Her telefonda olması gereken deprem uygulamaları

Last Updated on 13 Şubat 2023 by Turizm Günlüğü

Her telefonda olması gereken deprem uygulamaları var. Türkiye’nin doğal afetlerle sarsılmaya meyilli coğrafyasında her ihtimali göz önünde bulundurmak ve tedbirler almak hayati önem taşıyor. Mahsur kalmanız veya yardım istemeniz durumunda telefonunuz da yanınızda ise sesinizi duyurabilmek için bazı uygulamaları kullanabilirsiniz.  

Teknoloji şirketleri, deprem olasılığını birkaç dakika önceden hissettirebilen, acil durumlarda yakınlarınıza kısa mesaj göndererek iyi olduğunuzu haber veren ve yerinizi bildiren, internetsiz ortamlarda iletişim kurduran uygulamalar geliştiriyor.

İşte o uygulamalar:

AFAD Acil

AFAD Acil Mobil Uygulaması

Afet öncesinde, afet anında ve afet sonrasındaki ihtiyaçların tek uygulamada karşılanması için geliştirilen AFAD Acil mobil uygulaması tüm IOS ve Android’lere App Store ve Google Play aracılığıyla indirilebiliyor.

AKUT Güvendeyim

AKUT Güvendeyim

AKUT Güvendeyim uygulaması, doğal afet sonrası konum bilgisinin SMS olarak ileten ve kişinin güvende olduğunu bildiren bir uygulama.

Afet Harita

Afet Harita isimli hizmet sosyal medya üzerinden paylaşılan yardım çağrılarından alınan verileri anlamlı hâle getirerek sahada görevli olan kurum ve kuruluşları bilgilendirmek amacıyla geliştirildi. Böylelikle ilgili kurumlara ve STK’lara yardımcı olunuyor. Harita belirli sürelerle düzenli olarak güncelleniyor.

Afet Bilgi

Afet Bilgi üzerinden depremzedeler için geçici barınma alanları, güvenli toplanma alanları, yemek dağıtım yerleri, konteyner eczaneler, veterinerler ve tahliye noktalarını görüntüleyebilirsiniz. Hizmette yardım etmek isteyenler için yardım toplama merkezleri, Kızılay kan bağış noktaları ve kök hücre bağış noktaları da mevcut.

112 Acil Yardım Butonu

112 Acil Yardım Butonu

Sağlık Bakanlığı tarafından sunulan 112 Acil Yardım Butonu, acil durumlarda konum bilginizi belirtmenize gerek kalmadan size en kısa süre içerisinde ulaşılmasını sağlar.

Whistle

Whistle aslında bir düdük uygulamasıdır. Oldukça yüksek sesler çıkaran uygulama sayesinde deprem veya doğal afet esnasında sesinizi duyurabilirsiniz. Özellikle enkazda kalan vatandaşların sesinin duyulması çalışmaların sağlıklı ve hızlı ilerlemesi için büyük önem taşıyor. Bu yüzden Whistle gerçekten de hayat kurtaran bir uygulama diyebiliriz. Ayrıca, bu uygulama ile bulunduğunuz konumu yakındaki kişilere ulaştırmanız da mümkün.

BİP

BİP için Acil Durum Butonuna basarak Herhangi bir acil durumda, konumuzu aile bireylerinize gönderebilir, internet üzerinden arama yapabilirsiniz.

Bridgefy

Bridgefy

İnternet yerine Bluetooth bağlantısı ile çalışan bu uygulamada yüz metreye yakın olan kişilerle iletişime geçebiliyorsunuz. Çok sayıda kişi tarafından tercih edilen uygulamayı ne kadar çok kişi kullanırsa, mesafe de doğru orantılı bir şekilde genişliyor. Yani akıllı telefonlar, birer baz istasyonu görevi görüyor.

Deprem Bilgi Sistemi 3.0

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü tarafından hazırlanan bu uygulama sayesinde son depremler hakkında ayrıntılı bilgilere ulaşabiliyorsunuz.

7TP Erken Uyarı

İnovasyon ödüllü bu mobil uyarı sistemi, fay hatları üzerinde kurulan sismik hareket algılayıcı istasyonlarla öncü deprem dalgasını tespit ediyor ve cep telefonlarına alarm gönderiliyor. Uyarı, yıkıcı ikinci dalga gelmeden 25 saniyeye kadar zaman kazandırıyor.

Life360

Life360

Bu uygulama deprem anında cihazınızın GPS özelliğini kullanarak ailenizin ve sevdiklerinizin gerçek zamanlı olarak konumunu göstermektedir. Uygulamanın ‘acil durum’ tuşunu kullanarak ihtiyaç anında mesajlaşmak ve yardım istemekte mümkün.

Firechat

Bu uygulama, kurulan her telefonu baz istasyonu olarak kullanıyor. Birbirine 9 metre yakınlıkta olan her Telefon baz istasyonu görevi görerek ağı genişletiyor ve kullanıcıların internetsiz sohbet etmesine imkan veriyor.

MeshTalk

Merkezi olmayan bir iletişim teknolojisi olarak nitelendirilen MeshTalk, cep telefonu şebekesi, Wi-Fi veya Bluetooth olmadan 3 km mesafedeki Oppo cihazları arasında kısa mesajların, sesli mesajların ve gerçek zamanlı sesli aramaların iletimini sağlıyor.

Signal Offline

Signal Offline

100 metreye kadar internet veya yerel ağ olmadan bire bir ya da grup halinde iletişim kurmanızı sağlıyor. Kısa sinyal, çevrenizdeki kullanıcılara doğrudan wifi üzerinden ses, metin, fotoğraf ve video mesajları gönderebiliyor.  telefonda deprem uygulamaları