Çok kullanışlı e-Devlet özellikleri

e-Devlet’in, vatandaşlara devlet tarafından verilen hizmetlerin elektronik ortamda sunulduğunu hepimiz biliyoruz. Hayatımıza girdiğinden beri içerisinde barındırdığı hizmetler ile adeta kurtarıcımız oldu.                          kullanışlı e-Devlet özellikleri

Bir parçamız haline gelen uygulamanın şu anda aktif kullanıcı sayısı tam 60 milyon 344 bin 676 kişi. Bu kadar geniş kapsamlı ve binlerce hizmeti içerisinde barındıran e-Devlet hakkında her şeyi bilmemeniz oldukça normal.

Çok kullanışlı ve sizi şaşırtacak e-Devlet hizmetlerini öğrenmek istiyorsanız okumaya devam edebilirsiniz 🙂

Mobil Hat Sorgulama

Sizin adınıza biri hat açmış olabilir mi? Dolandırıcılar bu yöntemi oldukça fazla kullanıyor ve yasa dışı işlere karışıyorlar. Bu konuda içinizi rahatlatmak istiyorsanız e-Devlet’e giriş yaparak arama butonuna “Mobil Hat Sorgulama” yazın ve 2. seçenekte çıkan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na tıklayınız. Bu şekilde adınıza hat açılıp açılmadığını öğrenebilirsiniz.

TRT Arşiv

TRT Genel Müdürlüğü’nden herhangi bir yıla ait programın görüntülerini talep edebileceğinizi ilk kez duyduğunuza eminiz. Bu işlemi yapabilmek için arama butonuna “Arşiv Talep İşlemleri” yazarak “Yeni Talep” butonundan talebinizi oluşturabilirsiniz.

Miras Sorgulama

Hiç adınıza miras kalıp kalmadığını sorguladınız mı? Belki de adını bile bilmediğiniz veya ummadığınız birinden size miras kalmış olabilir… Bunu öğrenebilmek için arama butonuna “Veraset İlamı Sorgulama” yazarak öğrenebilirsiniz.

Çalışma Hayatım

Ne zaman emekli olacağınızı, kaç gündür sigortalı çalıştığınızı veya prim gün sayınız gibi çeşitli soruların cevabını merak ediyorsanız arama butonuna “Çalışma Hayatım” yazarak tüm dokümanlara ulaşabilirsiniz.

Soy Ağacı

Belki de en meraklandıran ve şaşırtan hizmetlerden birisi Soy Ağacı hizmeti. 1800’lü yıllara kadar soy kütüğünüze erişebilmek için arama butonuna “Soy Ağacı” yazarak “Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama” seçeneğini seçin. Bu sayede kökenlerinizin nereden geldiğini öğrenebilirsiniz.                                                    kullanışlı e-Devlet özellikleri

Ücretsiz İkametgah Almak

İş başvurusundan okul kaydına çoğu resmi işlemde istenilen evrakların başında gelen ikametgah da e-devlet’e taşınan belgelerden. Üstelik muhtarlıklardan ücret karşılığı alınan ikametgah (yerleşim yeri belgesi) e-devlet üzerinden ücretsiz edinilebiliyor. Arama butonuna “İkametgahım” yazarak ulaşabilirsiniz.

Aracınız Nereye Çekildi?

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün e-devlet kapısı üzerinden sunduğu yeni bir hizmet ile polis tarafından çekilen aracınızın otopark bilgilerini görüntüleyebiliyorsunuz. Arama butonuna “Aracımın Çekildiği Otopark Bilgisi Sorgulama” yazarak öğrenebilirsiniz.

Adınıza Açılmış Dava Var Mı?

E-devlet’in en çok kullanılan hizmetlerinden bir diğeri dava sorgulama. Arama butonuna “Mahkeme Dava Dosyası Sorgulama” yazarak adınıza açılmış bir davanın olup olmadığını öğrenebiliyorsunuz.

Sokağınız İyi Aydınlatılmıyorsa

Yaşadığınız sokağın aydınlatılmasından memnun değilseniz e-Devlet üzerinden talep ve şikâyetlerinizi ilgili dağıtım şirketlerine iletebiliyorsunuz. Bunun için arama butonuna “Aydınlatma Şikâyet Başvurusu ve Takibi” yazarak yeni bir başvuru oluşturabilir ve buradan takip edebilirsiniz.

 

Önceki İçerikRosturizm’den yurt dışı seyahatlere ilişkin açıklama
Sonraki İçerikMir kapısı kapanıyor
2000 yılında İzmir’de doğdu. Uşak Üniversitesi Yeni Medya bölümü 4. sınıf öğrencisi olarak eğitimine devam etmekte olan Ceylan, üniversitede şu ana kadar eğitim gördüğü dönemlerin hepsini derece ile tamamladı. 2019 yılında T.C. Zafer Ajansı’nın Online Ticaret ve Pazarlama faaliyetinde görev aldı. Medya hayatına Youtube / Dlive platformlarında içerik üreticilerine editörlük yaparak başladı. Daha sonrasında internet gazeteciliği alanına da yönelen Ceylan, turizmgunlugu.com’un Youtube kanalını yönetiyor. Yapmaktan keyif aldığı dijital editörlük ve içerik üreticiliği deneyimini ise geliştirmeye devam ediyor.