Başkan adayları konuştu

Başkan adayları konuştu
Başkan adayları konuştu

Last Updated on 27 Kasım 2022 by Yaşar Çelik

TÜRSAB’ın 25. Dönem Olağan Genel Kurulu’nun ilk gününde başkan adayları seçim vaatlerini kürsüde hazirun’a dile getirdiler.   

26-27 Kasım 2022 tarihlerinde yapılan TÜRSAB 25. Olağan Genel Kurul Programı’nın ilk günü 1811 acentanın katılımıyla gerçekleşti. Dün denklere edilen aşağıdaki programa göre geç ilerleyen genel kurulun ilk günü oldukça gergin geçti.   

Başkanlık Divanı seçimi sonrası 14 kişi de divana aleyhte konuşma yapmak için başvuruda bulundu. İlk konuşmacının ardından salonda sözlü ve fiziki sataşmalar başladı. 24. Dönem Firuz Bağlıkaya yönetiminin faaliyet raporuna yönelik hazırladığı tanıtım filminin ardından tartışma ve fiziki sataşmalar devam etti. 24. Dönem Yönetim ve Denetim Kurulu ibrası salonun tümü tarafından oy birliği ile kabul edildikten sonra 24. Dönem Yönetim Kurulu kürsüden salona inerek seçmen sıralarındaki yerlerini aldı.

TÜRSAB BAŞKAN ADAYLARI KONUŞTU

İstanbul Lütfi Kırdar’da gerçekleşen genel kurulda başkan adayları vaatlerini ise şöyle dile getirdi:

Ali Bilir

Kürsüye ilk önce Ali Bilir çıktı. Ali Bilir, 30 dakikalık konuşmasında kısaca şunları söyledi: “Önce ben mi önce biz mi dayanışma mı yoksa kavga mı? Bugün birlik olma, hesap verme, yeni bir döneme başlama günüdür. Bir meslektaşınız ve yol arkadaşınız olarak birçok görevde yer aldım. Mesleğimizin ve turizmin sorunlarını ve çözümlerini çok iyi biliyorum. Firuz Bağlıkaya başkanımızla 5 yıl önce birlikte yola çıkmış, ilkeler doğrultusunda sorunları çözmek için aday olmuştuk. Sizler de bize yetki vererek göreve gelmiştik. İdealist yapıcı duruşlar gitmiş yerine bambaşka karakter gelmiştir. Kavgaların odağında, tek adam zihniyetinde yönetilir hale gelmiştir. Verilen sözler unutulmuştur. Yapılan itirazlar hepimizin itirazıydı. Ama ne haddimiz ne cahilliğimiz kaldı. Başkan öyle sözler sarf ediyor ki birçoğumuz turizmci değiliz. O zaman bu turizmci arkadaşlarımızın oylarına neden talep oluyorsunuz? Sayılmayan, görülmeyen turizmci arkadaşların bugün hesap sorma günü değil midir? Sayın meslaktaşlarım size söz verdiğim gibi her hukuksuzluğun hesabını soracağım. Bundan önce genç bir arkadaşımız çıkmış ancak hukuksuzluk olduğunu ifade ederek adaylıktan çekilmişti. Biz sizin kararınızla yarın geliyoruz. Sorunlarımızın çözülmesi için yeni bir yasaya ihtiyacımız yok, 1816 sayılı yasamız hali hazırda var. Sorunlarımızın çözümü artık çok yakın. Kayıpları telafi etmek için aksiyonlar alacağız. Paylaşımlı ofis kullanımını kolaylaştıracağız.”

Aydın Yaylacıklılar

Aydın Yaylacıklılar: Bizim birliğimizin itibarını verecek yöneticiler olsaydı bugün böyle olmazdı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un burada olmamasının sebebi biz değil bu yönetimdir. Yasa konusunda bizi kandırmayın artık. Yasa çıkarsa para tahsilatı isteyecek bir yasa çıkacak bizim için. Biz bu konuda da şikayetçi olduk. TÜRSAB kimsenin babasının malı değil. Kendi harcadıklarınızın hesabını bize çıkartmayın. Neden bize zarar ettiren bir başkanımız var? Bu arkadaşların yaptıklarını yapmasak inanın kalkınırız. Her yıl ödeyeceğiniz plaka paralarını kaldırıyoruz. Pandemide profesyonel kadro kaybettik. Biz herkese TÜRSAB uzantılı domain vereceğiz.

