Şahan Gökbakar’dan #Phaselis açıklaması

Ünlü komedyen Şahan Gökbakar
Şahan Gökbakar'dan #Phaselis açıklaması

Last Updated on 3 Mart 2023 by Turizm Günlüğü

Şahan Gökbakar’dan #Phaselis açıklaması. Ünlü komedyen Şahan Gökbakar, sosyal medya hesabından #Phaselis ile ilgili açıklamalarda bulundu. Gökbakar, “Phaselis olayını dikkatle takip ettim. Bakan beyle kişisel olarak tanışıklığım var ve hepimiz adına konuştum” dedi.

Ünlü komedyen Şahan Gökbakar, sosyal medya hesabından Antalya’nın Kemer ilçesinde bulunan ve 1. Derece Arkeolojik Sit alanı olarak korunan Phaselis Antik Kenti’nin iki koyunda, Kültür Bakanlığı’nın “Phaselis Antik Kenti Ören Yeri ve Bütünleyici Kıyı Alanı Çevre Düzenlemesi” projesi hakkında açıklamalarda bulundu.

Şahan Gökbakar'dan #Phaselis açıklaması
Şahan Gökbakar’dan #Phaselis açıklaması
  • Gökbakar; Phaselis olayını dikkatle takip ettim. Bakan Bey’le kişisel olarak tanışıklığım var ve hepimiz adına konuştum. Özeti şu; “Yaz aylarında çok yoğun oluyor ve maalesef ne tuvalet var, ne altyapı. Bu büyük bir kirlilik ve karışıklık oluşturuyor. Bunu düzenlemek için yapılıyor. #Phaselis
  • Yapılacaklar plaj ve park yeri düzenlemesi, tuvaletler, duşlar ve bir adet büfe. Özel sektör yok, tamamen Turizm Bakanlığı tarafından işletilecek. Yol açılmıyor, zaten var. Bölgeyi daha temiz ve düzenli şekilde halkımızın kullanmasını sağlayacağız.” dedi. Bilginize… #Phaselis
  • Şahsen endişeleri anlamakla birlikte bu görünen tablo, yani şu anki hali biraz sıkıntılı. Bu şekilde kullanılırsa yangında çıkar, kalıntılar da zarar görür. O nedenle halkımızın düzgünce kullanacağı şekilde güzel bir uygulama gerekli duruyor sanki. Takip edeceğiz. #Phaselis
Şahan Gökbakar'dan #Phaselis açıklaması
Şahan Gökbakar’dan #Phaselis açıklaması
Şahan Gökbakar'dan #Phaselis açıklaması
Şahan Gökbakar’dan #Phaselis açıklaması

Phaselis Antik Kenti Ören Yeri ve Bütünleyici Kıyı Alanı Çevre Düzenlemesi” projesi nedir?

Antalya’nın Kemer ilçesinde bulunan ve 1. Derece Arkeolojik Sit alanı olarak korunan Phaselis Antik Kenti’nin iki koyunda, Kültür Bakanlığı’nın “Phaselis Antik Kenti Ören Yeri ve Bütünleyici Kıyı Alanı Çevre Düzenlemesi” projesi kapsamında çalışma başlatıldı. 14 Şubat’ta başlayan 85 bin metrekarelik alanı kapsayan çalışma tartışmalara konu oldu. Phaselis’e Dokunma Hareketi, ormanın zarar göreceği ve antik kentin değerlerinin yok olacağını savunarak, projeye bir an önce son verilmesini istedi. Kültür Bakanlığı’ndan da tartışmalara ilişkin açıklama yapıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan tartışmalara ilişkin yapılan açıklamada ise şöyle denildi:

Antalya Phaselis Antik Kenti’nin bulunduğu alan, 1. Derece Arkeolojik Sit Alanı olarak tescil edilmiştir. Phaselis Antik Kenti’nin tarihi ve doğal değerlerinin korunarak kontrollü ve sürdürülebilir bir şekilde sergilenebilmesi için söz konusu alanın kuzeyindeki Alacasu (Cennet) Koyu ile güneyindeki Bostanlık Koyu’nun ‘Phaselis Ören Yeri ve Bütünleyici Kıyı Alanı Çevre Düzenlemesi” ile bu değerlerin gelecek nesillere aktarılması hedeflenerek projeler hazırlanmış ve bu projeler Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 13 Ekim 2022 tarih ve 14634 sayılı ve 15 Kasım 2022 tarih ve 14780 sayılı kararları ile uygun bulunmuştur.

Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Kararları ile uygun bulunan projelerin uygulanması işi Bakanlığımızca ihaleye çıkılmış, SA-FA Restorasyon Sanayi İnşaat Ticaret Ltd. Şti. firması işin yapımını üstlenmiş, 14 Şubat 2023 tarihinde sözleşme imzalanarak işin yapımına başlanmıştır.

Söz konusu çalışmalar, Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu kararları doğrultusunda Bakanlığımız ile Müze ve Kazı Başkanlığı’nın denetiminde devam etmektedir. Doğaya veya tarihi eserlere herhangi bir şekilde zarar verme söz konusu değildir”