Katar, üst düzey uluslararası spor için vazgeçilmez bir mekan haline geldi

Tenis
Türkiye, tenis adına 141 turnuva ile Avrupa ikincisi oldu

Last Updated on 23 Mart 2023 by Turizm Günlüğü

Katar üst düzey spor etkinliklerini ağırlıyor: Auger ve Swiatek gibi isimler Doha’ya geldi. Katar, üst düzey uluslararası spor için vazgeçilmez bir mekan haline geldi.

Katar, üst düzey uluslararası spor için vazgeçilmez bir mekan haline geldi. Teniste hem WTA (Kadınlar Tenis Birliği) hem de ATP Tour (Profesyonel Tenisçiler Birliği) şubat ayında başkent Doha’da turnuva düzenledi. Plaj voleybolundaysa Volleyball World’ün Beach Pro Tour finalleri ilk defa Doha’da yapıldı.

Kendi evinde uluslararası bir turnuvada oynamak

21 yaşındaki Mubaraka El-Naimi, Katar’ın en iyi sıralamaya sahip tenisçisi. El-Naimi, dünyanın en iyi oyuncularından bazılarını ağırlayan, en sonuncu Katar TotalEnergies Açık’ta mücadele etti.

El-Naimi tenis kortunda doğuştan yetenekli. Ancak tenis onun için ilk görüşte aşk olarak başlamadı.

Yolculuğunu, “Başlangıçta tenis oynamak istemedim. Ama annem beni erkek kardeşimin yanına verdi, sonra mücadelelere başladım, birkaç maç kazandım ve sonra Doha’da tüm kategorilerde bir numara oldum.” şeklinde anlatıyor.

Erkek kardeşi zamanla tenisi bırakırken El-Naimi kısa sürede bu spora aşık oldu: “Tenis şimdi hayatımın bir parçası. Her gün oynamak benim için bir rutin haline geldi. Aynı zamanda üniversite okuduğum için zor oluyor. Aynı zamanda hem maçlar hem de dersler için zamanımı yönetmeye çalışıyorum. Tenis benim için bir tutku.”

Koçu Munir Elaarej onunla ilk kez El-Naimi 6-7 yaşlarındayken Katar Tenis Federasyonu’nda tanıştı. Yıldız oyuncusunun 10 yıldan uzun bir sürede önemli bir gelişme kat ettiğini gördü. Elaarej, “Teknik olarak Doha’daki iyi sporcularımızdan biri. Topa vuruşu, korttaki hareket ve davranışları konusunda kendini çok geliştirdi ve çok fazla ilerleme kaydettiğini gördük.” diyor

El-Naimi, Katar TotalEnergies Açık’taki mücadelesinin daha fazla genç kıza raketlerini ellerine almaları için ilham vermesini umuyor.

Koçu ise onun da bir gün Kadınlar Tenis Birliği’nin ilk 100’ünde yer alacağını umut ediyor ve ancak ona göre, rekabet oldukça çetin: “Milyonlarca insan WTA’ya girmeye çalışıyor, girme şansı oldukça düşük ancak her oyuncunun bir umudu var ve oraya ulaşmak için ellerinden geleni yapıyorlar.”

Katar, üst düzey uluslararası spor için vazgeçilmez bir mekan haline geldi
Katar, üst düzey uluslararası spor için vazgeçilmez bir mekan haline geldi

Dünya bir numarası iyi bir örnek olmak istiyor

Bazen umut gerçeğe dönüşebilir. Bu yılki Katar TotalEnergie Açık’ı kazanan 21 yaşındaki dünya bir numarası Iga Swiatek bile, bugün daha önce hayal bile edemeyeceği bir yerde olduğunu söylüyor:

“Böyle bir konumda olmak çok güzel, küçükken bir tür rol model olacağımı hiç düşünmezdim. Gerçekten iyi bir örnek olmak istiyorum ve kortta duygularımı ve hayal kırıklıklarımı gösterirken hiçbir zaman bunu unutmamaya çalışıyorum. Bu da beni kendim üzerinde daha çok çalışmam için motive ediyor.”

Avustralya Açık’ın yeni tenis sezonunu açmasının hemen ardından, Katar Açık kadınlar ve erkekler tenis turnuvaları, en iyi oyunculara becerilerini bilemek için bir fırsat verirken aynı zamanda hâlâ kendilerine bir isim yapmaya çalışan oyuncular için de bir platform sunuyor.

