iDATA mobil hizmetleriyle Schengen vize başvuru sürecinizi kolaylaştırıyor

iDATA mobil hizmetler
iDATA mobil hizmetleriyle Schengen vize başvuru sürecinizi kolaylaştırıyor

Last Updated on 15 Şubat 2023 by Turizm Günlüğü

Türkiye’de Almanya ve İtalya vize başvurusu için resmi olarak yetkilendirilmiş tek kuruluş olan iDATA, hayata geçirdiği mobil hizmetleriyle Schengen vizesi için başvuru süreçlerini kolaylaştırıyor. İşte iDATA’nın sunduğu mobil başvuru hizmeti…                iDATA mobil hizmetleriyle Schengen

2006 yılından beri Türkiye’de hizmet vermekte olan iDATA; sunduğu mobil hizmetler ile Schengen başvuru sürecinizi kolaylaştırarak hem zaman tasarrufu sağlıyor hem de iş yükünüzü hafifletiyor.

iDATA yetkililerine, iDATA’nın sunduğu mobil başvuru hizmetinin detayları ve Schengen vizesi başvurularında dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında sorularımızı yönelttik.

İşte İDATA’nın Mobil Başvuru hizmetinin detayları ve Schengen başvurularında dikkat edilmesi gereken hususlar…

TÜRKİYE GENELİNDE 10 BAŞVURU OFİSİ

iDATA ve iDATA’nın sunduğu hizmetlerden kısaca bahsedebilir misiniz?

2006 yılında kurulan iDATA Türkiye’de Almanya ve İtalya vize başvurusu için resmi olarak yetkilendirilmiş tek kuruluştur. iDATA, Türkiye’de 10 ofisi ve 200’ü aşan Türk personeliyle konsolosluklar adına vize başvurularına aracılık etmektedir.

SCHENGEN BAŞVURULARINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

İtalya ve Almanya için Schengen başvurularında nelere dikkat edilmesi gerekiyor?

Öncelikle Vize başvurusunun, öngörülen seyahat tarihinden uygun bir süre öncesinden yapılması tavsiye olunur, vizenin verilme süresi Büyükelçilik/Konsolosluk yetkisindedir ve Büyükelçilik/Konsoloslukların iş yoğunluğunun arttığı dönemlerde, özellikle bayram tatilleri öncesinde vize işlemi için gereken süre uzayabilir.

Diğer önemli bir konu başvuru dosyasının doğru ve eksiksiz hazırlanmasıdır. Konsolosluklar tarafından talep edilen evraklar kişiye ve gidiş amacına göre farklıdır ve öncelikle gidiş amacının (turistik, ticari, emekli, sağlık vs.) doğru belirlenmesi gerekmektedir. Bu bilgiler Konsoloslukların ve iDATA’nın web sitelerinde detaylı olarak sürekli güncellenmektedir. iDATA ayrıca bu konuda başvuru sahiplerine Çağrı Merkezi ve Ofisleri aracılığıyla destek vermektedir.

iDATA’NIN SUNDUĞU AVANTAJ VE KOLAYLIKLAR

iDATA, İtalya ve Almanya için Schengen vizesine başvuranlara ne gibi avantajlar ve kolaylıklar sunuyor?

iDATA, 10 ofisi ve Mobil ekipleriyle Türkiye’nin her noktasından vize başvurusunu kolaylaştırmayı amaçlamaktadır, ayrıca iDATA Çağrı Merkezi tüm başvuru sahiplerine doğru ve eksiksiz bilgilendirme hizmeti sunmakta, dosya hazırlık aşamasında talep eden kişilere gidiş amacına uygun evrakları hazırlama konusunda destek hizmetleri sunulmaktadır.

Başvurunun sonucu ile ilgili karar ve vizenin verilme süresi Büyükelçilik/Konsolosluk yetkisindedir.

iDATA’NIN SUNDUĞU MOBİL HİZMETLERİN DETAYLARI

iDATA’nın hayata geçirdiği “iDATA mobil hizmetleri” hakkında bilgi verebilir misiniz?

Vize başvurusuna ait süreçleri kolaylaştırmak ve eksiksiz dosya sunumunu desteklemek amacıyla iDATA ofislerinde ek hizmetler sunulmaktadır.

Ayrıca vize merkezine gelmeden uzaktan başvuru yapmak isteyen kişilere Mobil Başvuru Hizmetleri sunulmaktadır.

Başvuru sahiplerinin başvuru ve parmak izi kaydını, işyerinde veya ev adreslerinde VIP araç içinde alarak zaman tasarrufu sağlanmakta ve aynı anda kişisel verilerin korunması konusuna da önem verilmektedir.

