Türkiye’deki bankalar Mir kart kullanımını durdurdu mu?

İş Bankası, Rus turistler arasında popüler olan Mir ödeme sistemini askıya aldı.
Rus turistler arasında popüler olan Mir kart

Türkiye’deki bankalar Mir kart kullanımını durdurdu mu? Türkiye’de Mir kart kullanımı ile ilgili iddialar üzerine açıklama…

Bazı Rus turizm sitelerinde yer alan, “ABD’nin baskısı üzerine Türkiye Mir kartlarının kabulünü kısıtladı.

Türkiye’deki bankalar ve oteller, ABD Hazinesinin ülke yetkililerini Rusya’ya karşı yaptırımları ihlal etme uyarısının ardından Mir ödeme kartlarını reddetmeye başladı” haber üzerine Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) açıklama yaptı.

Denizbank ve İş Bankası, ABD uyarısı sonrası Rus ödeme sistemi Mir’i askıya aldı

ATOR’DAN AÇIKLAMA

Mir ödeme sisteminin kartlarının Türkiye’deki Rus turistlerin ödemelerinde kabul edilmeye devam ettiği bildirildi.

Turkrus.com’un turizm sektörü sitesi Tourdom’dan aktardığı habere göre; en az üç büyük otel zinciri Mir aracılığıyla yapılan ödemelerde sorun yaşadığını yazdı. Haberde bazı Türk bankalarının Mir kartı ile ödeme yapmaya son verdikleri de iddia edildi.

“SORUN VARSA GENEL DEĞİL, SADECE NOKTASAL NİTELİKTEDİR”

Bu haberin sosyal medyada yayılması üzerime ATOR İcra Direktörü Maya Lomidze, RIA Novosti’ye verdiği demeçte, Mir ödeme sisteminin kartlarının Türkiye’de kabul edilmeye devam ettiğini söyledi.

Lomizde, “Sorun varsa genel değil, sadece noktasal niteliktedir” dedi. Lomidze, “Yaptırım kapsamında olmayan bankaların kartlarıyla yaşanan bir sorun yok. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın Mir kartının kabulünü yasaklama talimatı olduğuna dair de hiçbir kanıt yok” dedi.      Türkiye’deki bankalar Mir kart kullanımını durdurdu mu?

ATOR Başkanı, Türk Merkez Bankası’nın talimatının yaptırıma maruz kalan bankaların kartlarıyla ilgili olabileceğini kabul etti.

Lomidze, bugüne kadar Sberbank, VTB, Gazprombank ve diğerleri dahil olmak üzere bu kapsamda olan 22 banka olduğunu kaydetti.