Katar Tenis Federasyonu’nun turnuva direktörü Saad El Muhannadi, “Milli takımlarımızla, oyuncuları bu tür etkinliklere katılmak için seviyelerini yükseltmeleri konusunda teşvik etmeye çalışıyoruz. Ve her yıl kadınlarda ve erkeklerde en yüksek ulusal sıralamaya sahip oyuncuya bir joker kart veriyoruz. Bu konuda öncülük ediyor ve yatırım yapıyor olmak bizi çok gururlandırıyor. Her yıl biraz daha ilerleme kat ediyoruz ve bunun için çok mutluyuz.” şeklinde konuşuyor.

El-Naimi için mutluluk tenis kortunda. Aynı zamanda üniversitede işletme okuyor ve okulla spor arasında denge kurmak, başkalarını da cesaretlendirmesini umduğu yolculuğunda ek bir zorluk oluşturuyor. “Katarlı tüm kadınlar için ilham kaynağı olmayı çok isterim. Ve son zamanlarda bölgede, özellikle de Dünya Kupası sonrası Katar’da çok sayıda kadın sporcu ortaya çıktı.” diyor.

Az sayıdaki Arap kadın tenisçiden biri olan El-Naimi’nin sadece varlığı bile hiç şüphesiz gelecek nesil oyunculara ilham verecek.

22 yaşında Dünya 6 numarası: Felix Auger-Aliassime

2022, Felix Auger-Aliassime’nin çıkış yaptığı yıl oldu. İlk dört unvanını kazanan 22 yaşındaki Kanadalı tenisçi, erkeklerde dünyanın en iyi 6. oyuncusu oldu. Şimdi tenis efsanesi Rafael Nadal tarafından çalıştırılan Felix, geçen sezonun üzerine çıkmayı umut ediyor.

Felix euronews‘e, “Geçen yılın sonlarında düşüyordum, acaba bunu taze bir başlangıç, yeni bir yıl gibi mi görmeliyim yoksa devam edip bunu kariyerimin sürekli bir ilerleyişi gibi mi görmeye çalışmalıyım? Daha çok, yaptığım şeyi yapmaya devam etmeyi, benim için önemli olan şeylere, vücudumu formda tutmaya, sağlıklı olmaya odaklanmayı sürdürmeyi düşünmem gerektiğini hissettim. Sonra iyi antrenman yapmalıyım ki, turnuvalara geldiğimde hazırlıklı olayım ve iyi oynadığımı hissedeyim.” şeklinde konuşuyor.

En iyi sıralamaya sahip Kanadalı tenisçi olmana rağmen, kendi payına düşen zorlukları yaşadı ve sonunda birini kazanmadan önce art arda sekiz finale çıktı.

İlk şampiyonluğunu kazandığında büyük bir rahatlama yaşadığını söylüyor: “14, 15 yaşımdan beri her zaman çok genç, umut vadeden bir oyuncu oldum. Tabii bu üzerimde bir tür yüktü ama aynı zamanda iyi bir baskı ve motivasyon da olduğunu düşünüyorum. Tamam, insanlar olabileceğim oyuncudan bahsediyorlar ve ben de iyi bir sporcu olabileceğimi hissediyorum ama bunu kendime ve onlara kanıtlamam gerekiyor. Sonra tüm bu finalleri kaybetmek… Bazen içime bir şüphe düşüyordu, acaba o kişi olabilir miyim, en iyi 10 tenisçi arasında yer alabilir miyim, olmayı dilediğimden ve herkesin konuştuğundan daha da iyi olabilir miyim, diye düşünüyordum. Bu nedenle o çizgiyi aştığımda önemli bir maçta en iyi oyunlarımdan birini sergilemişim gibi hissettirdi. Büyük bir rahatlama oldu.”

Felix, önemli olanın, iniş ve çıkışların üstesinden gelmek olduğunu ifade ediyor: “Benim için kilit nokta dengeli bir zihne sahip olmak ve rahat kalmak, kazandığında çok heyecanlanmamak, kaybettiğinde de çok yıkılmamak. Çünkü bu gerçeği kabul etmekle ilgili. Hüsrana uğramanın yüzleştiğiniz gerçeği kabul etmemekten kaynaklandığı fikrini ve bu zihniyeti yakaladım. Kaybettiğimde hüsrana uğrayabilirim ya da kazandığımda çok heyecanlanabilirim. Ama gerçek sadece bu, kazandıysam sıkı çalışmış ve iyi oynadığım için hak etmişimdir, eğer kazanamazsam bu da geri dönüp kendimi geliştirmem gerektiği anlamına gelir. Yani bu sadece gerçeği kabul etmekle ilgili.”