Firuz Bağlıkaya

Firuz Bağlıkaya: Başladığı işi bitirmeyi, eğilmeyen, bükülmeyen, doğru bildiği şeyden kaçınmayan bir kardeşiniz olarak sizlere sesleniyorum. Birliğimizi yok etmeye çalışanlar, bunlara alet olanlar varken terk etmek bize yakışmaz. Transfer sorunumuzu bilerek çözmediler. Her şeye rağmen TÜRSAB’ı ETS’nin bahçesi yapmadık. Bunların ellerini taşın altına koymadıkları yerde biz başımızı koyduk. Sayın Ali Bilir’in toplantılarda imzası var. Şimdi söylediklerine benimle birlikte YK üyesi arkadaşlarım da şaşırıyordur. Neden aday olduğumuzu siz de dahil buradaki herkes biliyor. Adaylıklardaki defolar makyajla kapanmaz. Bilal Korkmaz Alanya BTK Başkanı olarak söylediklerini dinledik. Kendisi Alanya BTK seçimlerinde aday oldu ve kaybetti. Kendi bölgesinde seçilmeyince TÜRSAB başkanlığına aday olacağı söylendiğinde şaka yapıyorlar zannettim. Kendi bölgesinde seçim kaybeden daha zor bir makama aday olur mu? Ama oldu hayırlı olsun. Ama soruyorum; BTK seçimlerini talep ettiğiniz gibi iptal etseydik yine burada bize karşı aday olacak mıydınız? Bütün saldırılara göğüs gerdik, hemen hepsini bertaraf ettik. 2018’de ilk işimiz yönetmeliği değiştirmek olmuştu. Yönetmelikle kurulun borçlanmasının önüne geçip hesapların açıklanması şartı getirilmişti. Hesaplarımızı her üç ayda bir yayınladık. Bakanlık 18 ay müfettişlerle her işlevimizi inceledi. Çok şükür tek bir yanlış bulamadılar. Bugün karşınızda bilançoları yayınlanmış, her türlü işlevi ortada, her türlü denetlenmiş, hesapları aklanmış biri olarak bulunmanın rahatlığı içerisindeyim. Bizim işimiz ortada duruyor ve herkes mücadelemizi biliyor.

Bilal Korkmaz

Bilal Korkmaz: Burada başkanlık havası satanlar devşirdikleri acentalarda memurken, ben bu ülkeye 1 milyon dolar üzerinde döviz getiren acentelerden birisiydim. İşlerine geldikleri gibi konuşuyorlar. Mevcut divan taraflıdır. Bu genel kurul, yeni ve tarafsız divan oluşturulmalıdır.

TÜRSAB 25. Olağan Genel Kurulu’nda tartışmalar devam ediyor.

BİLAL KORKMAZ DİVAN KURULUNUN TARAFSIZ OLMADIĞINI İDDİA ETTİ

Korkmaz, divanın hazirun tarafından tarafsızlığının oylanmasını ve divanın istifa etmesini talep etti ve yeni divan seçilmesini önerdi. Divan başkanı Bahattin Yücel, bu öneriden sonra Korkmaz’a başkanlık konuşmasını yapmasını söyledi. Eğer başkanlık konuşmasını yapmaz ise mikrofonunu kapatacağını belirtti. Korkmaz, divanın çekilmesi yönündeki talebini yenileyince Yücel, Korkmaz’ın mikrofonunu kapattırdı. (21.10)

Saat 21.10’dan sonra kürsü önünde oluşan itirazlar nedeniyle oturum şu anda aksamış durumda. Saat 21’de başlayan oturumda divanın bir üyesi, divanın tarafsız olmadığını iddia ederek divandan çekildi.

21:30 civarında Divan bir sonraki başkan adayı Eyüp Kartal’ı kürsüye davet etti.

25.Dönem #TURSAB Başkan Adayı Eyüp KARTAL

Eyüp Kartal kürsüye çıkar çıkmaz “Tüm sorunlarınız çözümü bende. Sizi ben kurtaracağım” dedi. Tek başına seçimlere katıldığını dile getiren Kartal, sevgili meslektaşlarım, yaşadığınız tüm sorunları biliyorum çünkü bende sizin gibi küçük bir acentayım. Tek başına aday oldum ama tek başına değilim” dedi.