Telefon alacaklar dikkat: Gözetim taban fiyatı artırıldı

Last Updated on 28 Şubat 2023 by Turizm Günlüğü

Gözetim taban fiyatı artırıldı! Ticaret Bakanlığının “İthalatta Gözetim Uygulanmasına İlişkin Tebliğin’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği” Resmi Gazete’de yayımlandı.

2020 yılından bu yana yürürlükte olan gözetim uygulamasında akıllı telefonlar için yeni bir düzenleme yapıldı. Resmî Gazete’de yayımlanan tebliğ ile birlikte akıllı telefonlarda adet başına birim gümrük kıymeti, 200 dolardan 350 dolara yükseltildi.

Yayım tarihinden 30 gün sonra, yani 28 Mart’ta yürürlüğe girecek olan tebliğ, yurt dışından akıllı telefon ithalatı yapanları veya yapmak isteyenleri yakından ilgilendiriyor.

201 dolarlık bir telefon; Güncel dolar kuru, KDV, ÖTV, bandrol ücreti ve Turizm Bakanlığı katkı payı ile 7.452 TL satış fiyatı ile alıcıya sunuluyor.

Yeni düzenlemeden sonra ise bu akıllı telefon, aynı fiyata ithal edilmiş olmasına rağmen 350 dolara ithal edilmiş gibi vergilendirilecek. Yani aynı cihaz 28 Mart itibarıyla 10.163 TL fiyatıyla müşteriye sunulacak.                      Gözetim taban fiyatı

İthalatçıların Ticaret Bakanlığı tarafından sağlanan “gözetim belgesine” sahip olmaları halinde bu düzenlemeden etkilenmeyecekler.


Okuma Önerisi: Yurt dışından telefon nasıl alınır?