Rusya’da oturma iznine vergi şartı

Rusya'da oturma iznine vergi şartı
Rusya oturma izni (VNJ)

Last Updated on 9 Ocak 2023 by Turizm Günlüğü

Rusya’da süresiz oturma iznine 4 milyon Ruble vergi şartı…

Rusya’da yabancı yatırımcılara süresiz oturma izni (VNJ) verme kriterlerinin detayları belli olmaya başladı.

OKUMA ÖNERİSİ: Rusya yatırım yoluyla oturum izni kriterlerini belirledi

Rusya’da kayıtlı, son iki yıldır iş yapan bir şirkete tek başına sahip olma şartına ilaveten, bu şirketin yılda en az 4 milyon Ruble vergi ödemiş olması şartı da getiriliyor.

Özellikle Asya, Ortadoğu ve BDT ülkeleri vatandaşlarından talep görmesi beklenen yeni düzenlemenin Bakanlar Kurulu tarafından onaylandığı bildirildi.

Turkrus.com’un Kommersant Gazetesi’nden aktardığı habere göre; ilk seçenek son üç yılda, Rusya bölgelerindeki sosyal açıdan önemli projelere en az 15 milyon Ruble yatırım yapılmış olması. Moskova söz konusu olduğunda bu rakam 30 milyon Ruble’ye çıkıyor.

11 Ocak’tan itibaren yatırımcılar, yeni düzenlemeye dayanarak, geçici oturma izni (TRP) almadan süresiz oturma iznine başvurabilecek, bununla Rusya Federasyonu’na serbestçe girmelerine ve herhangi bir bölgede iş yapmalarına izin veren verilecek.

Oturma izni süresiz verilse bile, yılda bir kez resmi makamlara bildirim yapılıp onay alınması gerekiyor.          Rusya’da oturma iznine vergi şartı

Şu ana kadar bu uygulama IT uzmanları ve ayrıca Kazakistan, Moldova ve Ukrayna vatandaşları için zaten geçerliydi.

Gazetenin konuştuğu uzmanlar, diğer bazı Avrupa ülkelerinin “altın vize” verme koşullarının yanından Rusya’nın taleplerinin çekici görünmediği görüşünde.