İzvestiya: Rus kartlarıyla yeniden THY bileti alınabiliyor

İzvestiya: Rus kartlarıyla yeniden THY bileti alınabiliyor

Last Updated on 3 Şubat 2023 by Turizm Günlüğü

İzvestiya Gazetesi, THY web sitesinde Rusya vatandaşlarının hem yerli Mir, hem de yabancı VISA veya Mastercard ile yeniden bilet için ödeme yapabildiklerini yazdı.    İzvestiya: Rus kartlarıyla yeniden THY bileti alınabiliyor

İzvestiya Gazetesi, havayolu destek merkezine dayanarak, Mir kartı ile ödemelerin zaman zaman aksasa da yapıldığını bildirdi.

Turkrus.com’un aktardığı haberde, “THY yardım merkezi, Rus kartlarıyla yapılan ödemelerin bir süredir yeniden yapıldığını doğruladı, ancak bunun neyle bağlantılı olduğunu açıklamadı. Ödemenin her zaman kabul edilmediğini, para çekildikten hemen sonra işlemlerde reddedilme veya iptal durumları olduğunu, bu durumda tutarın iki iş günü içinde hesaba iade edildiğini söylediler. Yardım merkezi, Rus kartı ile ödemenin başarısız olması durumunda müşterinin yabancı bir banka kartı kullanabileceğini, bir acente aracılığıyla veya havayolunun satış ofisinden bilet satın alabileceğini açıkladı” denildi.

VISA ve Mastercard’ın geçen Mart ayında Rusya’dan ayrılmasının ardından, Rus bankaları tarafından verilen kredi kartları artık yurt dışında ve yabancı web sitelerinde kabul edilmiyordu.        İzvestiya: Rus kartlarıyla yeniden THY bileti alınabiliyor

Bu tarihten sonra THY web sitesinde sadece Mir kartı ile ödeme mümkün oldu, ancak Mayıs ayında ikincil yaptırım riski nedeniyle bu işlemler de engellenmeye başlandı. Türk bankaları, Eylül ayında Rus ödeme sistemi kartlarıyla çalışmayı tamamen durdurduğunu duyurdu.

Gazeteye konuşan bazı Rus turistler, online işlemlerle ödeme yaparak bilet aldıklarını teyit ettiler.

İzvestiya, Pegasus Hava Yolları’nın ise Rus kartlarıyla bilet satmadığını ekledi.