İtalya ve Almanya’nın vize başvurularında ret oranları ve en çok karşılaşılan ret nedenleri nelerdir?

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve Konsoloslukların koymuş olduğu kurallar çerçevesinde iDATA başvuru sahiplerine ait kayıt tutmamaktadır, işlem sırasında alınan bazı bilgiler pasaport iadesinden sonra otomatik olarak silinmektedir. Bu sebeple vize başvurusu ve kararları hakkında hiçbir istatistiki bilgi tutulmamaktadır.

Başvurusu ret edilen kişiler neler yapabilir? İtiraz hakkına sahipler midir? Nasıl bir yol izlenebilir? iDATA bu konuda, bu aşamada bir destek sunuyor mu?

Başvurusu ret edilen kişilere sebepleri Konsolosluklar tarafından bildirilmektedir.

iDATA’ya iletilen tüm şikayetler Kalite Yönetim Sistemi gereğince incelenmekte, iDATA hizmetleriyle ilgili konular varsa iyileştirme çalışmaları yapılmaktadır.

Ayrıca başvuru sahiplerinin her zaman Konsolosluklara direkt başvurma hakkı vardır, iletişim kanalları web sitelerinde tanımlanmıştır.

iDATA’NIN DESTEK HİZMETLERİ

Başvuru yapanlar, başvurularını güçlendirmek için neler yapabilir? Hangi belgeler sunulursa veya neler yapılırsa Schengen için onay şansımızı artırabiliriz?

Gidiş amacına uygun olarak belgelerin doğru ve eksiksiz hazırlanması başvuru sürecini kolaylaştıracaktır.

iDATA bu konuda başvuru sahiplerine hem bilgilendirme hem de destek hizmet vermektedir.

Başvuru dosyasında eksikler çıkması durumunda kişilere bu evrakları tamamlaması için bilgilendirme yapılmakta ve süre verilmektedir.

Dosyada eksik olan evraklar veya açıklanması gereken durumlar için Konsolosluklara dilekçe yazılması ve dosyaya konması durumunda bu açıklamalar veya talepler dikkate alınmaktadır.

180 GÜN ÖNCESİNE KADAR BAŞVURU YAPMA İMKANI VAR

Pandemi sonrasında Schengen vizesi başvurularının sonuçlandırılmasında süreç oldukça uzamıştı. Şimdi vize başvurularında geri dönüş süresi ne durumda? Seyahat planı yapanlar için bu konuda önerileriniz nedir?

Vize başvurusunun, öngörülen seyahat tarihinden uygun bir süre öncesinden yapılması çok önemlidir.

Vize başvurusundan önce özellikle başvuru için en önemli evrak olan pasaportun geçerlilik sürelerinin takibi, vaktinde yenilenmesi gerekmektedir.

Schengen vize başvurularında seyahat tarihinden 180 gün öncesine kadar başvuru yapma imkanı var, bu süre pasaport ve evrak hazırlama, eksikleri tamamlama, başvurunun sonuçlanması için yeterli bir süredir.

DOLANDIRICILARA DİKKAT

Son dönemde dolandırıcılığın arttığı alanlardan biri de Schengen vizesi başvuruları oldu. Bu konuda başvuracaklara öneri ve uyarılarınız neler olacaktır?

Schengen vizesi başvurularında Konsolosluklar tarafından yetkilendirilen kuruluşlara başvuru çok önemlidir. Bunun için hangi ülke için başvuru yapılacaksa ikamet edilen bölgedeki yetkisi, ofisi veya acente ile başvuru yapılacaksa bu kuruluşların yetkisi ve güvenilirliği araştırılmalıdır.

Sadece parasal kayıplar değil, kişisel verilerin ve kişisel evrakların da korunması da göz önüne alınmalıdır.

Şubat ayının başında Schengen vizesi başvurularının dijital ortamda yapılabilmesine yönelik teklif kabul edildi. Schengen vizesi başvurularında dijitalleşme uygulaması ne zaman hayata geçebilir? Bu uygulama neler getirecek? Kısaca anlatır mısınız?

Schengen Vizesi ulusal devlet güvenliği ile ilgili bir konudur ve tamamen dijital ortamda yapılabilmesi için kişisel veriler ve özellikle biyometrik kayıtların alınması, kaydedilmesi ve saklanması ile ilgili önemli kaynak ve altyapı çalışmaları gerekmektedir.

Bu konudaki gelişmeleri iDATA olarak yakından takip etmekteyiz.