Katar, üst düzey uluslararası spor için vazgeçilmez bir mekan haline geldi
Katar, üst düzey uluslararası spor için vazgeçilmez bir mekan haline geldi

Koçu Rafael Nadal’ın amcası Toni Nadal

Felix Auger-Aliassime’i tüm zamanların en iyi tenis yıldızlarından Rafael Nadal’ın amcası ve eski koçu Toni Nadal çalıştırıyor.

Felix, Toni Nadal’ın ona çok yardımcı olduğunu söylüyor: “Çok fazla şey üzerinde çalışıyoruz. Korttayken onunla tekniğim, oyunum, daha iyi bir tenisçi olmak için vuruşlarımı nasıl geliştirebileceğim hakkında konuşuyoruz. Bence bana çok fazla güven kazandırdı. Konuşma tarzı olsun, çok iyi motive ediyor.”

Kanadalı tenisçi Katar Açık Tenis Turnuvası’na ilk defa katıldı. Doha ve turnuva için, “Dünya standartlarında bir etkinlik. Ayrıca bu Doha’ya da ilk gelişim. Gerçekten fütüristik bir şehir. Burayı geleceğin şehri yapmak için göz alıcı fikirleri olduğunu hissediyorsunuz. Tüm bunları görmek güzel ve umarım biraz gezmek için de zamanım olur.” ifadelerini kullanıyor.

Volleyball World’ün Beach Pro Tour’u Katar’a geliyor

Katar’ın spor tesislerine yaptığı milyarlarca dolarlık yatırımlar, büyük uluslararası spor etkinliklerini ağırlamak için imzalanan çeşitli anlaşmaların da temelini oluşturdu.

Listeye son eklenen etkinliklerden biri de Volleybol Dünyası’nın Beach Pro Tour’u oldu.

Başkent Doha, Beach Pro Tour turnuvasında 47 etkinliğin son aşaması ve dünyanın en iyi plaj voleybolu takımının taçlandırılacağı son durak olarak seçildi.

Volleyball World CEO’su Finn Taylor, “Plaj voleybolu etkinliklerini Katar’a getirme konusunda harika bir geçmişimiz var ve Katar takımı da dünyanın en iyilerinden biri. Tokyo Olimpiyatları’nda bronz madalya kazandılar. Dolayısıyla bizim için Katar Voleybol Federasyonu ve Aspire Akademisi ile bir ilişki kurmak, bu sporu Katar’a getirmenin bir sonraki doğal uzantısıydı.” şeklinde konuşuyor.

Bunu yaparak ülkeye daha fazla voleybolsever de getirdiler. Katar Voleybol Birliği Başkanı Ali Ghanim El Kuwari, “En iyi takımları ve oyuncuları izlediğinizde, çaba sarf ediyorlar ve ellerinden gelenin en iyisini yapıyorlar. Böylelikle takipçileri ve izleyicileri de oluyor. Taraftarlar onları takip ediyor, onları ve ülkelerini de görmek istiyorlar.” diyor.

Tüm gözler turnuvanın üzerindeyken organizatörler önemli bir küresel sorun olan kirliliğe dikkat çekmek için de bir fırsat yakaladı. Etkinliğin şampiyonları türünün tek örneği ve tamamen dünya plajlarından toplanan geri dönüştürülmüş plastik atıklardan yapılan bir kazananlar kupası kaldırdı.

Bu kupa, Volleyball World’ün taraftarlar gelecek nesiller boyunca bu sporun tadını çıkarabilsinler diye plajları temiz tutma taahhüdünü de simgeliyor.

Beach Pro Tour Finalleri 2025 yılına kadar Doha’da düzenlenecek, ancak organizatörler şimdiden bunun ötesine, uzun vadeli bir ortaklık kurmaya bakıyor.

Taylor, “Doha bizim için, Beach Pro Tour’un ve dünya genelinde plaj voleybolunun başlıca şehirlerinden biri haline geldi. Dolayısıyla, gelebildiğimiz ve Katar halkı plaj voleybolu izlemekten keyif aldığı sürece geri gelmek istiyoruz.” diyor.

Top Katar’ın sahasında. Volleyball World gibi uluslararası spor organizasyonlarıyla yapılan güçlü ekip çalışması, dahil olan tüm oyuncular için kazanan bir taktik haline geldi.