir edilen Mayıs – Ağustos ayları arasında ülkede yaklaşık 25 milyon kişinin tatil yaptığını vurgularken, “Kısıtlamalara rağmen, yaz sezonu tatilleri popüler güney destinasyonlarında gerçekleşti. Bu yaz Kırım tatili talepleri, 2021’in aynı dönemine göre yüzde 19 azalmasına rağmen Krasnodar Bölgesi’ne turist akış göstergeleri geçen yılki oranları aştı” diye konuştu.

Kaynak: Gazetemru.com