17. Uluslararası Ekoturizm Çalıştayı Vietnam’da gerçekleştirildi

TravelShop Turkey Yönetim Kurulu Başkanı Murtaza Kalender, Uluslararası Ekoturizm Çalıştayı’nın 17.'sini Tokat’dan sonra Vietnam’da gerçekleştirdi.

Last Updated on 31 Aralık 2022 by Turizm Günlüğü

17. Uluslararası Ekoturizm Çalıştayı Tokat’dan sonra Vietnam’da gerçekleşti.

Bugüne kadar ülkemizi uluslararası turizm platformlarında en iyi şekilde temsil eden ve aynı zamanda Uluslarası Ekoturizm Derneği’nin Başkan Yardımcılığını yürüten TravelShop Turkey Yönetim Kurulu Başkanı Murtaza Kalender, Uluslararası Ekoturizm Çalıştayı’nın 17.’sini Tokat’dan sonra Vietnam’da gerçekleştirdi.

TIES Başkan Yardımcılığı görevini yürütmekte olan Kalender, “Ekoturizm Çalıştayı UNESCO miraslarından biri olan Vietnam’ın Ha Long Bay şehrinde büyük bir katılım ile gerçekleşti. Etkinlik 50’ye yakın farklı ülkeden 500’e yakın katılımcıya ev sahipliği yaptı” dedi ve çalıştayla ilgili bilgileri şöyle aktardı:

Sürdürülebilir turizmi yaymak için harekete geçildi

“Vietnam’da gerçekleşen bu çalıştay, küresel ısınmanın ve çevre kirliliğinin yoğun etkisi altında kalan turizm sektörünün daha sorumlu ve sürdürülebilir kılınması ilkesi başta olmak üzere sıfır atıklı turizm tesislerinin nasıl inşa edileceği hakkında katılımcıları bilinçlendirmek amacıyla düzenlendi.

Dünyanın birçok yerinden gelen katılımcılar sunum konuşmalarında yüzde 100 doğa dostu geri dönüşüm tesislerinin mümkün olduğuna değinerek, ekoturizm alanında çalışma yapan ve yapmayı hedefleyen birçok turizm firmasına yol gösterici oldu.

Ekoturizmi güçlendirmek ve sürdürülebilir turizmi yaymak amacıyla gerçekleştirilen bu değerli etkinlikte dünyanın farklı coğrafyalarından gelip Vietnam’da buluşan katılımcılar, B2B görüşmeler gerçekleştirdi.

Şu anda bu etkinliğin Mısır, Cezayir, Filipinler, Panama başta olmak üzere bunlar gibi birçok ülkede gerçekleşmesi adına sayısız başvuru aldık. Gönlümüz bu etkinliğin daha önce Tokat’ta olduğu gibi Türkiye’mizin her şehrinde gerçekleşmesidir.

Dünyada yüzde 25 artarak hızla yükselen bir trend olan ekoturizmin kişi başı geliri 2 bin 500 dolarda seyrediyor. 12 ay seyahat eden eko-turistleri ülkemizin 81 iline kazandırarak ülkemizin hedefi olan 100 milyon turist ve 100 milyar dolar gelire ancak bu şekilde erişilebiliriz.”

Bir sonraki etkinlik KKTC’de Düzenlenecek

Kalender konuşmasının sonunda Başkan Yardımcılığını yürüttüğü Meksika kuruluşu bir dernek olan Uluslararası Düğün Profesyonelleri Derneği için Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde 6-9 Mart 2023 tarihleri arasında etkinlik düzenleyeceklerini de hatırlattı.

Etkinlikle ilgili detaylı bilgi için: www.workshoptravelshop.com

Merkezi Amerika olan Uluslararası Ekoturizm Derneği (TIES), 206 ülkede 30 binden fazla aktif üyesi ile dünyanın en kapsamlı sivil toplum kuruluşlarından biridir.