Japonya 7 bin ada daha keşfetti

Japonya'da bilinenden 7 bin daha fazla adası olduğu ortaya çıktı.

Last Updated on 3 Mart 2023 by Turizm Günlüğü

Japonya Coğrafi Veri Dairesi’nin (GSI) dijital haritalandırma çalışmasında, ülkenin bilinenden 7 bin daha fazla adası olduğu ortaya çıktı.  Japonya 7 bin ada keşfetti

35 yıl sonra yapılan türünün ilk araştırmasında, Japonya’da 6 bin 852 olduğu düşünülen ada sayısının, Japonya Uzamsal Bilgi Kurumu’ndan yetkililerin yaptığı yeni çalışmada, toplam 14 bin 125 ada olduğu ortaya çıktı.

Ülke basınında çıkan haberlere göre, dijital haritalama yöntemiyle yapılan yeni sayımda Japonya’nın topraklarının genişlemesi pek olası olmasa da yaklaşık 7 bin yeni ada keşfedildi. Kyodo haber ajansına göre, bulgularını önümüzdeki birkaç hafta içinde açıklayacak olan hükümet organı, yeni adaların Japonya topraklarının veya karasularının büyüklüğünü değiştirmesinin pek olası olmadığını söyledi.

1987’de Japon Sahil Güvenlik ekipleri tarafından yapılan sayımda ülkenin sahip olduğu ada sayısı 6.852 olarak açıklanmıştı.

Ancak son sayımda bu sayı 14.125 çıktı. GSI bu farkı, dijital haritalandırma teknolojisinde kaydedilen ilerlemeyle açıkladı.

Kurumun açıklamasında adaların nasıl sayılacağına ilişkin uluslararası bir sözleşme olmamasına karşın, 35 yıl önceki kriterlerin kullanıldığı ve çevresi 100 metreden büyük olan doğal adaların dikkate alındığı belirtildi.          Japonya 7 bin ada keşfetti