Bakanlık’tan deprem bölgesindeki müzeler hakkında açıklama

Deprem bölgesinde turizm sektörü

Last Updated on 10 Şubat 2023 by Yaşar Çelik

Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan deprem bölgesindeki müzeler hakkında açıklama

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, deprem bölgesindeki müze ve tarihi yapıların durumu hakkında bilgi verdi.  deprem bölgesindeki müzeler hakkında açıklama

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, merkez üssü Kahramanmaraş Pazarcık olan ve 10 ili etkileyen depremin ardından bölgedeki müzelerde herhangi bir hasar meydana gelmediğini duyurdu.

Adıyaman ve Malatya’daki müzelerde ufak çatlaklar dışında bir hasar oluşmadığı belirtilen açıklamada “Müzelerimizin koleksiyonlarında ciddi bir hasar tespit edilmemiştir” denildi.

TAŞINABİLİR KOLEKSİYON GÜVENLİ MÜZEYE NAKLEDİLDİ

Kültür Varlıklarını ve Müzeler Genel Müdürlüğü, deprem bölgesinde başta çalışanların sağlık durumları, müze ve örenyerlerinin güvenliği, müze binası ve eserlerin durumu ile kültür varlıklarının korunması için gerekli çalışmaların yürütüldüğünü duyurdu.

Müdürlük, Kahramanmaraş’taki müzenin etrafındaki binaların tehlike oluşturabileceği ihtimaline karşın müzedeki taşınabilir nitelikteki koleksiyonu güvenli bir müzeye nakletti.

Deprem bölgesindeki müzelerin ve önemli tarihi yapıların durumuna ilişkin yapılan açıklama şu şekilde:

YER YER ÇÖKME TESPİT EDİLMİŞ ANCAK CİDDİ BİR HASAR OLUŞMAMIŞTIR

Hatay Arkeoloji Müzemizin bir bölümünde hasar meydana gelmiştir. Bakanlığımızca, acil durum eylem planımız doğrultusunda en hızlı ve kapsamlı personel takviyesi bu müzemize sağlanmıştır. Ayrıca elektrik kesintilerinin güvenlik zafiyeti oluşturmaması için müzemize güneş enerjili kamera sistemleri kurulmuştur.

Dünya Miras Alanlarımızdan Malatya Arslantepe’de kerpiç duvarlardan hafif kaymaların bulunduğu ve geçici çatı örtüsünde yer yer çökmeler olduğu tespit edilmiş ancak alanda ciddi bir hasar oluşmamıştır.

GÖBEKLİTEPE’DE OLUMSUZLUK TESPİT EDİLMEMİŞTİR

Diyarbakır surlarının sınırlı bir bölümünde hafif dökülmeler olduğu, yine Diyarbakır Suriçi’nde bulunan St.George Kilisesi’nin girişinde ufak çaplı dökülmeler bulunduğu tespit edilmiştir.

Şanlıurfa Göbeklitepe ve Adıyaman Nemrut Dağı gibi diğer dünya miras alanlarımızda hiçbir olumsuzluk tespit edilmemiştir.

Gaziantep Kalesi ve Malatya Yeni Camii başta olmak üzere anılan şehirlerde bulunan Bakanlığımıza bağlı olsun veya olmasın tescilli tarihi yapılarda ve müzelerimizde oluşan hasara ilişkin detaylı çalışmalar devam etmektedir.

OKUMA ÖNERİSİ: 7.7’lik depremde tarihi Gaziantep Kalesi de yıkıldı

MÜZELER GÜVENLİ DURUMDA

Deprem bölgesine diğer müzelerimizden güvenlik personeli ve uzman personel desteği sağlanmıştır ve ihtiyaca göre bu çalışmalara aralıksız devam edilmektedir.

Halihazırda tüm müze ve ören yerlerimiz güvenli durumda ve kontrol altındadır. İlk andan itibaren tüm teşkilatımız, depremden etkilenen personelimize destek için sahada ve merkezde üstün gayret ve örnek bir işbirliğiyle çalışmaktadır.

deprem bölgesindeki müzeler hakkında açıklama