Dünyanın en iyi restoranı kapanıyor!

Dünyanın en iyi restoranı kapanıyor!

Last Updated on 10 Ocak 2023 by Turizm Günlüğü

Dünyanın en iyi restoranı kapanıyor! Üç Michelin Yıldızlı restoranın Instagram hesabından yapılan açıklamada, “noma olmaya devam etmek için değişmeliyiz. 2024 kışı noma’nın son sezonu olacak” denildi.

Birçok kez dünyanın en iyi restoranı seçilen Kopengah merkezli “noma” restoranı 2024 yılı sonunda kapılarını kapatacağını duyurdu.

İskandinav ve yemek= Noma

noma
Dünyanın en iyi restoranı noma…

Danimarka dilindeki “nordisk” (İskandinav) ve “mad” (yemek) kelimelerinin kısaltması olan noma 2003 yılında Kopenhag’ın merkezindeki bir iskelede açılmış, 2016 yılında kapanmış ve iki yıl sonra kent merkezinin hemen dışında, ağaçlarla çevrili bir bölgede yeniden açılmıştı.

Restoran dev bir laboratuvara dönüşüyor

Dünyanın en iyi restoranı kapanıyor!
“Zamanımızın büyük bir kısmını yeni keşifler ve daha birçok fikir ve ürün geliştirerek geçireceğiz”

Restoranın web sitesinde de “2025 yılında restoranımız dev bir laboratuvara dönüşüyor. Gıda inovasyonu üzerinde çalışmaya ve yeni tatlar geliştirmeye adanmış öncü bir test mutfağı ve çabalarımızın meyvelerini her zamankinden daha geniş bir şekilde paylaşacak bir laboratuvarı olacağız. Zamanımızın büyük bir kısmını yeni keşifler ve daha birçok fikir ve ürün geliştirerek geçireceğiz” açıklamasına yer verildi.

Ayrıca “noma 3.0” projesini tanımlamak için de “Müşterilere hizmet her zaman kimliğimizin bir parçası olacak, ama sadece bir restoran olmayacağız” denildi.

Keza şef, pandeminin devam ettiği 2020 yazında restoranı bir aylığına şarap ve burger barına dönüştürmüştü.

Geçici restoranlarda noma yemeği yemek mümkün olacak

Dünyanın en iyi restoranı
Gastro turistler, restoranda kişi başına 500 dolar gibi bir ücret ödüyordu.

Artık yaratıcılığa odaklanılacak olsa da, zaman zaman Kopenhag’da ya da dünyanın farklı bölgelerindeki geçici restoranlarda noma yemeği yemek mümkün olacak.

Örneğin noma, ilkbaharda 15 Mart ve 20 Mayıs tarihleri arasında iki ay süreyle Kyoto’da geçici olarak açılacak.

Dünyanın birçok yerinden rezervasyon yaptırarak gelen gastro turistler, restoranda kişi başına 500 dolar gibi bir ücret ödüyordu.

Restoran, “Dünyanın En İyi 50 Restoranı” listesinde düzenli olarak ilk 3 arasında yer alıyor.

Dünyanın en iyisi

Danimarka’nın Kopenhag kentinde yer alan Noma restoran 2021 yılında dünyanın en iyi restoranı olarak seçilmiştir. René Redzepi tarafından kurulan Noma, İskandinav Mutfağı ile dünya çapında tanınmakta ve birçok şefe ilham kaynağı olmaktadır. 2010, 2011, 2012 ve 2014 yıllarında da dünyanın en iyi restoranı seçilen Noma 2021 yılında da dünyanın en iyisi olmayı başarmıştır.

Kaynak: tr.euronews